Kdy a kam

 • Politické procesy 50. let aneb Proč nesmíme zapomínat - přednáška

  pondělí 25.6 19:00 - České Budějovice, Jihočeské divadlo - Studiová scéna Na Půdě

 • Mgr. Kateřina Pražáková, Ph.D. - Kříž proti půlměsíci - přednáška

  pondělí 25.6 16:00 - České Budějovice, Jihočeská vědecká knihovna - pobočka Lidická 1

  Války s Turky a jejich obraz v raně novověkém novinovém zpravodajství.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Živé Milevsko - Anketa

Chcete v Milevsku workoutové hřiště?

 
 
 
 
 
 

Hejtman Zimola byl znovu zvolen. Hodinu se debatovalo, zda volit veřejně či tajně

Dnes je výjimečně nabito i na galerii pro návštěvníky, kde to obvykle zeje při zasedání krajského zastupitelstva prázdnotou.

Dnes je výjimečně nabito i na galerii pro návštěvníky, kde to obvykle zeje při zasedání krajského zastupitelstva prázdnotou.

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Před pár minutami zahájil Jiří Zimola své třetí funkční období v čele Jihočeského kraje. Na ustavujícím zasedání krajského zastupitelstva ho volilo 38 zastupitelů z 55 členného sboru. Kromě 31 koaličních hlasů získal i hlasy komunistů, s nimiž ČSSD spolupracovala v koalici v končícím volebním období.

 

Hned od začátku prvního zasedání nového zastupitelstva se rozpoutaly polemiky mezi koalicí a opozicí a zdá se, že opozice - jmenovitě ODS a Koalice Starostů, HOPB a TOP 09 Pro jižní Čechy - bude přicházet připravená a bude tuhým protivníkem. Jednatřiceti koaličními hlasy prošel návrh, že vedení kraje bude mít sedm uvolněných funkcionářů - hejtmana, čtyři náměstky a dva uvolněné radní. Na přímý dotaz koalice připustila, že počítá ještě s placeným předsedou dopravního výboru. 

Na hodinu se pak program zadrhnul na debatě, zda se má do krajských funkcí volit veřejně či tajně, Tomáš Hajdušek z ODS poukazoval na to, že jednací řád předpokládá tajnou volbu, koaliční zastupitelé poukazovali na výklad týkající se hlasování, Tomáš Bouzek za Pro jižní Čechy hned navrhl jednací řád tedy změnit. 

Pro to ale bylo jen 6 hlasů, proti 22 a zdrželo se 19 zastupitelů. ODS proklamovala tajnou volbu, ve které mohla doufat v náznaky nejednoty vznikající koalice. To ale koalice ČSSD, ANO a Jihočeši nepřipustila. Nakonec Ivana Stráská z ČSSD připomněla, že i volba posledního vedení kraje v čele s ODS byla veřejná. 

Pro návrh Martina Kuby, aby se hlasovalo tajně, bylo jen 18 hlasů, například táborský starosta Jiří Fišer v diskusi řekl, že jeho prioritou je volba tajná, přestože kvůli ní před lety nebyl zvolen starostou, ale zde se nakonec zdržel hlasování v této věci, aby dodržel koaliční dohodu, když ČSSD a ANO 2011 přibrali nejmenší zvolené hnutí Jihočechů do krajské vlády.

Hejtman byl tedy zvolen veřejnou volbou - dostal 31 koaličních hlasů plus hlasy komunistů, celkem 38 hlasů. Proti bylo 13 zastupitelů, zdrželi se 3. V předchozí diskusi dokonce Martin Kuba z ODS oslovil nové členy koalice z ANO a Jihočechů a varoval je, že skrytá koalice ČSSD a KSČM bude pokračovat a oni jako nováčci jí budou jen sekundovat. A neodpustil si poznámku, že tato koalice byla dohodnuta jinde než tady v kraji. 

Členové ANO ale dávají od první chvíle najevo svou svébytnost, dokonce několikrát ťali do řad ČSSD. Poslankyně Radka Maxová si vzala slovo a "napomenula" hejtmana, že místo chvály dosavadní spolupráce v čele kraje měl představit své vize, a šlehla i po Olze Bastlové z ČSSD, která navrhla ukončení diskuse, když už opoziční kritika trvala dlouho. "Nedělejte tu z toho šašky," řekla Maxová, sice neadresně, ale překvapivě.  

Pokračuje volba náměstků hejtmana. 

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • volič 

  Reagovat

   

  Tak nám Babiš určil hejtmana.ANO přidalo myslitele z Kovářova,ó pane díky.

  Vloženo 3.11.2016 15:09:49

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace