Kdy a kam

  • A tak to tenkrát bylo - autorský muzikál L. Horníka

    Úterý 22.5 18:00 - Písek, Divadlo Pod Čarou

    Parodie z Divokého západu v podání muzikálového kroužku ZŠ J. Husa Písek.

  • Čochtan vypravuje

    Úterý 22.5 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

    Nestárnoucí muzikál J. Voskovce a J. Wericha Divotvorný hrnec v osobité úpravě J. Dvořáka.

Zobrazit všechny události
 

Českokrumlovský hudební festival zahájily operní hvězdy

ČESKÝ KRUMLOV - V pátek 14. července se v Klášterní zahradě za účasti mnoha hostů uskutečnilo oficiální zahájení 26. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov.

"Co může starostu města potěšit více, než že se můžeme opět sejít v zahradách klášterů, které byly čerstvě obnoveny a dozrávají jako zdejší víno, a stejně tak jako víno dozrává náš českokrumlovský festival,“ řekl starosta města Český Krumlov Dalibor Carda.

Na úvod slavnostního zahájení promluvil náměstek ministra zahraničních věcí Lukáš Kaucký: „Jsem nesmírně rád, že opět po roce mohu být na nejkrásnějším hudebním festivalu v České republice. A myslím si, že toto označení platí nejen pro Českou republiku, ale také celý region střední Evropy. Dokládá to nejen oněch dvacet pět úspěšných ročníků, které má tento festival za sebou, ale i množství hvězd světového formátu, které v rámci festivalu pravidelně vystupují a v neposlední řadě i každoroční hojná přízeň návštěvníků. MHF je rodinným stříbrem české kultury a rodinné stříbro je potřeba ochraňovat a rozmnožovat.“

Za Jihočeský kraj na zahájení vystoupila hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská: „To, že MHF přečkal celé čtvrt století a dnes zahajuje čtvrtstoletí nové, je důkazem toho, že hudba nabíjí lidskou duši a že nás zušlechťuje.“

Festival oficiálně zahájil prezident MHF ČK Jaromír Boháč: „V letošním roce jsme připravili 19 koncertů v šesti různých prostředích. Od 14. července do 5. srpna zde zazní hudba raného středověku až po současnou hudbu. Letošní ročník bude výjimečný rozsahem spolupráce s Českým rozhlasem, který v rámci festivalu do Českého Krumlova přivede 38. Euroradio Folk Festival. A díky našemu spolupořadateli, děkujeme panu Pavelci a panu doktoru Slavkovi ze zámku, se po deseti letech vrátíme na závěrečný večer do zámecké zahrady. Je mou povinností sledovat radary počasí, jsem teď sice mírně nervózní, jak nám to dnes večer dopadne, ale věřím, že zde v Krumlově a na festivalu je tolik pozitivní energie, že to zvládneme za jakýchkoliv okolností.“

Zahajovací galakoncert Angely Gheorghiu a Ramóna Vargase

Festival v pátek zahájil svůj 26. ročník operním galakoncertem světových operních hvězd Angely Gheorghiu a Ramóna Vargase za doprovodu PKF – Prague Philharmonia taktovkou zkušeného dirigenta Leoše Svárovského. „Jsem hrdá na to, že jsem mohla zazpívat na festivalu v Českém Krumlově právě s Ramónem. Před lety jsme společně zahájili mezinárodní operní kariéru. Jsme tak bezmála tři desítky let přátelé a přátelství v operním světě je něco opravdu vzácného a jsem za to velmi šťastná,“ uvedla operní diva.

Oba pěvci potvrdili, že všechny superlativy, které na jejich konto z řad kritiků i posluchačů zaznívají, jsou pravdivé. Svým výkonem stojícím na prvotřídní technice, nádherné barvě hlasů a přirozeným vystupováním vzali za srdce snad každého návštěvníka a postarali se o to, aby zahájení 26. ročníku bylo opravdu nezapomenutelné. Představili velmi pestrou paletu různých hudebních děl. V první polovině večera Vargas oslnil jako Romeo a Federiko, Gheorghiu jako Manon a Čo-Čo-San, spolu v dokonalé souhře nejprve jako Violetta a Alfrédo a potom Lucie a Edgardo.

Program v Pivovarské zahradě bohužel nemohl doznít úplně dokonce. Po přestávce začal nejprve nevinně vypadající deštík. Stačila zaznít všechna tři čísla z Bizetovy Carmen, včetně slavné Habanery v podání Angely Gheorghiu, ale při milostném duetu Tosky a Cavaradossiho se již změnil v silný déšť, a s několikerým zahřměním tak umělci museli další produkci ukončit. I přesto diváci ocenili výkon obou pěvců a orchestru vřelým potleskem. Publiku i všem účinkujícím tak patří velký dík za jejich vstřícnost a vůči počasí projevenou trpělivost.

„V Českém Krumlově jsem vystoupil již před šesti lety a teď znovu jsem si mohl připomenout, jak výjimečné a kouzelné místo to je. Jako v jednom z mála na světě se v něm snoubí půvab přírody s krásou historických památek. A i tentokrát panovala v hledišti i na pódiu s vynikajícím orchestrem PKF – Prague Philharmonia, krásná atmosféra, a to i přes nepřízeň počasí, které nás ze scény vyhnalo předčasně. Věřím, že se sem znovu vrátím,“ řekl po koncertě Ramón Vargas.

Víkendové koncerty Marie Solozobové s rozhlasovými symfoniky a souboru Schola Gregoriana Pragensis

 Na programu sobotního koncertu byla díla skladatelů Brahmse, Mendelssohna a Dvořáka. Druhé číslo večera Mendelssohnův Koncert pro housle a orchestr e moll, typický svou svěžestí, melodičností a pomyslnou lehkostí, provedla ruská houslistka Maria Solozobova.

„Jsem nesmírně šťastná, že jsem zde na festivalu mohla vystoupit. Mendelssohnův houslový koncert jsem zvolila proto, že do celkového programu krásně zapadá. Je to taková prosluněná hudba, publikum ho má rádo a k festivalovému letnímu večeru, jako je tento, se hodí. Atmosféra koncertu byla velmi příjemná, zdejší publikum mi dalo pocítit přízeň. Se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu jsem spolupracovala poprvé a společnou hru jsem si moc užila. A když k tomu přičtu až dech beroucí krásu města Český Krumlov, prvotřídní organizaci festivalu, co víc si přát.“

Houslistku doprovodil Symfonický orchestr Českého rozhlasu, rezidenční těleso festivalu, do jehož čela stanul nizozemský dirigent Conrad van Alphen. S rozhlasovými symfoniky nejprve uvedl Brahmsovu Akademickou slavnostní předehru c moll op. 80, která vrcholí citací známé studentské písně Gaudeamus igitur. Finále koncertu bylo zadáno pro Antonína Dvořáka. Jeho Osmá symfonie G dur je dílem radosti, pozitivních pocitů a životní pohody, tedy kompozicí, která tolik sluší letnímu večeru prožitému ve festivalové atmosféře. „Dnešním koncertem mi skončila letošní sezóna a musím říci, že s Dvořákem v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu to byla krásná tečka. Jsem nadšený také z úrovně festivalu i z toho, v jakých překrásných historických kulisách města se koná,“ dodal dirigent van Alphen.

V neděli dopoledne pak festival nabídl koncert souboru Schola Gregoriana Pragensis, který představil hudbu nejslavnějšího skladatele 14. století Guillauma de Machauta. „Prostor kostela Božího těla a Panny Marie Bolestné známe, párkrát jsme v něm měli příležitost již vystoupit a vždycky do něj znovu moc rádi zavítáme. Řekl bych, že tento kostel je pro druh hudby, kterou provozujeme, ideální. Jeho akustika není příliš dlouhá a je pro polyfonii, která musí počítat s dozvukem, velmi vstřícná, a také umožní posluchači jakoby se s našimi hlasy spojit,“ řekl umělecký vedoucí souboru David Eben.

2. festivalový týden: smyčcové kvarteto, kytarový virtuos, legendární violoncellista, pocta Claudiu Monteverdimu a irský večer

 V druhém týdnu nabídne MHF Český Krumlov pět koncertů. V úterý 18. července vystoupí v Maškarním sále českokrumlovského zámku Škampovo kvarteto, v jehož podání zazní díla klasiků. Jeden z Haydnových nejznámějších kvartetů – Smyčcový kvartet D dur „Skřivánčí“, Mozartův Smyčcový kvartet C dur „Disonantní“ a v druhé půli večera Beethovenův Smyčcový kvartet op. 59 č. 3 „Razumovský“.

Ve středu 19. července zahraje peruánský koncertní kytarový mistr Jesús Castro Balbi. Tento dědic myšlenek a pojetí slavného Andrese Segovii je ceněn jak veřejností, tak odbornou kritikou. Jeho hra má „příchuť Peru a latinské Ameriky, a odráží se v ní spontaneita a pradávné tradice těchto míst“. Na programu zazní Suita BWV 997 Johanna Sebastiana Bacha. Balbi uvádí skladbu (původně napsanou pro loutnu) ve své vlastní úpravě. A dále díla jeho krajanů – sonáty a fandango Matíase Maestra, menuety Pedra Ximenese Abril-Tirada nebo opus s názvem Závan z pobřeží skladatele Octavia Santa Cruzeho, jež je odrazem kultury našich předků afrického kontinentu, která si od koloniální doby až po současnost vytváří a uchovává velmi specifický hudební a rytmický ráz.

Po několika letech se do Českého Krumlova vrátí violoncellista Mischa Maisky. Tento interpret, jenž vyniká „expresivní hrou bez povrchního přehrávání a prázdných dramatických gest a přesností bez mechanické těžkopádnosti, a v neposlední řadě svou charakteristickou bílou hřívou“, je dnes již legendou. Spontaneita a vášeň, s jakou Maisky ke svým partům přistupuje, obecenstvo doslova uchvacují. Sytý tón jeho violoncella rozezní ve čtvrtek 20. července znovu Maškarní sál. Ze zdravotních důvodů bohužel po jeho boku nevystoupí avizovaná čínská klavíristka Shiran Wang, nýbrž korejský klavírní virtuos Chulhee Yoon.

 V pátek 21. 7. v Maškarním sále vzdá komorní vokální soubor Cappella Mariana poctu Claudiu Monteverdimu, jehož 450. výročí narození si letos připomínáme. Tento italský skladatel je Shakespearem hudby. Umí totiž pojednat o základních otázkách způsobem, který se nás dotýká dodnes. Vedle rozsáhlého duchovního díla se Monteverdi věnoval celoživotně i písňové tvorbě, kterou soustředil do madrigalů. Monteverdiho madrigaly zaujímají v historii hudby nezastupitelné místo. Podařilo se mu v nich geniálně spojit umění mistrů vrcholné renesance s novou estetikou hudebního baroka, díky čemuž dosáhl mimořádně osobité a novátorské hudební řeči, a o čemž se budete moci přesvědčit v programu koncertu. V sobotu 22. července se festival přesune do Pivovarské zahrady, kde proběhne irský večer s ochutnávkou irské whisky a hudbou tradiční irské skupiny Altan, která se nesporně řadí mezi irské hudební poklady. Během třiceti let společného hraní si vytvořila osobitý styl charakteristický irskou rytmikou, která spolu s křehkou krásou tradičních písní hraných houslemi, píšťalkami, kytarami, akordeonem a buzuki, a zpívaných gaelsky i anglicky, uchvátily publikum po celém světě.

 Nedělní odpoledne 23. července festival věnuje dětskému publiku, kdy se v Pivovarské zahradě od 14 do 18 hodin uskuteční program s podtitulem „energie nás baví“. Připravena je např. virtuální horská dráha či ukázky „závodu“ dronů českých závodníků, kteří se pohybují ve světové špičce v této nové disciplíně. Ve workshopu si pak i děti budou moci vyzkoušet létání s malými drony. K dalším zajímavým atrakcím bude jistě patřit parkourové vystoupení, po kterém bude následovat vedený workshop pro návštěvníky, malování na obličej, jízda na segwayi, vzdělávací program Mise+, výtvarné workshopy a hry i občerstvení. Odpolednem provede Kristýna Šimánková. Vstup je zdarma. 

 Koncerty 3. festivalového týdne

 Tetí festivalový týden přinese dalších sedm koncertů. V úterý 25. 7. vystoupí v Maškarním sále českokrumlovského zámku za doprovodu Jihočeské filharmonie pod vedením Jana Talicha korejský houslista Da Yoon You. Pro velký zájem diváků přidáváme šansonový večer s názvem Rendez-vous s Radkou Fišarovou. Dva její koncerty se uskuteční v úterý 25. a ve středu 26. července od 20.30 hod v Zahradě Kooperativy. S komorním programem vystoupí 27. 7. v Maškarním sále houslista Bohuslav Matoušek s mladým kolegou Jakubem Junkem a orchestrem Virtuosi Pragenses. Následující den, v pátek 28. 7. bude koncert houslisty Juliana Rachlina věnován členům Klubu přátel MHF Český Krumlov. Spolu s ním a za doprovodu Jihočeské filharmonie, kterou bude Rachlin zároveň dirigovat, vystoupí talentovaná kanadská violistka Sarah McElravy.  

Americký muzikál zazní v sobotu 29. 7. v Pivovarské zahradě v autentickém podání broadwayských pěveckých hvězd Chloe Lowery, Capathii Jenkins, Roba Evana, Hugha Panara a dirigenta Randalla Craiga Fleischera a za doprovodu Severočeské filharmonie Teplice. V první části programu s názvem „Bravo Broadway“ zazní písně z amerických muzikálů let 1930-1959, tedy éry, která vešla ve známost jako „Golden Age of Musical Theatre“ a naplnila muzikálovou pokladnici dnes již klasickými díly. Ve druhé části večera je jako kontrast připraven výběr ze show s názvem „Rock On!“, klasický rock a pop let 70´a 80´. A v neděli 30. července trumpetista Marek Zvolánek a varhaník Pavel Svoboda vzdají svým koncertem hold jednomu z nejvýznamnějších trumpetistů 20. století a velkému vzoru, Maurici Andrému.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace