Kdy a kam

  • Cestujeme

    středa 19.9 17:00 - Hluboká nad Vltavou, KC Panorama

    Gruzie - vyprávět bude Ing. Ivan Kubát.

  • Společný koncert

    středa 19.9 19:00 - Písek, Koncertní síň Trojice

    Petr Rímský & Misitu, Jan Spálený a Petr Vašina.

Zobrazit všechny události
 

Husinec si připomněl Husa i s Vladimírem Javorským a Jaroslavem Uhlířem

 Autor: Tomáš Přibyl

    Autor: Tomáš Přibyl

HUSINEC – Husinec u Prachatic si opět připomněl svého rodáka Mistra Jana Husa. Vzpomínku na upáleného katolického kněze a kazatele hostilo tradičně místní Centrum Mistra Jana Husa ve čtvrtek a v pátek 5. a 6. července. Došlo tu také jako každý rok na ekumenickou bohoslužbu v modlitebně Církve bratrské a přijela řada známých osobností.

 

Mezi nejznámější hosty patřil herec Vladimír Javorský a skladatel a zpěvák Jaroslav Uhlíř. Vladimír Javorský přijel číst Husovy listy z Kostnice. On sám ztvárnil Husa v několik let starém dokumentu o reformátorovi a listy četl pod dozorem stráží, které měly připomenout, že na koncilu v Kostnici byl Jan Hus několik měsíců vězněn.

 

Čtení listů předcházel lampionový a ohňový průvod od fotbalového hřiště do památníku Mistra Jana, který tradičně slavnosti zahajuje. A po něm přišla na řadu ještě pietní vzpomínka. Postaral se po o ni emeritní předseda Ekumenické rady církví Pavel Černý. Ten se snažil připomenout důležitost pravdy i v dnešní době, která je tak materialistická a o pravdu nejeví zájem. Zmínil také to, jak význam a připomínání Husa vzrostlo za první republiky i Masarykův citát, který se ptal, jestli jsme my Češi národem Husovým? „A odpověděl si, že nejsme, ale budeme,“ řekl Pavel Černý a sám si položil otázku, jestli už nyní národem Husovým jsme? „Stále nejsme a obávám se, jestli někdy vůbec budeme,“ odpověděl si.

 

Hlavní hvězdou pátečního programu byl skladatel Jaroslav Uhlíř, který přijel zazpívat své nejznámější skladby. Na podiu v Centru Mistra Jana Husa začal svým prvním velkým hitem Severní vítr je krutý, který napsal pro film Vrchní, prchni! Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka. A vysvětlil i to, proč nakonec tuto píseň nazpíval on – původně ji chtěli nabídnout Pavlu Bobkovi, ale ten na nabídku nekývl a tak se zpěvu ujal sám skladatel.

 

V centru a na náměstí byly také připraveny atrakce pro děti a trhy. Těm ale nepřálo moc počasí a trhovce a jejich návštěvníky v pátek odpoledne vyhnal déšť.

 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace