pondělí 18.12 17:00 - Soběslav, Kulturní dům

Loutková pohádka v podání loutkářského souboru Kašpárek ze Soběslavi přinese zimní atmosféru.

• Veřejná prezentace výsledků 1. architektonického workshopu ve Veselí nad Lužnicí

pondělí 18.12 18:00 - Veselí nad Lužnicí - kulturní dům

Téma: veřejný prostor a koncepce rozvoje města.

Mistrovství hasičů pokračuje. Jihočeši zatím plní cíl. Požární útoky rozhodnou

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Před prestižním mistrovstvím republiky v požárním sportu, které se po jedenácti letech vrátilo na jih Čech, vedoucí jihočeského výběru profesionálních hasičů Jan Všetečka prohlásil: „S osmým místem budu spokojený. Ze sedmého budu nadšený.“ Tohle přání mu zatím jeho tým plní. Ještě v sobotu v poledne byli Jihočeši po výstupu na věž a běhu jednotlivců na 100 metrů překážek dokonce šestí! Odpoledne po štafetách o jednu příčku klesli na sedmé místo. Zítra se jde do finiše závěrečnými požárními útoky. Právě útok loni na mistrovství Jihočeši pokazili a skončili desátí. „To se nám přece nemůže stát dvakrát za sebou,“ věří šéf týmu Jan Všetečka, ředitel jindřichohradeckého územního odboru Hasičského záchranného sboru, odkud je většina mužů v jihočeském týmu.

Na mistrovství republiky startuje 15 týmů profesionálních hasičů z krajů a firemní Správy železniční a dopravní cesty. K favoritům dlouhodobě patří Moravskoslezský kraj, kde nastupují k profesionálním hasičům perfektně připravení absolventi vysoké báňské školy, dále Královéhradecký kraj, Plzeňský nebo Vysočina, výborně se vede Zlínskému kraji, naopak Ústecký, v jehož řadách je předloňský mistr světa na stometrové trati Jakub Pěkný, je zatím až desátý. Jihočeský šéf týmu Jan Všetečka říká, že první pětice je víceméně jasná, ale o další místa se povede boj. Ten vypukl už v pátek v první soutěži při výstupu na věž pomocí hákového žebříku. Po něm byli Jihočeši šestý, nejlépe si vedl Jan Ježek (ČB), který byl sedmnáctý ze 115 startujících.

100 m překážek
V sobotu dopoledne odběhali profesionální hasiči dva pokusy běhů na 100 metrové trati s překážkami, ke kterým patří bariéra nebo lávka, kterou je třeba přeběhnout s hadicemi. Započítává se lepší pokus. Z Jihočechů byl nejrychlejší Ivan Pěnča (ST) na 22. místě s časem 16,76. Nervy si užil Pavel Janů (JH), který měl první pokus neplatný za špatné zapojení rozdělovače. Všechno musel vsadit na druhý běh, aby se mu mohl lepší pokus započítat. Ten mu naštěstí vyšel. „Jsou to strašný nervy. Podruhý jsem nechtěl udělat na rozdělovači chybu, takže jsem se tam trochu zdržel,“ dal se borec slyšet v cíli. Na startu bylo 118 závodníků, vedle 22. místa Ivana Pěnči Jihočechům patřilo 48. místo Jana Ježka (ČB), 64. Michala Doktora (JH), 65. Pavla Janů (JH), 66. Radima Švehly (JH), 68. Milana Čady (ČB) a 72. Miroslava Ferdana (JH). Po stovkách Jihočeši stále drželi šestou příčku, i když se o ni dělili se Středočechy.
Nejlepšího času na 100 metrů – 15,70 vteřiny - dosáhl Pavel Krpec z Moravskoslezského kraje před Jakubem Pěkným (Ústecký) a Radkem Šubou (Zlínský), čtvrtý byl David Dopirák rovněž ze Severní Moravy. Spolu s vítězi stometrových běhů dobrovolných hasičů se pak utkali v superfinále. Nenastoupil do něj ale absolutní vítěz dobrovolných hasičů Jan Gášek, kterému fyzioterapeutka týmu doporučila šetřit síly na odpolední štafetu. Navíc ho čeká za týden mistrovství světa. Superfinále vyhrál Petr Mařan (Královéhradecký kraj) před Radkem Šubou (Zlínský kraj) a Tomášem Vlčkem z SDH Lhenice, Jakub Pěkný se musel spokojit po chybě na rozdělovači se čtvrtým místem. Hradečtí doprovodili Petra Mařana na stupně vítězů popěvkem: Mářa utíká, co může, nikdo ho chytit nemůže!
Z výsledků bylo patrné, že vítězové mezi dobrovolnými hasiči se svými časy mohou profesionálům směle rovnat. Jan Gášek by byl mezi profesionály svým časem 15,76 druhý.
Vyhlašovali se také mistři v dvojboji na věži a v běhu na 100 metrů. První byl Jakub Pěkný, druhý Pavel Krpec a třetí další Severomoravan Kamil Bezruč. Z Jihočechů byl nejlepší na 26. místě Ivan Pěnča a hned 27. Jan Ježek.

Muži z Pikova a ženy ze Smrkova mezi SDH
V sobotu začalo mistrovství také pro vítězné týmy dobrovolných hasičů z jednotlivých krajů. V jižních Čechách se na šampionát mužů už popáté prodral Pikov z okresu Tábor. V běhu jednotlivců na 100 metrů překážek si nejlépe vedl Lukáš Tejnor na 38. místě ve 142 členném startovním poli, 65. byl Pavel Smetana, 72. Jan Vavřík, 80. Jaroslav Holub, 85. Jan Srnec, 88. Jan Mazaný, 98. Jakub Tomeček a 102. Petr Peclinovský. To se u týmu z malé vesničky, který trénuje na fotbalovém hřišti v Borotíně, cení.

Tuto kategorii mezi dobrovolnými hasiči vyhrál Jan Gášek z SDH Juřinka, druhý byl Martin Lidmila ze Zbožnova a třetí Tomáš Vlček ze Lhenic v Ústeckém kraji. Pikovští by rádi vylepšili loňské umístění, kdy skončili třináctí. Před zítřejším závěrečným bojem v požárních útocích se jim přání plní – zatím jsou desátí. Přispěly k tomu jak časy jednotlivců, tak zejména odpolední druhá štafeta ve složení Lukáš Tejnor, Pavel Smetana, Jan Vavřík a Petr Peclinovský, jejíž čas 60,57 se jako lepší započítával.
Premiéru na šampionátu mají Jihočešky ze Smrkova na Táborsku. Při absenci tradičních krajských vítězek z Ledenic se dostaly na mistrovství poprvé a sbírají zkušenosti. Poslední nejsou, za nimi jsou ještě Mělčany z Moravské hasičské jednoty. Žen šlo v závodě na 100 metrů překážek na start 151 a z týmu Smrkova byla nejrychlejší mladá maminka Jana Vrtišková (20,58) na 101. místě. Na mistrovství dorazila i s kočárkem.
„Na špičku nestačíme, ale všechny členky týmu si tu zlepšily své časy. Nejsou to přitom žádné trénované atletky, jsou to maminky od dětí,“ ocenil vedoucí týmu Pavel Svatoš. Soutěž jednotlivkyň na 100 metrů překážek vyhrála Šárka Jiroušová z Poniklé, před Barborou Šubrtovou a Markétou Markovou ze Chválenic v Plzeňském kraji. Chválenice také vedou v soutěži žen i po štafetách, druhé jsou Michálkovice z Moravskoslezského kraje a třetí příčku drží Slatiny v Královéhradeckém.

Rekordy i pády
Dobrovolní hasiči ze Zbožnova ustanovili nový český rekord ve štafetě. Ten má hodnotu 55,28 vteřiny. Pro ověření museli nechat přeměřit a převážit veškeré své náčiní. Naopak se zlobil tým hasičů z Tuře z Královéhradeckého kraje, který měl perfektně rozběhnutou štafetu, když se porouchala elektronická časomíra. Pokus tedy museli hasiči z Tuře v úmorném vedru opakovat a skončili nakonec třetí za Zbožnovem a Juřinkou ze Zlínského kraje.

Štafeta s hašením ohně
Zatímco závodníci ze sborů dobrovolných hasičů měli v závěru štafety poponést hasící přístroj, na profesionály tam čekalo hašení hořícího ohně. Několik týmů také potkalo zdvižení červeného praporku pro neplatný pokus, když se oheň nepodařilo v běhu plně uhasit. Někteří závodníci se kvůli tomu vrátili a ztráceli drahocenný čas. I ve štafetě profesionálů padl dosavadní rekord. Pokořili jej Královéhradečtí časem 53,43. Druhá byla zlínská štafeta a třetí Plzeňáci. Naopak smůla potkala ve štafetách Moravskoslezský kraj a skončil až čtvrtý. Celkově po třech soutěžích však prvenství stále drží. Královéhradecký kraj a Plzeňáci ale šlapou Moravanům na paty.
Ve štafetě se Jihočechům tolik nedařilo a časy 58,93 a 59,25 stačily až na 14. a 16. místo ze 30 štafet. Celkově ale po třech disciplínách zaujímá jihočeský výběr sedmou příčku, kterou šéf týmu Jan Všetečka označil za výsledek z říše snů. Nedělní požární útok rozhodne!
Útoky profesionálů i dobrovolných hasičů začínají na stadionu budějovického Sokola v 8.30, na 14.30 se plánuje závěrečný nástup a zakončení mistrovství.