Kdy a kam

 • Večerní komentované prohlídky

  Úterý 17.7 20:30 - ZOO Hluboká nad Vltavou

 • Letní kino: Hurvínek a kouzelné muzeum

  Úterý 17.7 - Milevsko - amfiteátr Domu kultury

  Začátek po setmění, v cca 21 hod.

Zobrazit všechny události
 

Mladík, který na Orlíku zabil dívku skútrem, chtěl méně platit rodičům. Soud to odmítl

Senát krajského soudu rozhodoval v čele s předsedkyní Milenou Vránkovou a členy senátu Jiřinou Roubíčkovou a Zdeňkem Pořízkem.

Senát krajského soudu rozhodoval v čele s předsedkyní Milenou Vránkovou a členy senátu Jiřinou Roubíčkovou a Zdeňkem Pořízkem.

AKTUALIZOVÁNO - 13.9.2017 21:40

TÁBOR - U táborské pobočky krajského soudu se dnes dopoledne projednávalo odvolání proti výši nemajetkové újmy, kterou za usmrcení 18 leté dívky vodním skútrem loni v červenci na Orlické přehradě přiřkl Okresní soud v Písku oběma rodičům. Poněkud překvapivě se proti částce 800 tisíc pro matku a 600 tisíc pro otce jako finanční satisfakci za ztrátu dcery neodvolali rodiče, ale mladý pachatel. Podle svého advokáta Josefa Douchy si přál částky zmírnit, protože teprve studuje a nevydělává si. I z dnešního jednání se omluvil s tím, že musí být kvůli přípravě na maturitu přítomen ve škole. Krajský soud ale odvolání Christopha Steinerta zamítl a předsedkyně senátu Milena Vránková v odůvodnění rozhodnutí řekla, že podle názoru tohoto soudu mohl jít okresní soud i dále a přiřknout částky vyšší. Krajský soud to ale už učinit nemůže, protože odvolání podal obžalovaný, nikoliv rodiče dívky. Okresní soud pak s dalšími nároky rodiče odkázal do občanskoprávní roviny, kde mohou dostat vyšší částky.

 

U Okresního soudu v Písku byl Christoph Steinert letos v červnu uznán vinným z usmrcení z nedbalosti, když 13. července 2016 na Orlické přehradě najel ve vysoké rychlosti vodním skútrem do pramice, na níž jela dívka se svým přítelem. Dívka na následky zranění zemřela. 

Okresní státní zástupce Zbyněk Polívka u okresního soudu navrhoval pro mladíka dvouletý trest odnětí svobody s podmínkou na tři roky, pětiletý zákaz řízení motorových plavidel a zaplacení nemajetkové újmy pozůstalým. Nízký trest odůvodňoval tím, že pachatel je velmi mladý a trest by měl být proto především výchovný. Návrh příbuzné a přátele oběti nehody pobouřil. Stejný trest požadovala i obhajoba. Soudce Robert Pekárek ale přitvrdil. Trest sice také uložil podmíněný, ale na tři roky s podmínečným odložením na pět let, osmiletý zákaz řízení motorových plavidel a lodí, ke kterým je třeba vůdcovský průkaz a nemajetkovou újmu 800 tisíc korun pro matku a 600 tisíc pro otce dívky. 

Soudce Pekárek uvedl, že současná judikatura stanovuje rozmezí 240 až 500 tisíc korun, ale zde shledal důvody pro navýšení částky. Rodiče přitom žádali dohromady pět milionů korun, protože šlo o jejich jedinou dceru, s níž měli oba blízké vztahy. S dalším nárokem trestní soud odkázal do občanskoprávního řízení. 

Jak dnes u soudu zaznělo, Christoph Steiner se odvolal proti jediné části rozsudku, a to právě proti výši nemajetkové újmy, kterou má uhradit. Podle jeho advokáta Josefa Douchy měl vzít okresní soud v úvahu, že mladík je student střední školy, nemajetný a není výdělečně činný. Proto požádal v odvolání o snížení částek náhrady. 

Státní zástupkyně Alena Píchová i zmocněnci obou rodičů Jiří Šolc a Vladimír Matys označili odvolání za neodůvodněné. Senát krajského soudu ještě dopoledne po zhruba 40 minutové poradě vyhlásil rozhodnutí. Odvolání Christopha Steinerta jako nedůvodné zamítl.

Předsedkyně senátu Milena Vránková konstatovala, že výroky prvoinstančního soudu o vině a trestu a zákazu činnosti jsou již pravomocné. Do nich tedy krajský soud již zasahovat nemohl. K napadené části rozsudku o výši nemajetkové újmy matce soudkyně řekla: "Podle nás měla být přiznána částka ještě vyšší, ale odvolání podal obžalovaný  a v jeho neprospěch nelze částky navyšovat." Předsedkyně senátu pokračovala vysvětlením, že sice platí obvyklá náhrada škody v rozmezí 240 - 500 tisíc korun, ale zde jsou shledány důvody pro zpřísňující kritéria. Šlo o jedinou dceru, která měla celý život před sebou, matka s ní žila od malička ve společné domácnosti a mohla počítat s její pomocí ve stáří. S tragédií se nemůže vyrovnat, byla hospitalizována v psychiatrické léčebně a stále bere léky. "To svědčí pro zvýšení nemajetkové újmy proti obvyklému rozpětí," řekla soudkyně. Podotkla, že lítost projevil obžalovaný až v odvolací fázi a esemesky nebo anonymní zaslání pohřebního věnce nelze považovat za výraznou lítost.

Soud označil za zcela oprávněný i nárok otce dívky. Přestože s ní nežil ve společné domácnosti, bylo mezi nimi silné pouto, což soud shledal z doložené komunikace a fotografií. Otec, který byl u soudu přítomen, se při popisu jeho vztahu s dcerou neubránil slzám.

Krajský soud došel k závěru, že podmíněný trest nemůže být pro rodiče satisfakcí a o snížení nemajetkové újmy nelze uvažovat. Podle názoru soudu může Christoph Steninert částky uhradit v budoucnu, až si bude vydělávat.  

Milena Vránková konstatovala, že rozhodnutí je konečné, lze proti němu podat už pouze dovolání jako mimořádný opravný prostředek. Obhájce mladíka Josef Doucha na odchodu novinářům sdělil, že jeho klient se nechtěl placení vyhnout, chtěl rozhodnutí pouze zmírnit. Soud podle něj odůvodnil své rozhodnutí velmi dobře a dovolání spíš nepředpokládá. 

Diskuse k článku - 6 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  podle mě bych mu dala rentu doživotní dokud budou rodiče dívky žít takový halzl si nic jinýho nezaslouží zmařit mladý život

  Vloženo 30.9.2017 12:21:14

 • Nick 

  Reagovat

   

  Copak Genzer nemá dost peněz, aby mu do zaplati, když kluk chodí s jeho dcerou?

  Vloženo 13.9.2017 13:57:13

  • Howy 

   Reagovat

    

   A proč do toho taháš Genzera? Ty by jsi za nějakého frajírka svojí dcery platil 1,5 mega?

   Vloženo 13.9.2017 14:40:32

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Nepochybně to vidí tak, že zkažený život má hlavně on.

  Vloženo 13.9.2017 11:55:20

  • abcd 

   Reagovat

    

   Myslíte?

   Vloženo 13.9.2017 12:59:21

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Je to chudák kluk, když neumí pochopit, že ani 1,5 milion korun život dívky rodičům nenahradí.

  Vloženo 13.9.2017 11:28:55

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace