Kdy a kam

 • A tak to tenkrát bylo - autorský muzikál L. Horníka

  Úterý 22.5 18:00 - Písek, Divadlo Pod Čarou

  Parodie z Divokého západu v podání muzikálového kroužku ZŠ J. Husa Písek.

 • Čochtan vypravuje

  Úterý 22.5 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

  Nestárnoucí muzikál J. Voskovce a J. Wericha Divotvorný hrnec v osobité úpravě J. Dvořáka.

Zobrazit všechny události
 

Proč montovna Evropy, nízké platy a stálá nezaměstnanost?

V prvních dnech nového roku 2017 je určitě dobré pohlédnout se, co nám přinesl rok minulý. A to nejen osobně. Vládní činitelé se předháněli v pozitivních hodnoceních, až na stavebnictví rostly odvětví národního hospodářství a s ním i HDP, také se posunuly nahoru platy zejména ve státním sektoru, klesala nezaměstnanost, díky migraci stoupal počet obyvatel... Zkrátka, až na některé škraloupy téměř radostná selanka. Je tomu skutečně tak? Podívejme se například na tři oblasti, které spolu vzájemně souvisejí:

Průmysl je bezesporu zásadním hybatelem pokroku. Naše republika pařila a patří k těm státům, které mají jeden z nejvyšších průmyslových podílů na státním rozpočtu. Pracuje v něm aktuálně podle statistiky 37,4% pracovníků, a ti vytvářejí 37,3% HDP. V Německu je to jen 24,6% dělníků, kteří vytvářejí 30,4% HDP.

V čem tedy zaostáváme? Že by už neplatilo úsloví o zlatých českých ručičkách? Proč český průmysl vytváří výrazně nižší přidanou hodnotu, než německý? Odpověď je prostá. Naše průmyslová odvětví se stala povětšinou jen montovnami, které nejsou zaměřeny na finální produkci. Fungují jako subdodavatelé cizích firem, zejména německých. Finální výroby logicky přináší vyšší zisky.

Po celý minulý rok, a zejména v jeho závěru, se vedla diskuse o výši mezd v Česku. Ty za vyspělým světem výrazně zaostávají. A přiznejme si, že jsou také státem velmi výrazně daněny. Patříme v Evropě v daních na jedno z předních míst. Ze své práce podle studie UBS odvádíme přibližně 57 % mzdy. A že by přidali zaměstnavatelé? Nic je k tomu nenutí, cena práce je u nás stále uměle udržována hluboko pod evropským průměrem. Navíc, podle statistky cizí firmy registrované v ČR pošlou každoročně svým majitelům za hranice cca 200 miliard korun na dividendách.

Nezaměstnanost v ČR byla ke konci minulého roku kolem 5%. V Jihočeském kraji spadla ještě níže, na 3,8%. Sobotkova vláda si mne ruce a jásá nad svými opatřeními, která údajně snížení nezaměstnanosti zapříčinila. Zapomíná ovšem poněkud na oživení hospodářství, které následovalo po krizi, což není výsledkem její práce.

Žijeme v kapitalismu a kapitáni průmyslu, zahraniční i naši, nebudou mít nikdy zájem odstranit zcela nezaměstnanost. Podle hesla „za branami fabriky“ stojí stovky nezaměstnaných ji budou vždy udržovat v takové výši, kdy nebude docházet k zásadním sociálním nepokojům, přitom však zabezpečí tučné zisky, Třeba na úkor nízkých platů českých dělníků a změny vyspělého průmyslového státu na montovnu Evropy. To, že je v současné době nedostatek odborníků a zkušených techniků, je sice pravda, ale to je trochu jiná kapitola.

Ladislav Šedivý, zastupitel města Tábora za KSČM

Diskuse k článku - 4 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • zachariáš kule 

  Reagovat

   

  a koukám už nám admin skryl koment od anonymního čtenáře, co řekl tak špatného?? řekl jen pravdu a za chvíli už je tu hbitý cenzor. Takže i já přidám koment, souhlas s anonymním čtenářem a jen dodám ,se divím že ten tragéd Šedivý má tu drzost lézt do tisku, on je takový všeználek ale skutek utek. A hlavně má hroší kůži!!!!!!!

  Vloženo 3.1.2017 20:19:52

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Přispěvěk byl skryt administrátorem, protože porušoval Pravidla pro vkládání příspěvků!

  Vloženo 3.1.2017 18:02:08

 • úplně čumím 

  Reagovat

   

  Nezbývá než s nevěřícím Tomášem souhlasit, on jeden soudruh se rád prohání ve svém SUV městem, často jako by neznal vyhlášku, nesouhlasí s ničím a nikým ale kritizuje nádherně a alibi také rád předhazuje.

  Vloženo 3.1.2017 09:03:03

 • nevěřící Tomáš 

  Reagovat

   

  Ale ale, soudruhu. Vyspělý průmysl. Proč se tedy naše výrobky nejvíce prosazovaly většinou jen v zemích rozvojových a ruského socialistického bloku. A kdo sem ty montovny natahal. Nebyli to náhodou komunisté kteří po listopadu změnili barvu z rudé na oranžovou? Fabriky, které se po listopadu ocitly v rukou některých soudruhů, Škoda Plzeň, SONP Kladno, zkrachovaly, stejně jako mnohé další. Vaše komunistické heslo, dohonit a pžedhonit Západ bylo naivním přáním, které, ani pod současným vedením státu komunisty a levičáky nedojde nikdy k naplnění. Všechno co je tady špatně je vaše vina, soudruzi.

  Vloženo 3.1.2017 08:54:48

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace