Kdy a kam

  • Tajemství barev - diskusně vzdělávací večer s Ivanou Bečvářovou

    středa 24.1 18:00 - Milevsko - Dům kultury

    O psychologickém účinku barev, jaký je jejich správný výběr v závislosti na věku, pohlaví a temperamentu, o barvách a živlech, jaká jsou pozitiva a negativa barev atd.

  • Pjér La Šé´z - Duch západu a východu

    středa 24.1 19:00 - Písek - Divadlo Pod Čarou

    Přednáška s následnou besedou.

Zobrazit všechny události
 

Fotopasti zachytily v Pošumaví kočku divokou

Záběry z fotopasti.

Záběry z fotopasti.

POŠUMAVÍ - Fotopasti zachytily v Pošumaví dvě videa šelmy, která velmi nápadně připomíná kočku divokou. Podoba i chování zvířete na záznamech odpovídají zvířeti, které z naší přírody vymizelo před dvěma stovkami let. Videa byla natočena na okraji Chráněné krajinné oblasti Šumava. V celé České republice existuje necelá deítka podobných záznamů.

“Naše fotopasti zachytily kočku divokou už před zhruba čtyřmi lety. Kromě těch několika ojedinělých záchytů na české straně Šumavy, jsou fotografie také z fotopastí z bavorské strany Šumavy, z těch nižších poloh. Dá se to očekávat, protože právě v Bavorsku bylo v osmdesátých letech vypuštěno asi 120 jedinců kočky divoké a je jisté, že ta populace stále existuje a není proto vyloučeno, že může být zdrojem pro výskyt v Pošumaví a na Šumavě. Bohužel pořád je tato šelma ve volné přírodě vzácností,“ říká zoolog Správy Národního parku Šumava Luděk Bufka.

Zvíře zachycené fotopastmi prochází na značkovacím místě, v jednom případě je také vidět typické kočičí značkovací chování, které známe od domácích koček či rysů. Případné genetické vzorky by mohly přinést zajímavé informace o původu šelmy.

Kočka divoká patří mezi druhy, které byly ještě zhruba v polovině 18. století běžným obyvatelem našich lesů. Její vymizení způsobil výrazný úbytek přirozených pralesovitých porostů a systematické pronásledování člověkem. Lidé v kočce divoké viděli predátora myslivecky obhospodařované pernaté zvěře.

Monitoring kočky divoké je obtížný. Její teritorium je malé, má rozlohu sotva pár kilometrů čtverečních a komplikuje ho její skrytý způsob života a nízká početnost. Někdy je také obtížné určit, zda je zaznamenané zvíře kočka domácí nebo její vzácný příbuzný. Bohužel se objevujíi případy chybného odstřelu, kdy záměna kočky divoké za domácí kočku stojí vzácnou šelmu život.

 

 

Diskuse k článku - napište váš názor

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace