Kdy a kam

  • Může být amatér umělcem

    pátek 21.9 - Soběslav, Městská knihovna

    Výstava amatérských kreseb a obrazů Martina Žaldy.

  • Whisky & Kilt Golf Open

    pátek 21.9 - Hluboká nad Vltavou, Golfový klub

    Golfový turnaj.

Zobrazit všechny události
 

Prachatice investičně usnuly. Nedošlo na letní kino ani sjezdovku, zachraňuje to oprava bazénu na dluh

PRACHATICE – Investiční činnost prachatické radnice v minulých dvou letech upadla na úroveň, na jakou nejsou obyvatelé města zvyklí. Nízké byly i dotace, které město získalo. Oproti tomu, se ale hospodařilo konzervativně a výrazně se snížily dluhy a výrazně navýšila rezerva. V tomto volebním roce je ale vše jinak.

 

Toto volební období je v prachatické městské kase tak trochu jako na houpačce. Zatímco rok 2015 byl na investice rekordní, minulé dva roky naopak patřily k nejchudším. V roce 2015 se přitom dokončovaly a platily velké investice do sběrného dvora nebo škol, které ale začalo ještě minulé vedení a zastupitelstvo. Současné vedení a zastupitelstvo investice utlumilo. Vyplývá to ze závěrečných zpráv o hospodaření města, které zastupitelé pravidelně schvalují v polovině roku.

Takzvaný závěrečný účet za rok 2017 dopadl pro město relativně dobře. Rezerva se navýšila na 71,4 milionu korun a město ji za poslední dva roky navýšilo o zhruba 25 milionů korun. Dluhy naopak klesly na 16,8 milionu a za minulé dva roky se snížily o zhruba 22 milionů korun. Dařilo se totiž příjmům. „Ekonomice se dařilo, tak se dařilo i příjmům města. Nejvíce rostly příjmy z DPH, pak rostly také příjmy z daní právnických osob,“ řekl vedoucí finančního odboru města Václav Janda. „Hospodaření města je zdravé a vedeme si velmi dobře,“ pochválil se místostarosta Jan Klimeš (ČSSD).

Za konzervativním hospodařením ale stojí výrazný pokles investic a dotací, který může ovlivňovat i ekonomiku ve městě. K největším investicím v letech 2016 a 2017 patřily v podstatě jen rekonstrukce ulic, které se pohybovaly od pěti do deseti milionů korun. Na zásadnější investici pro rozvoj města nedošlo. A největším výdajem tak byla koupě střelnice za 11,8 milionu korun, kterou je nutné kvůli hluku přestěhovat do průmyslové zóny.

Z plánů současného vedení města jako byla sjezdovka z Libína, rekonstrukce letního kina nebo Malého náměstí se po čtyřech letech ještě žádný nedostal k tomu, aby začal. To, že radnice málo investuje, ukazují i příjmy z dotací. Běžně se pohybovaly mezi třiceti čtyřiceti miliony korun a v úspěšných letech přesáhly i 70 milionu. V minulých dvou letech ale spadly na 12 až 13 milionů korun – tedy na zhruba třetinu normálu.

Letos se situace mění. A to díky výrazné investiční aktivitě Sportovního zařízení Prachatic pod vedením ředitelky Radovany Kutlákové. O investicích na městském stadionu jsme informovali (http://www.jcted.cz/prachaticko/v-prachaticich-zacaly-rozsahle-rekonstrukce-nekolika-sportovist/). Hlavní a jedinou větší investicí tohoto volebního období ale je před měsícem a půl zahájená rekonstrukce plaveckého bazénu za více než 110 milionů korun. Většinu nákladů město zaplatí z úvěru ve výši 85 milionů korun, s jehož splácením se bude potýkat příští zastupitelstvo. „Začneme ho letos čerpat, dočerpáme ho příští rok a pak ho začneme splácet,“ řekl Václav Janda.

Investice do bazénu je přitom vynucená a rozvojová je jen část z ní. Bazén byl po třiceti letech provozu ve stavu, kdy nutně potřeboval obnovu technologií. Jedinou novinkou tu ale bude v první etapě rekonstrukce saunový svět. Část peněz, které si vyžádá rekonstrukce technologií, přitom padne na to, aby byl bazén připraven na rozšíření, ale jestli na něj dojde, není zatím jasné – rozhodovat o něm bude nové zastupitelstvo.

 

 

 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace