Kdy a kam

 • A tak to tenkrát bylo - autorský muzikál L. Horníka

  Úterý 22.5 18:00 - Písek, Divadlo Pod Čarou

  Parodie z Divokého západu v podání muzikálového kroužku ZŠ J. Husa Písek.

 • Čochtan vypravuje

  Úterý 22.5 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

  Nestárnoucí muzikál J. Voskovce a J. Wericha Divotvorný hrnec v osobité úpravě J. Dvořáka.

Zobrazit všechny události
 

Evropská armáda? Stropnický míní, europoslanci zřejmě začínají měnit

Poté, co členské země NATO v pondělí 14. listopadu podpořily příslušné plány na společnou obranu EU předložené šéfkou unijní diplomacie Federicou Mogheriniovou, ministr obrany Martin Stropnický zdůraznil, že nejde o vznik nějaké "evropské armády": "Mluví se o lepším plánování, společném výcviku, o více financích," upozornil o den později Stropnický. Ministr se ostatně dlouhodobě stavěl proti názorům Bruselu na případné budování „evropské armády". A ejhle, Evropská unie jen o pár dní později volá po něčem, co by mohlo být základem Stropnickým odmítané evropské armády.

Europoslanci ve Štrasburku totiž v rezoluci navrhli vznik operačního štábu, jehož cílem by bylo plánovat a velet při řešení krizí, a vytvoření mnohonárodních bojových jednotek. Ozbrojené složky jednotlivých států by měly lépe spolupracovat. To by měl být první krok k vytvoření společné obranné politiky. Smyslem je údajně, aby mohla Evropa rychleji a rázněji reagovat na reálné hrozby v Evropě i mimo ni. Takže přeci jen se rýsuje „evropská armáda"?

A co víc, naskýtají se v této souvislosti některé nepříjemné otázky. Kdo těmto mnohonárodnostním silám bude velet? Mohly by zasáhnout na území členských států EU i bez jejich souhlasu? Jak je to s plánovaným „shengenem" pro tyto ozbrojené síly? Uvažuje se totiž podle médií o tom, že kvůli urychlení případné reakce by měly mít možnost volně se pohybovat po celé unii....
Zajištění svrchovanosti je jedním z cílů ústavního zákona o bezpečnosti ČR. V souvislosti s někdejší přípravou členství ČR v EU někteří politici zpochybňovali, zda výraz „svrchovaný" je slučitelný s tímto členstvím. Navrhovali i jeho vypuštění z ústavního textu. Stále častěji je jasné, proč.


Evidentně se úspěšně minimalizuje tolik proklamovaná suverenita národních států v EU. Je pokorně odevzdávána na oltář velké matky - EU. A to ve stále více oblastech. Od hospodářských, politických, přes migrační politiku až nyní i po oblast vojenskou a obrannou.


Takže otázka na závěr: Bude mít nyní jiný „politicky korektní" názor na „evropskou armádu" po aktivitách europoslanců také ministr Stropnický? Vzhledem k jeho poměrně často se měnícím postojům bych se nedivil.


Ladislav Šedivý, předseda OV KSČM Tábor

Diskuse k článku - 3 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Herec Stropnický rozhoduje o armádě. A přitom nebyl ani na vojně :D

  Vloženo 24.11.2016 21:18:05

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Dluhoš Socbotka nikdy nepracoval a rozhoduje o všem

   Vloženo 25.11.2016 19:38:56

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Pane Šedivý,
  kašlete na politiku, nic nezměníte.
  Máte zlaté ruce, dělejte a opravujte krásné parní stroje, v tom se Vám asi málokdo vyrovná.

  Vloženo 24.11.2016 14:51:38

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace