Kdy a kam

 • Listování: F. Backman - Co by můj syn měl vědět o světě

  středa 17.1 18:30 - Milevsko - kino

  Scénické čtení. Účinkuje Lukáš Hejlík.

 • Korálek ke korálku - vernisáž výstavy

  středa 17.1 17:00 - Tábor, Galerie 140

  Korálkové šperky, květiny, stromečky z korálků, vánoční a velikonoční ozdoby a další dekorace. Křest knihy o korálkovém tvoření. Výstava fotoobrazů J. Rychteckého na téma korálky a Afrika. Korálková dílnička pro děti. Výstava potrvá do 17.2.

Zobrazit všechny události
 

Stát ochrnutou ženu hodil s konečnou platností přes palubu

Martina Voráčková zdolává schodiště v domě dolů po zadku a nahoru vzpíráním.

Martina Voráčková zdolává schodiště v domě dolů po zadku a nahoru vzpíráním.

JIŽNÍ ČECHY – Kdykoliv v televizi ukazují, jak se náš stát ujal lidí z jiných zemí, kteří se ocitli v nouzi nebo solidárně zajišťuje nákladnou léčbu cizincům, cítí to jako velkou křivdu řada českých lidí. Těch, kteří poctivě pracovali, dokud mohli, a teď se nemohou ve své vlastní zemi domoci drahé léčby nebo třeba jen pomůcky, která by jim usnadnila těžký osud. To je případ 44leté maminky tří dětí Martiny Voráčkové ze Staré Dobevi na Písecku. Její osud a zkostnatělost byrokratického systému, který mezi paragrafy zapomněl na člověka, zasáhl i lékaře zdravotnické záchranné služby z Milevska Vladimíra Dvořáka. Mnoho svého volného času po službách na záchrance věnoval objíždění úřadů až po ministerstva, aby zjistil, v čem je problém. Po posledním jednání krajské posudkové komise v srpnu zůstali Martina Voráčková i Vladimír Dvořák, který ji po noční službě na zasedání komise doprovázel, už jen zdrcení. V systému českých paragrafů není prostor pro to, aby ochrnutá žena dostala příspěvek na plošinu, kterou by se mohla dopravovat v rodinném domě do prvního patra. Smutný příběh Martiny Voráčkové jsme popsali v únoru 2016 a vzbudil dost reakcí. Co se od té doby stalo?

 

Nic se nezměnilo, jen uběhl rok a půl

Za rok a půl žena absolvovala řadu dalších řízení, odvolání k ministerstvu práce a sociálních věcí, dokonce podala žalobu, kterou ale písecký soud nezačal řešit, neboť se správa sociálních věcí nedostavila.
Martina Voráčková bydlí v patrovém domku se strmým schodištěm. Může dostat peníze na zdvihací plošinu se stavební úpravou, kterou dodavatelská firma odhadla na 445 tisíc korun. Peníze na úřadu práce na tyto účely dokonce jsou k dispozici. Jenže úřad práce je nesmí bez doporučujícího verdiktu posudkového lékaře sociální správy vyplatit. V minulých dnech – konkrétně 23. srpna, Martina Voráčková absolvovala další jednání, tentokrát u krajské posudkové komise v Českých Budějovicích. Ženu na invalidním vozíku dopravil do sídla komise svým autem a ve svém volnu po noční službě lékař Vladimír Dvořák. Před lety se ocitl u jejího případu a od té doby se snaží ženě pomoci v boji s úředním molochem. I naše redakce pronikla na jednání komise – v roli doprovázející kamarádky.
Tím lze zprostředkovat zprávu z první ruky. Martina Voráčková nedostane opět nic. Všichni tři jsme odcházeli ze zasedání posudkové komise otřesení.

Komise konstatovala, že Martina Voráčková má bezpochyby bezvládné dolní končetiny. Jenže její postižení neopovídá přesně znakům paraplegie, které vyžadují tabulky. Podle neuroložky Drahoslavy Tišlerové, která byla členkou komise, například jedním ze znaků paraplegie je atrofované svalstvo. A to Martina Voráčková nemá.
Úředníci posudkové komise v tom případě konstatovali, že nemohou udělat nic jiného než žádost o příspěvek na pomůcku zamítnout. V krátké lidské debatě, která následovala, zaznělo doporučení – pokusit se dosáhnout změny zákona. Aby připouštěl i odůvodněné výjimky z přesného výčtu symptomů ochrnutí. To ovšem i při optimistické důvěře ve změnu zákona znamená další roky času, kdy Martina Voráčková musí čekat na pomoc manžela, až přijde z práce, nemůže se spustit i s vozíkem třeba na zahradu, leda naučeným způsobem spouštět své tělo po schodišti nebo jej naopak vzpírat nahoru. I tak ale nastane problém, jak se dostat na vozík.

Lékař: Systém je nelidský, úřad až cynický

„Paní Voráčková je bezpochyby ochrnutá. Zpočátku tomu revizní lékařka nevěřila a přede mnou se paní Voráčkové ptala, proč jezdí na vozíku. Také se divila, že divně leze z auta, když jsem ji vytahoval. Později se na tom, že je ochrnutá, postupně shodli všichni. Není však ochrnutá dle tabulek," popisuje lékař Vladimír Dvořák. „Předpokládal bych, že posudková komise a revizní lékařka pochopí rozmanitost života a nebude hloupě až cynicky aplikovat vyhlášku tímto způsobem. K tomu by stačil stroj. Jestliže je vyhláška špatná, měli by její změnu iniciovat jak revizní lékaři, tak odborný posudkový lékař a jiní členové komise. Ale podle toho, co jsem viděl a slyšel, je to ani nenapadne," říká Vladimír Dvořák a dodává: „Chápu, že posudkoví lékaři postupují dle tabulek, kritérií, musí stav nějakým způsobem kvantifikovat a určit nějakou hranici, komu pomůcky poskytnout a za kolik. Jakékoliv tabulky ale nemohou postihnout všechny eventuality života, a proto zdravotní stav hodnotí posudkový lékař či komise, která by měla zvážit všechny faktory včetně aktuálnosti tabulek. Zkrátka zda vyhláška, která má pomoci postiženým, opravdu pomáhá. Byl jsem přítomen na jednání paní Voráčkové jak s revizní lékařkou a lékaři neurologie, tak u odvolací komise. Přestože se mě to vlastě netýká, byl jsem překvapený neochotou pochopit stav pacientky i stylem jednání komise, bez empatie, stroze, někdy až snad nadřazeně. Vyhláška vznikla pro pomoc postiženým lidem. Podobným jako paní Voráčková. Lidský faktor v komisi a v posudkovém lékařství přece musí eliminovat strohost a omezenost technického popisu jednotlivých chorob. Jenže lidé bohužel většinou procitnou, až když musí podobná peripetia a ponížení podstupovat sami nebo se svými rodinými příslušníky," myslí si lékař z Milevska.

Kde selhává stát, třeba pomohou dobří lidé. Třeba se v transparentní sbírce, jejíž výsledky chceme pravidelně zveřejňovat, po malých darech dá dohromady částka na plošinu, kterou se jednou Martina Voráčková přepraví dolů či nahoru u svého domu. Spolu s lékařem Vladimírem Dvořákem tomu věříme a u takového okamžiku bychom rádi byli.

Transparentní účet Martiny Voráčkové je v České spořitelně založen – má číslo 3063108143/0800.

O příběhu paní Martiny budeme dál informovat.

Libuše Kolářová

 

 

Diskuse k článku - 44 příspěvků

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Monika Štýfalová ČB 

  Reagovat

   

  Mám naprosto stejnou zkušenost...moje maminka v dubnu 2015 v 73letech dostala mozkovou mrtvici a ochrnula na jednu stranu těla. Měla před sebou 3 měsíce života podle soudu lékařů...vzala jsem si ji domů a požádala o pečovatelský příspěvek..Posudkový lékař Kolafa jí sdělil ve svém posudku,že je plně soběstačná a zvládá sebe a vlastní domácnost,zatímco já ji jako ležáka krmila,každé 2 hodiny otáčela na lůžku a přebalovala..Její ošetřující lékařka Trochtová na mé naléhání,že maminka má veliké bolesti a dosavadní léky jí nezabírají mi sdělila,že mamince nic není,ať jí koupím Ibuprofen a Ibalgin..Přivolaná záchranka situaci vyhodnocovala na opakované podávání morfia... Když maminka zemřela,teprve pak jsem měla sílu hledat spravedlnost a podala jsem případ k šetření..Lékařská komora věc vyhodnotila tak,že lékařka ač nečinila,tak nepochybyla.. Posudkář také nepochybyl....Teprve věc předaná na Ministerstvo sociálních věcí náš případ posoudilo tak,že maminka posmrtně dostala pečovatelák z 0% na nejvyšší - 4.stupeň..Doporučuji se odvolávat proti poškozujícím se posudkům přímo na ministerstvo,u Lékařské komory se spravedlnosti poškozený člověk nedovolá,je to jen další díra s nataženou rukou..

  Vloženo 12.9.2017 19:18:40

 • Oiioo 

  Reagovat

   

  Paní je mi líto, ale v článku jsem četla že bydlí v patrovém domě...tak proč tedy neobývají přízemí...????.

  Vloženo 12.9.2017 18:27:08

 • NemO 

  Reagovat

   

  Hanba všem politikům co rozdávají naše těžce vydělané daně na cizince, kteří to státu nikdy nevrátí.
  EuroHujeři, emigrujte do Německa, tady už nejste potřeba!
  SPD!!!

  Vloženo 12.9.2017 14:48:46

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Ostuda téhle země, že o své obyvatele se neumí postarat, ale na migranty a do EU sype hromady peněz. Opravdu skandální přístup celé ČSSZ a revizní lékařky.

  Vloženo 12.9.2017 14:47:16

 • Burínová 

  Reagovat

   

  Moje maminka je Slovenka žije tady 10let a je pod 2mrtvičkách ,diabetik,nemá nárok na příspěvek na péči protože Slováci si vymhli vynimku v EU ,že memusej svím občanům přiznat a posílat do ciziny příspěvek na péči.A jedna nejmenovaná p.ministerstva mi řekla že mám maminku poslat na slovensko .Asi jak nepotrební zboží tak ji mám vrátit to je vlmi pěkný přístup jak se máme starat o své rodiče.Hlavně mě nejvíc štve, když pšídou emigranti tak jim všetko dáme a nejlíp zdarma.A ti lidé který tady dělali celý život pro Československo nemůžoc jít ani do domova důchodců protože nemají příspěvek na péči zdravotní stav nikoho nezajímá jenom prachy.

  Vloženo 12.9.2017 12:18:01

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace