Kdy a kam

  • Listování: F. Backman - Co by můj syn měl vědět o světě

    středa 17.1 18:30 - Milevsko - kino

    Scénické čtení. Účinkuje Lukáš Hejlík.

  • Korálek ke korálku - vernisáž výstavy

    středa 17.1 17:00 - Tábor, Galerie 140

    Korálkové šperky, květiny, stromečky z korálků, vánoční a velikonoční ozdoby a další dekorace. Křest knihy o korálkovém tvoření. Výstava fotoobrazů J. Rychteckého na téma korálky a Afrika. Korálková dílnička pro děti. Výstava potrvá do 17.2.

Zobrazit všechny události
 

Před školou TGM v Českých Budějovicích dnes odhalí ve 14 hodin Masarykovu bustu

ČESKÉ BUDĚJOVICE - V parčíku před ZŠ a MŠ Tomáše Garrigue Masaryka na Rudolfovské třídě dnes slavnostně odhalí ve 14 hodin jeho bustu. Na program s hudebním doprovodem jsou všichni zváni. První československý prezident zemřel právě před 80 lety ve věku 87 let.

 

Program začíná ve 14 hodin. Bustu odhalí potřetí, protože první byla v 50. letech odstraněna. Obnovenou bronzovou sochu z roku 1994 ukradl neznámý zloděj před třemi lety. "Nynější socha je z probarvované pryskyřice, vzhledem napodobuje bronz," říká ředitel školy Zdeněk Špaček. Za hudebního doprovodu smyčců si každý bude moci zazpívat píseň Ach synku, synku, oblíbenou skladbu prezidenta Masaryka i jeho syna Jana. Obřad zakončí hymna.

T. G. Masaryk byl zvolen prezidentem třikrát. Jméno Garrigue převzal od své manželky, kterou poznal v Lipsku. Jako poslanec hájil větší autonomii českých zemí a zájmy jihoslovanských národů. Navázal na koncept Františka Palackého. Podporoval zavedení osmihodinové pracovní doby a všeobecné volební právo. 

Jeho pohřeb, který se konal v úterý 21. září 1937,  byl velkou národní manifestací za svobodu a demokracii. Začal na Pražském hradě a prezidentovo tělo pak uložili na hřbitově v Lánech. O události psal Karel Čapek i básník Jaroslav Seifert. Fotodokumentoval Ladislav Sitenský.

Diskuse k článku - napište váš názor

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace