Kdy a kam

 • A tak to tenkrát bylo - autorský muzikál L. Horníka

  Úterý 22.5 18:00 - Písek, Divadlo Pod Čarou

  Parodie z Divokého západu v podání muzikálového kroužku ZŠ J. Husa Písek.

 • Čochtan vypravuje

  Úterý 22.5 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

  Nestárnoucí muzikál J. Voskovce a J. Wericha Divotvorný hrnec v osobité úpravě J. Dvořáka.

Zobrazit všechny události
 

Pavel Eybert opouští po dvaceti letech Senát

Pavel Eybert , Autor: L. Kolářová

Pavel Eybert     Autor: L. Kolářová

CHÝNOV - Po dvaceti letech působení v Senátu České republiky, se Pavel Eybert rozhodl svůj mandát znovu neobhajovat. Z politiky ale neodchází. Mimo starostování v Chýnově zasedne nově i v zastupitelstvu Jihočeského kraje. Pavel Eybert (1949) pochází z Kolína. Vystudoval strojnickou průmyslovku a v roce 1972 Pedagogickou fakultu v Českých Budějovicích. Do roku 1989 pracoval jako učitel na základní škole. V listopadu 1989 se zapojil do Občanského fóra a poté se stal členem ODS. Byl sedmkrát zvolen v Chýnově starostou, naposledy v roce 2014. V roce 1996 byl ve volebním obvodě č. 13 (Tábor) poprvé zvolen senátorem Parlamentu, když porazil starostu Tábora Jiřího Vaníčka z ODA. Poté senátor Eybert svůj mandát třikrát obhájil. V roce 1998 ve druhém kole proti zdravotnímu radovi Jaroslavu Kopeckému, v roce 2004 proti bývalému generálnímu řediteli ZVVZ Milevsko Stanislavu Kázeckému a v roce 2010 nejtěsněji proti nynějšímu ministru průmyslu a obchodu Janu Mládkovi. Vždy šlo o duel ODS - ČSSD. Pavel Eybert tak patřil k nejdéle sloužícícm senátorům.

 

Jaké bylo vaše loučení se Senátem?

Sešel jsem se s bývalými i současnými kolegy z ODS, poseděli jsme, zavzpomínali a hovořili i o budoucnosti.

Dostal jste nějaký dárek na památku?

Obdržel jsem skleněnou vázu a od kolegů ze senátorského klubu ODS zlatý senátorský prstýnek. Je to už zavedená tradice. Prstýnek je dělaný na zakázku, přesně na velikost prstu daného člověka a má vyražen emblém senátu.

Nebude vám práce v Senátu chybět?

Myslím, že těch dvacet let bylo maximum, nebylo by rozumné a únosné mandát dál prodlužovat. Člověk stárne, na všechno potřebuje víc času...Chybět mi určitě budou někteří kolegové, ale protože se řadě věcí, kterým jsem se věnoval coby senátor, budu věnovat i nadále, je pravděpodobné, že se občas setkáme, a také práce budu mít stále dost.

Budete svým pracovně mladším kolegům předávat zkušenosti? Třeba vašemu nástupci Jaroslavu Větrovskému? Vyjádřil se, že chce pokračovat ve vaší cestě...

Pokud se na mě někdo obrátí s žádostí o radu, určitě ho neodmítnu a podělím se o své zkušenosti a názory na danou věc. Rozhodně se ale nehodlám stát něčím poradcem. S panem Větrovským jsem v dlouhodobém kontaktu, známe se a já jsem rád, že chce pokračovat v nastolené cestě. Rád mu budu jakkoliv nápomocen.

Mrzí vás něco , co už v Senátu nedotáhnete do konce?

Hodně jsem se věnoval zákonu o Národním parku Šumava. Novela, které jsem byl spoluautorem, měla velkou podporu Senátu, ale bohužel Poslanecká sněmovna se k němu postavila negativně. Je potřeba, aby byl nový zákon vyvážený a byl přijatelný pro všechny strany, tedy pro přírodu, ochranáře i lidi, kteří v dané oblasti žijí.

Vašemu návrhu ale bývá vyčítáno, že jde na ruku developerům a otevírá prostor různým stavbám i v dnes nezastavitelných částech Národního parku...

Náš návrh počítal s vyčleněním 26 procent národního parku jako bezzásahového území. Na ostatním území národního parku by se prováděla koordinovaná lesnická činnost, aby se zabránilo šíření kůrovce, usychání stromů a erozi půdy. Jenže někteří chtějí dál dělat podivné experimenty a čerpat granty.

A jak by tedy bylo ošetřeno, aby se Šumava nestala rájem developerů a stavařů?

Navrhovali jsme zmenšení parku tím, že by se z něho vyjmuly obce, které se v něm nyní nachází, aby se mohly rozvíjet. Okolní lesy by ale v parku dál zůstaly. Pojistkou před nechtěnými stavbami je územní plán, který říká, kde se co může a nemůže stavět. A odpovědný dohled patřičných orgánů. I dnes je v Národním parku Šumava několik staveb, které tam nepatří a ke všem se vyjadřovala Správa národního parku.

Věnoval jste se i podpoře výstavby dálnice D3. Budete i nadále sledovat dění kolem ní?

I nadále zůstávám předsedou Sdružení pro výstavbu silnic D3 a R4. Fungujeme jako mediátor mezi Ředitelstvím silnici a dálnic, veřejností a zhotoviteli staveb. Výstavba dálnice D3 původně vůbec nebyla zahrnuta do staveb, které měly být zahájeny do roku 2010, nám se ji tam podařilo dostat. Výstavba od Tábora na jih je vcelku dobře rozběhnutá, proto se teď budeme zaměřovat hlavně na tu část, která vede přes střední Čechy.

Největší radost z ukončení vaší senátorské práce mají určitě doma...

Doma si nějaké změny ještě nestačili ani všimnout. Vlastně jsem teď do Prahy jezdil ještě častěji, protože jsem předával kancelář a různé materiály. Navíc jsem se dostal za ODS do krajského zastupitelstva, takže toho času, kdy budu doma, mi moc nepřibude. Zase budu hodně na cestách, jen nyní opačným směrem.

 

 

Diskuse k článku - 6 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • jirka 

  Reagovat

   

  Slušnej a pracovitej chlap. Kéž by takových bylo v politice víc !

  Vloženo 6.11.2016 19:01:34

 • Lida 

  Reagovat

   

  Tak to jste teda vedle jak ta jedle. Zrovna Pavel Eybert patřil k nejpracovitějším senátorům.Kéž by takoví byli všichni, to by mezi lidmi nebyly o senátu pochybnosti.

  Vloženo 6.11.2016 13:11:36

  • ANO 

   Reagovat

    

   Máš pravdu Liduško z ODS Milevsko.

   Vloženo 6.11.2016 13:33:47

 • Já na bráchu, brácha na mě. 

  Reagovat

   

  Heslo senátora bylo: Kdo nic nedělá, ten nic nezkazí.

  Vloženo 6.11.2016 09:36:40

 • 65 

  Reagovat

   

  Měl odejít už dávno

  Vloženo 6.11.2016 08:17:53

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   A pročpak? Byl málo rudej a málo sliboval?
   Myslím si, že to byl jeden z mála slušnejch politiků a príma chlap.

   Vloženo 6.11.2016 09:02:17

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace