Kdy a kam

 • Večerní komentované prohlídky

  Úterý 17.7 20:30 - ZOO Hluboká nad Vltavou

 • Letní kino: Hurvínek a kouzelné muzeum

  Úterý 17.7 - Milevsko - amfiteátr Domu kultury

  Začátek po setmění, v cca 21 hod.

Zobrazit všechny události
 

Stát ochrnutou ženu hodil s konečnou platností přes palubu

Martina Voráčková zdolává schodiště v domě dolů po zadku a nahoru vzpíráním.

Martina Voráčková zdolává schodiště v domě dolů po zadku a nahoru vzpíráním.

JIŽNÍ ČECHY – Kdykoliv v televizi ukazují, jak se náš stát ujal lidí z jiných zemí, kteří se ocitli v nouzi nebo solidárně zajišťuje nákladnou léčbu cizincům, cítí to jako velkou křivdu řada českých lidí. Těch, kteří poctivě pracovali, dokud mohli, a teď se nemohou ve své vlastní zemi domoci drahé léčby nebo třeba jen pomůcky, která by jim usnadnila těžký osud. To je případ 44leté maminky tří dětí Martiny Voráčkové ze Staré Dobevi na Písecku. Její osud a zkostnatělost byrokratického systému, který mezi paragrafy zapomněl na člověka, zasáhl i lékaře zdravotnické záchranné služby z Milevska Vladimíra Dvořáka. Mnoho svého volného času po službách na záchrance věnoval objíždění úřadů až po ministerstva, aby zjistil, v čem je problém. Po posledním jednání krajské posudkové komise v srpnu zůstali Martina Voráčková i Vladimír Dvořák, který ji po noční službě na zasedání komise doprovázel, už jen zdrcení. V systému českých paragrafů není prostor pro to, aby ochrnutá žena dostala příspěvek na plošinu, kterou by se mohla dopravovat v rodinném domě do prvního patra. Smutný příběh Martiny Voráčkové jsme popsali v únoru 2016 a vzbudil dost reakcí. Co se od té doby stalo?

 

Nic se nezměnilo, jen uběhl rok a půl

Za rok a půl žena absolvovala řadu dalších řízení, odvolání k ministerstvu práce a sociálních věcí, dokonce podala žalobu, kterou ale písecký soud nezačal řešit, neboť se správa sociálních věcí nedostavila.
Martina Voráčková bydlí v patrovém domku se strmým schodištěm. Může dostat peníze na zdvihací plošinu se stavební úpravou, kterou dodavatelská firma odhadla na 445 tisíc korun. Peníze na úřadu práce na tyto účely dokonce jsou k dispozici. Jenže úřad práce je nesmí bez doporučujícího verdiktu posudkového lékaře sociální správy vyplatit. V minulých dnech – konkrétně 23. srpna, Martina Voráčková absolvovala další jednání, tentokrát u krajské posudkové komise v Českých Budějovicích. Ženu na invalidním vozíku dopravil do sídla komise svým autem a ve svém volnu po noční službě lékař Vladimír Dvořák. Před lety se ocitl u jejího případu a od té doby se snaží ženě pomoci v boji s úředním molochem. I naše redakce pronikla na jednání komise – v roli doprovázející kamarádky.
Tím lze zprostředkovat zprávu z první ruky. Martina Voráčková nedostane opět nic. Všichni tři jsme odcházeli ze zasedání posudkové komise otřesení.

Komise konstatovala, že Martina Voráčková má bezpochyby bezvládné dolní končetiny. Jenže její postižení neopovídá přesně znakům paraplegie, které vyžadují tabulky. Podle neuroložky Drahoslavy Tišlerové, která byla členkou komise, například jedním ze znaků paraplegie je atrofované svalstvo. A to Martina Voráčková nemá.
Úředníci posudkové komise v tom případě konstatovali, že nemohou udělat nic jiného než žádost o příspěvek na pomůcku zamítnout. V krátké lidské debatě, která následovala, zaznělo doporučení – pokusit se dosáhnout změny zákona. Aby připouštěl i odůvodněné výjimky z přesného výčtu symptomů ochrnutí. To ovšem i při optimistické důvěře ve změnu zákona znamená další roky času, kdy Martina Voráčková musí čekat na pomoc manžela, až přijde z práce, nemůže se spustit i s vozíkem třeba na zahradu, leda naučeným způsobem spouštět své tělo po schodišti nebo jej naopak vzpírat nahoru. I tak ale nastane problém, jak se dostat na vozík.

Lékař: Systém je nelidský, úřad až cynický

„Paní Voráčková je bezpochyby ochrnutá. Zpočátku tomu revizní lékařka nevěřila a přede mnou se paní Voráčkové ptala, proč jezdí na vozíku. Také se divila, že divně leze z auta, když jsem ji vytahoval. Později se na tom, že je ochrnutá, postupně shodli všichni. Není však ochrnutá dle tabulek," popisuje lékař Vladimír Dvořák. „Předpokládal bych, že posudková komise a revizní lékařka pochopí rozmanitost života a nebude hloupě až cynicky aplikovat vyhlášku tímto způsobem. K tomu by stačil stroj. Jestliže je vyhláška špatná, měli by její změnu iniciovat jak revizní lékaři, tak odborný posudkový lékař a jiní členové komise. Ale podle toho, co jsem viděl a slyšel, je to ani nenapadne," říká Vladimír Dvořák a dodává: „Chápu, že posudkoví lékaři postupují dle tabulek, kritérií, musí stav nějakým způsobem kvantifikovat a určit nějakou hranici, komu pomůcky poskytnout a za kolik. Jakékoliv tabulky ale nemohou postihnout všechny eventuality života, a proto zdravotní stav hodnotí posudkový lékař či komise, která by měla zvážit všechny faktory včetně aktuálnosti tabulek. Zkrátka zda vyhláška, která má pomoci postiženým, opravdu pomáhá. Byl jsem přítomen na jednání paní Voráčkové jak s revizní lékařkou a lékaři neurologie, tak u odvolací komise. Přestože se mě to vlastě netýká, byl jsem překvapený neochotou pochopit stav pacientky i stylem jednání komise, bez empatie, stroze, někdy až snad nadřazeně. Vyhláška vznikla pro pomoc postiženým lidem. Podobným jako paní Voráčková. Lidský faktor v komisi a v posudkovém lékařství přece musí eliminovat strohost a omezenost technického popisu jednotlivých chorob. Jenže lidé bohužel většinou procitnou, až když musí podobná peripetia a ponížení podstupovat sami nebo se svými rodinými příslušníky," myslí si lékař z Milevska.

Kde selhává stát, třeba pomohou dobří lidé. Třeba se v transparentní sbírce, jejíž výsledky chceme pravidelně zveřejňovat, po malých darech dá dohromady částka na plošinu, kterou se jednou Martina Voráčková přepraví dolů či nahoru u svého domu. Spolu s lékařem Vladimírem Dvořákem tomu věříme a u takového okamžiku bychom rádi byli.

Transparentní účet Martiny Voráčkové je v České spořitelně založen – má číslo 3063108143/0800.

O příběhu paní Martiny budeme dál informovat.

Libuše Kolářová

 

 

Diskuse k článku - 45 příspěvků
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Dana 

  Reagovat

   

  Ijá mám zkušenosti s tabulkami ,jelikož jsem prodělala embolii plic a lékaři mi na to přišli až za rok velice trpím tím že nikam nedojdu ,udělám tři kroky a musím se ohnout a vydýchat .Proto jsem žádala o příspěvek na auto ale bylo mi to zamítnuto z důvodu tabulek - není tam uvedeno že když nepracují plíce nepracují ani nohy a ty mám dle tabulek zdravé . Děkuji všem kteří tyto tabulky vymýšlejí že lidé s tímto postižením musí umřít ,nebot se nikam nedostanou a já žiju sama.myslím že je spoustu lidí kterým nikdo nepomůže v jejich trápení.

  .

  Vloženo 13.9.2017 10:34:16

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Spojení zdravotnictví a úřad bývá spojení čerta s ďáblem. Můj kamarád má od 14ti let amputovanou nohu ve stehně. V cca 60ti letech si z berlí uhnal zánět šlach a žádal o elektrický invalidní vozík. Dozvěděl se, že: 1, vozík dostane až bude mít po operaci 2, operaci mu provedou, až bude mít elektrický vozík. Ve finále se ho dočkal ve chvíli, kdy jeho přátelé uspořádali sbírku a koupili mu starší. I já sama mám velmi špatnou zkušenost. Ve 36ti letech mi lékařka sdělila, že souhrnem diagnóz (astma, rozštěp páteře, snížené plotýnky a artrźa ve velkých kloubech) jsem "zralá" na plný invalidní důchod, ale bohužel, jsem na něj moc mladá. Po 19ti letech, čili v mých 55 l., jsem štědře dostal po přidání deprese ID 1. stupně. Dodnes mi lékařka tvrdí, že se má artróza drží již 26 let stále na stejném stupni. Asi mám zázračné schopnosti a choroba se nehorší. JEn ty strašné bolesti se stupňují a trpím jimi ve dne v noci. Také průzkumy návštěvnosti odborných lékařů jsou zajímavé. Prý je navštěvujeme příliš často. No bodejť ne. Přijdu, sdělím co vše mne trápí. Lékařka ošteří jedno a ostatní příště. Koupím si raději lék proti bolesti v lékárně.

