Kdy a kam

  • Večerní komentované prohlídky

    Úterý 17.7 20:30 - ZOO Hluboká nad Vltavou

  • Letní kino: Hurvínek a kouzelné muzeum

    Úterý 17.7 - Milevsko - amfiteátr Domu kultury

    Začátek po setmění, v cca 21 hod.

Zobrazit všechny události
 

Před školou TGM v Českých Budějovicích dnes odhalí ve 14 hodin Masarykovu bustu

ČESKÉ BUDĚJOVICE - V parčíku před ZŠ a MŠ Tomáše Garrigue Masaryka na Rudolfovské třídě dnes slavnostně odhalí ve 14 hodin jeho bustu. Na program s hudebním doprovodem jsou všichni zváni. První československý prezident zemřel právě před 80 lety ve věku 87 let.

 

Program začíná ve 14 hodin. Bustu odhalí potřetí, protože první byla v 50. letech odstraněna. Obnovenou bronzovou sochu z roku 1994 ukradl neznámý zloděj před třemi lety. "Nynější socha je z probarvované pryskyřice, vzhledem napodobuje bronz," říká ředitel školy Zdeněk Špaček. Za hudebního doprovodu smyčců si každý bude moci zazpívat píseň Ach synku, synku, oblíbenou skladbu prezidenta Masaryka i jeho syna Jana. Obřad zakončí hymna.

T. G. Masaryk byl zvolen prezidentem třikrát. Jméno Garrigue převzal od své manželky, kterou poznal v Lipsku. Jako poslanec hájil větší autonomii českých zemí a zájmy jihoslovanských národů. Navázal na koncept Františka Palackého. Podporoval zavedení osmihodinové pracovní doby a všeobecné volební právo. 

Jeho pohřeb, který se konal v úterý 21. září 1937,  byl velkou národní manifestací za svobodu a demokracii. Začal na Pražském hradě a prezidentovo tělo pak uložili na hřbitově v Lánech. O události psal Karel Čapek i básník Jaroslav Seifert. Fotodokumentoval Ladislav Sitenský.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace