Kdy a kam

  • Po stopách Rožmberků

    pondělí 16.7 19:00 - Třeboň, Masarykovo náměstí

    Kostýmovaná prohlídka městem, začátek u kašny na Masarykově náměstí.

  • Československá každodennost - České Budějovice mezi válkami

    pátek 22.6 až středa 29.8 - České Budějovice - radnice - výstavní síň

    Výstava k připomenutí 100. výročí vzniku ČSR.

Zobrazit všechny události
 

Baráčnice přispěly k úspěchu Pištína. Dnes vystoupí jako baletky

PIŠTÍN - Včera hostil Pištín na Českobudějovicku desítky starostů z celého Jihočeského kraje a další hosty, kteří si přijeli prohlédnout jihočeskou Vesnici roku 2017. Soutěž trvá už 23 let, Pištín se tedy stal třiadvacátým jihočeským vítězem. Přestože postupně mezi obcemi zájem o tuto soutěž poněkud opadl, v Pištíně bylo zřejmé, že prvenství stále hodně znamená a místní lidé ho hodně prožívají. Pod stanem, kde se podávaly i prodávaly vyhlášené dobroty jihočeských výrobců, se domácích obyvatel sešly desítky a reagovali bouřlivě na každou zmínku o Pištíně.

 

Od předsedy a místopředsedkyně letošní hodnotící komise, kterými byli starosta Jarošova nad Nežárkou Bohumil Rod a Helena Sosnová, starostka loňské vítězné obce v kraji Cehnice na Strakonicku, zaznělo, že Pištín uspěl hlavně díky bohaté spolkové činnosti, která se odehrává v obci a jejích místních částech - což jsou ještě Pašice, Zálužice a Češňovice. Kromě baráčníků jsou zde aktivní včelaři, rybáři, svaz ženy a samozřejmě hasiči, kteří měli včera odpoledne nakročeno k převlékání ze slavnostních uniforem do pracovních. Potok v obci se při vytrvalém dešti už začínal vylévat z břehů.

Rychtářka místních baráčníků Marie Živnůstková prozradila, že spolek má čtyři páry, které vystupují s Českou besedou a vznikla i Mladá chasa. Dohromady je baráčníků na čtyřicet, pořádají jednou do roka Baráčnický krojový bál - zde se nosí blatský kroj, a navštěvují se spolu s dalšími baráčnickými obcemi. Zdejší baráčníci - což vzniklo od slova baráček, kde se kdysi členové spolku scházeli, aby udržovali staročeské zvyky a pomáhali chudým, jsou součástí 10. župy Josefa Holečka ve Vodňanech.

Ženy z baráčnické obce podporovaly potleskem každé vystoupení starosty Pištína Jaroslava Havla a ten na otázku, čím si Pištín zasloužil letošní prvenství podle něj, řekl: "Vždyť se na naše lidi podívejte. To je o nich."

V Pištíně prvenství slaví natřikrát. Poprvé na zahradní slavnosti 19. června, když se o vítězství dozvěděli, podruhé včera v novém kulturním a sportovním areálu pod velkým stanem a třetí oslava přijde na řadu 23. září, kdy do Pištína přijede Český rozhlas natáčet přímý přenos.

Ženy z baráčnického spolku ale nedrží jen tradice, mají rády legraci a působí ještě ve speciálním kroužku baletek do 40 do 70. Nacvičují pro pobavení nejrůznější choreografie a kamarádí s dalšími podobnými skupinami. Šestý slet baletek se koná dnes od dvou hodin odpoledne, takže kdo se chce pobavit, může namířit do Pištína.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace