Kdy a kam

 • A tak to tenkrát bylo - autorský muzikál L. Horníka

  Úterý 22.5 18:00 - Písek, Divadlo Pod Čarou

  Parodie z Divokého západu v podání muzikálového kroužku ZŠ J. Husa Písek.

 • Čochtan vypravuje

  Úterý 22.5 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

  Nestárnoucí muzikál J. Voskovce a J. Wericha Divotvorný hrnec v osobité úpravě J. Dvořáka.

Zobrazit všechny události
 

Prezident WorldCDF na prvním světovém mistrovství line dance v ČR

Prezident World CDF Herman Falkenberg v libereckém Babylonu. , Autor: L. Kolářová

Prezident World CDF Herman Falkenberg v libereckém Babylonu.     Autor: L. Kolářová

LIBEREC - Poprvé v historii se mistrovství světa v tanečním odvětví line dance a couple dance odehrálo v České republice. Předchozích deset šampionátů hostilo Irsko, Německo, Itálie a samozřejmě Holandsko, kde má tento taneční styl své evropské kořeny - díky Hermanu Falkenbergovi z Holandska, který je dnes prezidentem světové asociace CDF, která sdružuje 21 zemí. Na šampionátu v Liberci, jehož garantem se stal písecký taneční soubor Louisiana v čele s prezidentem české asociace Tomem Dvořákem, poskytl Herman Falkenberg rozhovor i portálu Jižní Čechy Teď a Jihočeským týdeníkům.

 

Kdy vznikla vaše taneční asociace, pod jejíž hlavičkou se uskutečnilo už jedenáct světových šampionátů?

Všechno začalo v roce 1979 u nás v Holandsku. Já jsem pracoval pro armádu USA, každý rok jsem do Spojených států jezdil a zamiloval jsem se tam do country muziky. Založil jsem pak u nás v Holandsku první country club v Evropě. Postupně se začaly rozvíjet country-westernové tance, line dance, ale i partners jako párové tance v těchto žánrech nebo ProAM, což je tanec učitele a žáka. V roce 1990 pak vznikla asociace, která sdružila více zemí a po roce 1990 se do ní začaly zapojovat asociace zemí bývalého východního bloku. První evropská soutěž se konala v roce 1991 v Nizozemsku. 

Jak asociace funguje? 

Jsme nezisková organizace, která byla založena s cílem pořádat taneční soutěže, vzdělávání lektorů a rozhodčích a zlepšovat podmínky pro rozvoj tohoto tance v různých zemích. Dnes máme 21 členských zemí, každá z nich má svého prezidenta asociace. Dvakrát do roka se všichni sejdou, hodnotíme proběhlé akce a plánujeme další, debatujeme o případných změnách v pravidlech. Zastřešující světová asociace se dál člení na samostatné sekce, které řeší pravidla, hudbu, tanečníky, certifikace porotců nebo oceňování. Mistrovství světa pak vždycky pořádá naše světová asociace ve spolupráci s asociací dané země. 

Je stále Holandsko Mekkou line dance? 

Určitě je tam o line dance největší povědomí a ještě před deseti lety jsme měli i nejlepší tanečníky. Dnes už se k nim řadí tanečníci z Německa, České republiky, Itálie nebo Jižní Korei. Je velmi dobře, že tu je rozptyl do dalších zemí. Nejlepší učitelé jsou stále z Nizozemska, ale silou naší organizace je mládí, které do ní vnášejí členské země hlavně z bývalého východního bloku. V nich line dance zažívá boom, jaký byl u nás před téměř 50 lety. Dnes se tančí čím dál náročnější tance, pro různé kategorie existují různé doporučené figury a postupně se povolují a schvalují nové. 

Jakým způsobem se tanečníci nominují na mistrovství světa? 

Musí absolvovat kvalifikaci účastí na třech mezinárodních soutěžích, z nichž jednou je například Czech Open v Písku. Teď ale bude naší snahou, aby jednotlivé země pořádaly své vlastní mistrovství republiky, z nějž by ti nejlepší na mistrovství světa postupovali. Tím by byl přístup na světový šampionát jednodušší. Samotné mistrovství světa je pak velká událost, ceremoniál s vyhodnocením trvá dvě a půl hodiny, každému z oceněných tanečníků je věnována osobní prezentace formou show a je to pro něj silný osobní okamžik. 

Na galavečeru bylo vidět, že tančíte stále. Byl jste tedy jedním ze zakládajících tanečníků?  

Samozřejmě, že jsem v roce 1979 začínal jako tanečník. Tenkrát jsme neměli internet, žádná videa, žádná cédéčka, žádné počítače, všechno jsme dělali ručně a živě. Standardy pro figury a kroky se tvořily manuálně a v krátké době se do toho spontánně nadchlo na 800 instruktorů a ti svoje umění předávali dál. Velmi mě těší, když vidím, do jaké míry se toto taneční odvětví rozrostlo. 

 

 

 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace