Kdy a kam

 • Cestujeme

  středa 19.9 17:00 - Hluboká nad Vltavou, KC Panorama

  Gruzie - vyprávět bude Ing. Ivan Kubát.

 • Společný koncert

  středa 19.9 19:00 - Písek, Koncertní síň Trojice

  Petr Rímský & Misitu, Jan Spálený a Petr Vašina.

Zobrazit všechny události
 

Zakáže Vimperk ve městě žebrání?

Turisté jsou ve Vimperku vítáni. Obtěžování žebráním právě naopak. , Autor: Ilustrační foto

Turisté jsou ve Vimperku vítáni. Obtěžování žebráním právě naopak.     Autor: Ilustrační foto

VIMPERK – Vimperští zastupitelé projednávají zcela novou verzi vyhlášky o veřejném pořádku ve městě. Stará se dostala do rozporu s novou legislativou. Zastupitelé k nové verzi měli při prvním projednávání řadu připomínek, z nichž nejzásadnější požaduje zákaz žebrání v celém městě.

Stará verze vyhlášky platí ve Vimperku zhruba osm let. Za tu dobu byla několikrát novelizována a ministerstvo vnitra k ní mělo připomínky. „Některá ta ustanovení současné vyhlášky už by se překrývala se zákonnou úpravou,“ vysvětlil zastupitelům Vladislav Oliwa z kontrolního odboru radnice, který novou verzi vyhlášky připravoval. Při dublování zákonů nebo jejich porušování ministerstvo sahá k rušení vyhlášek nebo jejich částí.

Dotazů a připomínek zaznělo více. Zastupitel Bohumil Petrášek například navrhl, aby volný pohyb psů nebyl dovolen nad dřevopodnikem a na Kalvárii naproti nemocnici s tím, že jde o lesní porosty a pozemky, které jsou součástí honitby. Zákon tu ale volný pohyb dovoluje, pokud má majitel psa pod kontrolou. „Přesto si myslím, že bychom ty plochy měli z vyhlášky vypustit i v zájmu majitelů psů,“ řekl Bohumil Petrášek s tím, že majitelé, kteří tu své psy podle jeho zkušeností venčí, je pod kontrolou mají málokdy. Jaroslava Martanová (SNK ED) chtěla zpřesnit volný pohyb psů v areálu Vodník, aby nebyl možný hlavně na in-line dráze.

Nejzásadnější připomínky k nové vyhlášce vznesla Iveta Preslová (Jihočeši 2012). „S městskou policií jsme to neprobírali?,“ ptala se a ukázalo se, že vedení městské policie se k vyhlášce nevyjadřovalo. Proto navrhla, aby strážníci doplnili k vyhlášce své zkušenosti z terénu. A pak si všimla, že žebrání není zakázáno na největším panelovém sídlišti ve městě a navrhla ho zakázat po celém městě. „Čím přísnější ta vyhláška bude, tím lepší pro vás,“ řekla veliteli strážníků Peteru Macorlíkovi.

Zastupitelé nakonec schválení vyhlášky odložili, aby mohly být zapracovány jejich připomínky. Vrátit by se k návrhu měli v prvním zářijovém týdnu na zasedání, které bude asi poslední před komunálními volbami.

Pro odložení hlasovalo na návrh Jaroslavy Martanové všech šestnáct přítomných zastupitelů. Díky tomu má i veřejnost delší čas se s novou podobou vyhlášky seznámit. Návrh, jak ho projednávali zastupitelé, je možné najít na stránkách města mezi podklady pro jednání zastupitelů včetně příloh.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace