Kdy a kam

  • Může být amatér umělcem

    pátek 21.9 - Soběslav, Městská knihovna

    Výstava amatérských kreseb a obrazů Martina Žaldy.

  • Whisky & Kilt Golf Open

    pátek 21.9 - Hluboká nad Vltavou, Golfový klub

    Golfový turnaj.

Zobrazit všechny události
 

Zapomenuté sporty na Milevsku: Metaná v Božeticích

BOŽETICE – Psal se rok 1989, když skupina nadšenců z řad zapálených sportovců založila oddíl metané při Tělovýchovné jednotě Božetice a zorganizovala několik mezinárodních turnajů. Soutěže se konaly zejména na zimním stadionu v Milevsku a na asfaltovém parkovišti u ZVVZ. Družstvo Božetic se hned několikrát zúčastnilo mistrovství republiky, jinak často vyráželo hlavně do zahraničí. „Hráli jsme to pro radost. V době, kdy jsme oddíl zakládali, byla metaná spíš takovým sportem starých pánů, dneska už má daleko lepší výkonnost,“ vzpomíná Zdeněk Stejskal, který tehdejší oddíl vedl. „Zájezdy do ciziny byly dalším důvodem, proč oddíl založit, protože se sportem jsme se dostali už před rokem 1989 za hranice. Dostávali jsme pozvánky hlavně z Německa a Rakouska, takže jsme hráli spíš venku, než u nás v Čechách,“ dodává.


Božetické družstvo bylo složeno sice z bývalých, ale o to talentovanějších sportovců. „Byla to parta lidí, která měla sport moc ráda. Nechci jmenovat, ale hráli za nás třeba bývalý hokejista Motoru České Budějovice nebo Tábora," dodal Stejskal, sám v té době aktivní motokrosař. Kromě Božetic se nikde jinde v milevském regionu metaná neujala. Není divu, vždyť v celé republice byly pouze tři oddíly – Stožice, Prostějov a právě Božetice. „Když jsme začínali, chtěli jsme v regionu založit nějaký neobvyklý sport. Nakonec to ale dopadlo tak, že jsme se dostali až na mistrovství Evropy do Německa, protože jsme vyhráli turnaj jediných tří českých družstev," vzpomíná s úsměvem. „Pořád jsme to ale brali jako zábavu. Měl jsem obytňák, takže když jsme vyrazili na dva, tři dny za hranice, užili jsme si spoustu srandy. Když se potkáme, dodnes na to vzpomínáme. Němci z nás měli trochu srandu a zároveň nás litovali, protože když viděli, s jakým náčiním hrajeme, vždycky nám něco dali. Bylo to docela finančně náročné, třeba špičkový metenec stál tehdy 500 marek," zapátral v paměti.

V únoru 2002 se na zimním stadionu v Milevsku konalo Mistrovství Evropy juniorů a mládeže, ale bez účasti domácích. V regionu totiž junioři nikdy nehráli. Samotný oddíl metané existuje dodnes, ale už nevykazuje žádnou sportovní činnost. S tou skončil kolem roku 1996. „Občas si ještě hodíme a uděláme srandu, ale už nic závodního," uzavřel Stejskal.

• Metaná není curling, i když si ji lidé s tímto olympijským sportem často pletou. Poměrně zásadní rozdíl lze vystopovat už ze samotného slova metaná (metat – házet), zatímco kámen v curlingu se posouvá po ledě.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace