Kdy a kam

  • Závěrečný koncert trubačů

    neděle 21.10 10:30 - Písek, prostory u Kamenného mostu

    Koncert je vyvrcholením 8. mezinárodního trubačského semináře a účastnit se budou např. trubači z Liptovského Hrádku, Prešova či Trutnova nebo z Hranic na Moravě.

  • Veřejné bruslení

    neděle 21.10 14:00 - Zimní stadion Vimperk

Zobrazit všechny události
 

Příběh milevského kláštera přiblíží archeolog Pavel Břicháček

Ilustrační foto.  , Autor: Libuše Kolářová - Jižní Čechy Teď

Ilustrační foto.     Autor: Libuše Kolářová - Jižní Čechy Teď

MILEVSKO – Také milevský klášter se připojí ke Dnům otevřených ateliérů a připravil proto na sobotu 13. října komentovanou prohlídku. Nejstarším jihočeským klášterem se bude možné projít v době od čtrnácti do šestnácti hodin s archeologem Pavlem Břicháčkem.

 

Procházka přenese účastníky do doby raného středověku a přiblíží vznik prvního kláštera v regionu. Klášter v Milevsku byl založen v roce 1184 Jiřím z Milevska a jeho prvním opatem se stal Jarloch, pokračovatel Kosmovy kroniky. Jádro kláštera tvoří románské a raně gotické stavby. Jeho současná podoba byla dotvořena v období baroka.

I přes historické etapy, které klášterům nepřály – ať už to byli husité, rušení klášterů v 18. století nebo 50. léta minulého století – milevský klášter přežil a po roce 1990 obnovil své poslání pod vedením Královské kanonie premonstrátů na Strahově a funguje dodnes.

Sraz zájemců o prohlídku je v sobotu ve dvě hodiny odpoledne před bazilikou.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace