Kdy a kam

 • Hudební sklepy - Něžná noc

  pátek 19.10 19:30 - Milevsko, Galerie M

  Blanka Šrůmová a Jan Sahara Hedl.

 • Svatohavelské posvícení

  pátek 19.10 16:00 - Prachatice, Muzeum

  Upečte si metynku a vyzkoušejte krouhání a šlapání zelí.

Zobrazit všechny události
 

Odpovědnou jihočeskou firmou roku 2017 je EFAFLEX

Luděk Lhotka

Luděk Lhotka

OLŠÍ – I letos se pod záštitou firmy Vodafone rozdělovaly tituly pro Živnostníka kraje a Firmu kraje. A nechybělo ani ocenění Odpovědná firma roku 2017. Odpovědnou firmou byl vyhlášen výrobce rychloběžných průmyslových vrat, firma EFAFLEX z Olší na Táborsku, kde však pracuje i hodně lidí z milevského regionu. Jednatel Luděk Lhotka přibližuje, co je ve firmě nového. Letos EFAFLEX-CZ očekává tržby ve výši 1,2 miliardy korun. Ekonomický výsledek v posledních třech letech neustále roste.

 

V závodě, který vyrostl v roce 1995 na zelené louce, zahajovalo výrobu 28 lidí. Nyní zde pracuje 320 zaměstnanců, většinou mužů. „Teď se snažíme stav pracovníků ještě rozšířit, abychom se mohli s rostoucími úkoly vyrovnat. Vyrábíme 60 typů vrat modifikovaných pro konkrétního zákazníka v odvětvích od hutí a automobilek až po potravinářský či farmaceutický průmysl. Vyrobí se tu více než 40 průmyslových vrat denně," říká Luděk Lhotka, který do EFAFLEXu přišel v roce 2007 z automobilového průmyslu. První čtyři roky měl ve firmě na starosti informační systémy, pak pět let pracoval jako vedoucí prodeje a servisu v České republice a následně rok jako vedoucí výroby. Předchozí jednatel Ladislav Jelínek, který byl u vzniku českého závodu německé mateřské firmy, si v Luďku Lhotkovi připravoval svého nástupce. V lednu 2016 odešel do penze a funkci mu předal.

V letech 2014 až 2016 se do stále rostoucího závodu v Olší přesouvala také výroba z Německa. Stojí zde už osm výrobních hal a dvě haly expediční. EFAFLEX-CZ je nyní v rámci firmy už jediným výrobním závodem pro celý svět. V Německu má firma centrálu, řízení prodeje a servisu, ve Slovinsku pak vývoj a konstrukci. Kvůli přesunu výroby z Německa vznikl v Olší i velký expediční sklad. Dvacet procent výroby jde za moře, takže v Olší probíhá speciální zámořské balení do dřevěných beden.

Aktivita se cení a oplácí dobrými podmínkami

Zdejší zaměstnanci často umějí obsloužit tři i čtyři pracoviště a střídají se na těchto pozicích. Je to pro ně zajímavější a čím víc operací ovládají, tím vyšší mají základní plat. Snaha zajistit takové mzdové podmínky, aby lidé neměli důvod odcházet jinam, je jedním z atributů odpovědné firmy, za něž byla společnost EFAFLEX oceněna. „Vše začíná už týmovým řízením. Povzbuzujeme a oceňujeme aktivitu lidí, jejich kreativitu a odpovědnost za řešení. To přináší sounáležitost s firmou," říká jednatel Luděk Lhotka. A firma se na oplátku snaží lidem zpříjemnit pracoviště.