  Vloženo 13.9.2017 10:08:59

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Mám zkušenost také s posudkovou lékařkou a následně s odvolací komisí v Ústí nad Labem, moji maminku ani posudková lékařka v Lounech neviděla, ale usoudila, že není tělesně postižená, chodí velmi špatně o chodítku a potřebovala úpravu koupelny. Zamítnuto. Odvolací komise také zamítla příspěvek. Smutné je to, že tito lidé celý život pracovali, nebyli ani den na Úřadu práce a v nemoci a ve stáří kdy by očekávali pomoc od státu jim nepomůže. Na emigranty a děti z ciziny na léčbu stát má a na naše děti a občany se dělají sbírky. Vždyť je to hodně smutné. A tady v článku maminka tří dětí a při svém postižení, nemá dovolání? nemoc si nezpůsobila a nemá na nic nárok? kdyby byla alkoholik nebo feťák tak by se stát postaral o léčbu. Kdo si sám poškozuje zdraví tak má léčbu zadarmo. To jsou ty naše zákony a tabulky. Hnus velebnosti, chce se mě zvracet.

  Vloženo 13.9.2017 04:56:11

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Naprosto typické, jsou odměňováni za to, že ušetří na lidech. Hanba jim není!

  Vloženo 13.9.2017 02:49:07

 • Ivana 

  Reagovat

   

  Sama jsem před 13 lety prošla podobnou situací,ale neměla jsem tak velké poškození jak paní Martina (mám polyneuropatii) chodím s pomocí berlí a padám. Já jsem po odvolání do Českých Budějovic ke krajské komisi uspěla (žádala jsem o příspěvek na zakoupení auta). Po 10 letech jsem absolvovala to samé,ale s hrůzou jsem zjistila,že po zásahu tehdejšího ministra práce a sociálních věcí p. DRÁBKA se veškeré paragrafy změnily a já nemám skoro vůbec na nic nárok, natož na příspěvek na zakoupení aspoň ojetiny, po odvolání jsem u žádné komise nebyla, žádná komise mě neviděla a rozhodla od stolu beze mě.Prý bych k tomu musela být ještě dementní, ale to buch zase nemohla řídit auto.

  Vloženo 13.9.2017 01:18:02

  • Ivana 

   Reagovat

    

   Jsem totiž rozvedená (když jsem 1/2 roku ležela v nemocnici, tak můj drahoušek si našel náhradu) a děti bydlí daleko od domova, takže pokud to jde starám se o sebe sama s pomocí sousedů a když je zle tak volám o pomoc děti , aby mi přijeli pomoc s úklidem atd. Sestra mi navaří do mrazáku, sousedé nakoupí co potřebuji.

   Vloženo 13.9.2017 01:25:26

   • KRISTINA 

    Reagovat

     

    Taky mám skušenosti s posudkovým lékařem.Dělala jsem ve slévarně.Onemocněla jse na klouby mám CHopn.Umělé obě kolena Za komunistu jsem dostala ZP.proto že mě viděl posudkový lékař.Od té doby jsem žádala4krát o ZTP Proto že už nedojdu když je kousk dál do obchodu.Místa u obchodu jsou pro ZTP prázdná ale proto že do komise už nechodí posudkoví lékař bylo mi to zamítnuto.Bylo mi už 75let,tak děkují naší vládě jak se stará o lidi kteří celý živit pracovaki a nemají na nic nárok Uvítala bych AUTANAZIJÍ abychom nemuselí být pořád v bolestech.

    Vloženo 13.9.2017 11:10:57

    • Shark 

     Reagovat

      

     ono to chce hlavne podekovat u voleb.... z nadavani na netu si dneska uz vláda hlavu nedělá.... je to hrozny , ale musiem proste povstat a jednozacne uz stinat hlavy prootze to kam jsme se za 25 let dostali se mi chce az zvracet...

     Vloženo 14.9.2017 09:15:10

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace