neděle 23.9 19:00 - Strakonice, Kavárna Železářství U Šulců

neděle 23.9 18:00 - Synagoga Český Krumlov

Vokálně instrumentální soubor dobových nástrojů CHAIRÉ PŘÍBRAM.

Poslední soutěž Táborské hasičské ligy vyhráli muži Žďáru a áčko žen Dvorců

Radost žen ze Dvorců A - povedla se šestnáctka.  , Autor: Foto Ivo Bukač

Radost žen ze Dvorců A - povedla se šestnáctka.     Autor: Foto Ivo Bukač

ZHOŘ - Poslední soutěž letošního ročníku Táborské hasičské ligy hostil v sobotu 15. září sbor ze Zhoře u Tábora. Dorazilo 28 mužských a 16 ženských týmů, k tomu změřilo síly i sedm družstev veteránů. Po dnešku už je tedy jasné i celkové pořadí, které bude slavnostně vyhlášeno 6. října v Malšicích. Ani poslední závod se neobešel bez sportovních tragédií i velké radosti.

Smutek panuje v ženském týmu Bezděčína. Děvčata, která byla překvapením letošní ligy a držela se ještě před sobotní soutěží na průběžné třetí příčce celkového pořadí, si dnes jediná ve startovním poli připsala neplatný pokus. A to tak nešťastně, že kvůli tomu podala i protest. Proudařka Martina Michalová, zapůjčená z Kamenice nad Lipou, totiž omylem zareagovala na odraz slunce namísto na červený signál ukončeného útoku, přestala stříkat na terč v domnění, že je útok dokončený. Ve chvíli, kdy proudařky začaly stříkat už mimo terče, dal i rozhodčí u základny signál k vytažení koše z kádě. Děvčata se pokusila zabojovat o opakování svého pokusu podáním protestu, že jejich útok ukončil omylem i rozhodčí. Svolaná rada THL ale protest zamítla s tím, že by se mohl pokyn rozhodčího zohlednit jedině tehdy, pokud by v daný okamžik proudařky stále ještě stříkaly na terče. Jelikož rozhodčí zareagoval až na jejich ukončení nástřiku, označila rada THL vzniklou situaci za chybu týmu. Neplatným pokusem tak děvčata z Bezděčína přijdou o třetí místo v celkovém pořadí.

Martina Michalová celou situaci oplakala, utěšovaly ji nakonec soupeřky i spolubojovnice v jednom, hasičky z Bezděčína. Stejný omyl - záblesk slunce v červené odrazce zmýlil pak i poslední startující ženský tým, dorostenky Táborska. Ty ale naštěstí svůj pokus stihly dostříkat.

V mužské části soutěže potkala ve Zhoři smůla Krotějov Sport, Košice a Želeč, odjeli s neplatným pokusem. Diskalifikovaný byl tým Žirovnice, kterému zůstal koš v kádi.

Kdo vyhrál ve Zhoři?

Muži

Vítězem mužské kategorie se stal časem 16,65 Žďár z Jindřichohradecka. Druhá šestnáctka se povedla mužům Chotěmic (16,72), kteří skončili druzí. Třetí byl Český Rudolec (17,15), čtvrtý Šipoun z Prachaticka (17,31) a páté Zdislavice (17,71).

Do finále na 2B ale Šipoun a Zdislavice nešly, takže místo nich postoupila Kamenice nad Lipou a Rybova Lhota. Finále pak vyhráli hasiči z Chotěmic (14,09) přes Kamenicí nad Lipou (15,58) a Žďárem (17,98). Český Rudolec a Rybova Lhota měli neplatný pokus.

Muži Chotěmic už vědí, že v celkovém pořadí letošního ročníku Táborské hasičské ligy budou druzí za Bohdalínem.

Ženy

Z vítězství v sobotní soutěži žen se radovaly hasičky Dvorců A. Předvedly jedinou šestnáctku v soutěži - 16,67, na druhém proudu dokonce 16,39. V celkovém pořadí Táborské hasičské ligy ale budou třetí, protože jezdí republikovou extraligu a kvůli střetu termínů dvakrát Táborskou ligu vynechaly. Tyto body jim budou pochopitelně chybět.

Druhé místo v soutěži žen ve Zhoři patřilo hasičkám z Chotěmic, které tím udržely čelo letošního ročníku ligy. Ohrozit je ještě mohly hasičky Ústrašic, ale to se nestalo, ústrašickým děvčatům se nezadařilo podle představ. Chotěmice braly ve Zhoři druhé místo za čas 17,24, třetí byly ženy Chrbonína (18,25), čtvrtá Nová Včelnice (18,35) a páté Ústrašice (19,24). Šestou příčku vybojovaly domácí ženy ze Zhoře.

Veteráni

I v soutěži veteránů se radovaly Dvorce, jejich tým zvítězil časem 15,84. Druhé místo v soutěži veteránů patřilo týmu Svaté Pole z Příbramska časem 16,92, třetí byli veteráni Tučap (17,13), čtvrtý Lom (18,69), páté Slapy D (20,08) a šestý Maršov (25,17). Vrchovatou porci smůly si vybrali hasiči ze Želče. Neplatný pokus měli v soutěži mužů i veteránů.

Ve středečním Táborsku se k soutěži ještě vrátíme, přineseme celkové výsledky ze Zhoře, výsledky letošní ligy a přiblížíme příběh hasiče Josefa Tupého, po němž se závod ve Zhoři běhá jako memoriál.