Stavba nového parkoviště se 180 místy přinese nejen větší pohodlí zaměstnancům, ale je i ukázkou vztahu k místu, kde firma působí. Do parkoviště společnost investuje také proto, aby auta zaměstnanců neparkovala podél silnice do vsi. Firma se bude podílet na rozšíření komunikace do Olší o 1,5 metru, aby se tu pohodlně vyhnula nákladní auta s autobusy. Jakmile se zaměstnanecké parkoviště dokončí, na příští rok jsou v plánu nové dvoupatrové šatny pro zaměstnance. „Považujeme vztahy firmy s okolím za důležité. Vybudoval je už předchozí jednatel pan Jelínek a my na jeho práci navazujeme," říká Luděk Lhotka. „Když jsme například postavili expediční halu, přišli lidé z Olší, že ztratili signál a přestala jim jít televize. Samozřejmě jsme si vzali za své, abychom to vyřešili," dodává jednatel.

Přestože jde o rodinnou firmu německých majitelů, ti v případě svého českého závodu akceptují zdejší zvyklosti. V zahraničí nejsou běžné závodní jídelny, spíš si tam lidé nosí do práce bagety a sendviče z domova. V EFAFLEXu je v provozu nová jídelna z roku 2012 s výběrem z pěti jídel při ranní i odpolední směně. 

Fluktuace je ve firmě minimální. Občas odejde někdo z mladých lidí, když chce třeba za zkušenostmi do ciziny. Noví zaměstnanci přicházejí hlavně na doporučení někoho, kdo už v EFAFLEXu pracuje. „To je pro nás ten nejlepší nábor," říká jednatel. „Výhodou je, že jsou to dost často lidé z okolních vesnic, kteří jsou šikovní, technicky zdatní a dokáží si při práci poradit," dodává.

Vztah k zaměstnancům, vztah k okolí

Důležitý je i vztah firmy k životnímu prostředí. „Řešili jsme odpadní vody implementací membránové technologie čistírny odpadních vod, takže nyní je kvalita vypouštěné vody na úrovni národních parků. Nebylo to levné, ale my chceme, aby všechno kolem naší firmy bylo v pořádku," zdůraznil jednatel Luděk Lhotka. Pro zadržování dešťových vod vybudovala firma retenční nádrž, z níž se voda odvádí do Oltyňského potoka. Nyní je rozpracován koncept, který odtok dešťových vod z areálu ještě zlepšuje a nebude se tedy spojovat s odtoky z okolních polí, čímž se snižuje riziko záplav.

V rámci spolupráce s okolními organizacemi firma materiálně podporuje zájmové skupiny a zakoupila skákací hrad, který zapůjčuje na akce spolků. „Od jara do podzimu snad není víkend, aby hrad ležel ladem, stále ho má někdo vypůjčený," zmínil personalista Milan Šmíd. Finanční dary společnost neposkytuje. „Jsme správci majetku někoho jiného, nemůžeme tady z vlastního rozhodnutí rozdávat peníze. Pomáháme materiálně," shrnul jednatel Luděk Lhotka.

Pro zaměstnance firma pořádá letní grilovačku, v zimě vánoční večírek. Ten se letos uskuteční v táborském Hotelu Dvořák. „Loni jsme měli nápad, jak všem spolupracovníkům zpříjemnit Vánoce. Nakoupili jsme vánoční kapry, každý dostal dvě ryby a punč. Mělo to dobrý ohlas, takže to letos zopakujeme. Kapři budou," vzkazuje jednatel Odpovědné firmy roku 2017.

 

Diskuse k článku - 4 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • cthulhu 

  Reagovat

   

  Ano,ale vedení radnice spolu s vedením ZVVZ to nedoporučilo,z důvodu odlivu pracovníků ze ZVVZ.
  Tak šli jinam.

  Vloženo 15.11.2017 14:59:38

 • jiří 

  Reagovat

   

  Jednání byla komplikovaná. Nakonec vyšla vstříc obec Opařany a areál stojí v nedalekém Olší. Moderní firma, nové haly, všude pořádek a práce pro místní lidi. Komunikace s jednatelem výborná.

  Vloženo 14.11.2017 17:50:56

 • Milos 

  Reagovat

   

  ano

  Vloženo 14.11.2017 10:21:48

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Je pravdou, že Efaflex, chtěl původně svoje haly stavět v Milevsku?

  Vloženo 14.11.2017 08:47:55

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace