Kdy a kam

 • Hudební sklepy - Něžná noc

  pátek 19.10 19:30 - Milevsko, Galerie M

  Blanka Šrůmová a Jan Sahara Hedl.

 • Svatohavelské posvícení

  pátek 19.10 16:00 - Prachatice, Muzeum

  Upečte si metynku a vyzkoušejte krouhání a šlapání zelí.

Zobrazit všechny události
 

Děti z Křemže plnily Sebastianovi sen. Na závěr uspořádaly adventní show

5. B školy v Křemži...

5. B školy v Křemži...

KŘEMŽE - V sále na radnici v Křemži se ve středu večer konal koncert vynikajícího klavíristy Ondřeje Kováře, finalisty mezinárodní soutěže Pianista roku 2015, kde mezi 150 klavíristy získal u diváků druhé místo. Na včerejšek připravil úchvatný recitál z filmových, populárních a vánočních melodií - zazněla i píseň Memory Cats, variace na Smetanovu Vltavu, Nessun dorma až po finální Love story. Pianista se neurazí - hlavními hvězdami večera ale byly po jeho boku děti z 5. B třídního učitele Aleše Bartoně. Ty zorganizovaly tuto adventní show Plníme sny, když se rozhodly splnit sen čtrnáctiletému Sebastianovi, který se léčí s nádorem na mozku. Děti si pro ten účel samy našly nadační fond Pink Bubble, který kromě zdravotních pomůcek a návratu do světa zdravých pomáhá mladým lidem s onkologickým onemocněním zprostředkovat i zážitky, jež jim pomohou se na chvíli odreagovat. Přání vybrat patnáct tisíc na detektor kovů, aby mohl Sebastian hledat v přírodě staré patrony nebo mince, může někomu připadat zvláštní. Děti z Křemže ale vycítily, jak je zrovna toto pro Sebastiana v jeho situaci důležité. A rozhodly se peníze sehnat. Včerejší nádherný večer udělal za sbírkou pomyslnou tečku.

 

Když se dají lidé dohromady, dokážou velké věci. Děti od začátku v jejich nápadu podporoval třídní učitel Aleš Bartoň. I to je zajímavý mladý muž. Pochází z Telče, po absolvování pedagogické fakulty chtěl zůstal v Jižních Čechách. Učil ve Strakonicích, pak ve Vodňanech, nakonec zakotvil v Křemži. "Hledal jsem menší školu v menším místě, kde bude ředitelem aktivní chlap. V Křemži jsem druhým rokem a líbí se mi tady," popsal mladý kantor svou dosavadní profesní cestu. V řediteli školy v Křemži Jiřím Thamovi našel to, co hledal. To bylo patrné i z ředitelova krátkého vystoupení. Jeho ambicí je, aby na různých soutěžích - sportovních nebo třeba matematických, se prvním rokem ostatní ptali - Křemže, kde to vůbec je? A za rok nebo za dva si říkali - bacha, Křemže! 

Páťáci se svým učitelem celý listopad vyráběli ozdoby a dárky, které v pátek 1. prosince prodávali na adventním trhu v Křemži na náměstí. Utržili tam přes deset tisíc korun. K tomu poslalo do kasičky ještě pár dárců svůj finanční příspěvek a na středečním večeru v sále radnice děti předaly Zdeňku Gottfriedovi z Nadačního fondu Pink Bubble šek na 11 230 korun. Sebastianovi už zbývá na detektor kovů doplatit jen kousek, mezitím mu přispěli prostřednictvím sbírky na www.pinkbubble.cz i další lidé, a tak páťáci z Křemže pohotově vybrali ze seznamu přání nemocných dětí na tomto portálu ještě Pavla a Verču, kterým chtějí pomoci s koupí notebooku a mobilu. Sebastian všechny v sále pozdravil prostřednictvím videa. 

Zároveň se na včerejším večeru vybíralo dobrovolné vstupné, to poputuje do třídního fondu a z toho se uhradí nákup materiálu na výrobu dárků a děti pojedou za odměnu na výlet na běžky. Děti se podílely i na dramaturgii večera a moderátor Grigorij Orlanskij je vyzpovídal, co kdo dělal a co si o celé akci myslí. Třídní Aleš Bartoň ocenil, že děti si samy zrealizovaly svůj nápad. Kontaktovaly nadační fond, zajistily si produkci, vyráběly dárky, prodávaly a učí se i přemýšlet o penězích. 

Ředitel školy Jiří Tham řekl, že 5. B je velice šikovná třída a má i další úspěchy. "Hlavně ale mají velké srdce," poznamenal na adresu dětí. Ředitel prý jen doběhl na radnici, zda by půjčila na závěrečný koncert sál. A starosta Josef Troup vzápětí dodal, že to je přece samozřejmost, sál je všech, ne nějakého abstraktního úřadu. 

Akce dala dohromady řadu lidí, kteří by se jinak asi nikdy nepotkali - nejen z Nadačního fondu Pink Bubble, ale i kamarády třídního Aleše Bartoně z budějovického ficentra, kam s ním chodí cvičit moderátor Grigorij Orlanskij i klavírista Ondřej Kovář. Nebo maminky, které připravily skvělý bufet dobrot pro všechny. Finančním příspěvkem pomohl i kolektiv Truhlářství Luďka Kouby z Chlumu nebo Irča a Miluška z budějovického fitcentra Jaroslava Pouzara. Hlavním donátorem, který podpořil koncert, byl Pavel Gelnar z firmy Prostor Design. Rozměrná krabice s logy jeho firmy v prostoru jeviště napřed vypadala jako velká reklama. A pak se ukázalo, že pod ní se skrývá košík s mikulášskou nadílkou, kterou Pavel Gelnar přivezl dětem. 

Když vystoupení dětí končilo společným zpěvem s Johnem Lennonem Happy Xmas, pár očí v sále i potřebovalo kapesníček. Pak už přišel na řadu koncert Ondřeje Kováře, předpremiéra jeho dnešního vystoupení na adventním trhu na budějovickém náměstí, které začne v 18 hodin. 

 

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Hrdá babi. 

  Reagovat

   

  Jsem hrdá na ty děti a jejich učitele... lidskost se má v dětech podporovat ! Díky moc. :-)

  Vloženo 12.12.2017 09:10:49

 • mirka bezroukova 

  Reagovat

   

  ty vogo: vanocni zazraky se deji! jste skveli! gratuluju kamaradovi, ze vas vsechny ma a vam vsem, ze mate srdce na spravnem miste!

  Vloženo 8.12.2017 18:48:52

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace