Kdy a kam

 • Večerní komentované prohlídky

  Úterý 17.7 20:30 - ZOO Hluboká nad Vltavou

 • Letní kino: Hurvínek a kouzelné muzeum

  Úterý 17.7 - Milevsko - amfiteátr Domu kultury

  Začátek po setmění, v cca 21 hod.

Zobrazit všechny události
 

Stát ochrnutou ženu hodil s konečnou platností přes palubu

Martina Voráčková zdolává schodiště v domě dolů po zadku a nahoru vzpíráním.

Martina Voráčková zdolává schodiště v domě dolů po zadku a nahoru vzpíráním.

JIŽNÍ ČECHY – Kdykoliv v televizi ukazují, jak se náš stát ujal lidí z jiných zemí, kteří se ocitli v nouzi nebo solidárně zajišťuje nákladnou léčbu cizincům, cítí to jako velkou křivdu řada českých lidí. Těch, kteří poctivě pracovali, dokud mohli, a teď se nemohou ve své vlastní zemi domoci drahé léčby nebo třeba jen pomůcky, která by jim usnadnila těžký osud. To je případ 44leté maminky tří dětí Martiny Voráčkové ze Staré Dobevi na Písecku. Její osud a zkostnatělost byrokratického systému, který mezi paragrafy zapomněl na člověka, zasáhl i lékaře zdravotnické záchranné služby z Milevska Vladimíra Dvořáka. Mnoho svého volného času po službách na záchrance věnoval objíždění úřadů až po ministerstva, aby zjistil, v čem je problém. Po posledním jednání krajské posudkové komise v srpnu zůstali Martina Voráčková i Vladimír Dvořák, který ji po noční službě na zasedání komise doprovázel, už jen zdrcení. V systému českých paragrafů není prostor pro to, aby ochrnutá žena dostala příspěvek na plošinu, kterou by se mohla dopravovat v rodinném domě do prvního patra. Smutný příběh Martiny Voráčkové jsme popsali v únoru 2016 a vzbudil dost reakcí. Co se od té doby stalo?

 

Nic se nezměnilo, jen uběhl rok a půl

Za rok a půl žena absolvovala řadu dalších řízení, odvolání k ministerstvu práce a sociálních věcí, dokonce podala žalobu, kterou ale písecký soud nezačal řešit, neboť se správa sociálních věcí nedostavila.
Martina Voráčková bydlí v patrovém domku se strmým schodištěm. Může dostat peníze na zdvihací plošinu se stavební úpravou, kterou dodavatelská firma odhadla na 445 tisíc korun. Peníze na úřadu práce na tyto účely dokonce jsou k dispozici. Jenže úřad práce je nesmí bez doporučujícího verdiktu posudkového lékaře sociální správy vyplatit. V minulých dnech – konkrétně 23. srpna, Martina Voráčková absolvovala další jednání, tentokrát u krajské posudkové komise v Českých Budějovicích. Ženu na invalidním vozíku dopravil do sídla komise svým autem a ve svém volnu po noční službě lékař Vladimír Dvořák. Před lety se ocitl u jejího případu a od té doby se snaží ženě pomoci v boji s úředním molochem. I naše redakce pronikla na jednání komise – v roli doprovázející kamarádky.
Tím lze zprostředkovat zprávu z první ruky. Martina Voráčková nedostane opět nic. Všichni tři jsme odcházeli ze zasedání posudkové komise otřesení.

Komise konstatovala, že Martina Voráčková má bezpochyby bezvládné dolní končetiny. Jenže její postižení neopovídá přesně znakům paraplegie, které vyžadují tabulky. Podle neuroložky Drahoslavy Tišlerové, která byla členkou komise, například jedním ze znaků paraplegie je atrofované svalstvo. A to Martina Voráčková nemá.
Úředníci posudkové komise v tom případě konstatovali, že nemohou udělat nic jiného než žádost o příspěvek na pomůcku zamítnout. V krátké lidské debatě, která následovala, zaznělo doporučení – pokusit se dosáhnout změny zákona. Aby připouštěl i odůvodněné výjimky z přesného výčtu symptomů ochrnutí. To ovšem i při optimistické důvěře ve změnu zákona znamená další roky času, kdy Martina Voráčková musí čekat na pomoc manžela, až přijde z práce, nemůže se spustit i s vozíkem třeba na zahradu, leda naučeným způsobem spouštět své tělo po schodišti nebo jej naopak vzpírat nahoru. I tak ale nastane problém, jak se dostat na vozík.

Lékař: Systém je nelidský, úřad až cynický

„Paní Voráčková je bezpochyby ochrnutá. Zpočátku tomu revizní lékařka nevěřila a přede mnou se paní Voráčkové ptala, proč jezdí na vozíku. Také se divila, že divně leze z auta, když jsem ji vytahoval. Později se na tom, že je ochrnutá, postupně shodli všichni. Není však ochrnutá dle tabulek," popisuje lékař Vladimír Dvořák. „Předpokládal bych, že posudková komise a revizní lékařka pochopí rozmanitost života a nebude hloupě až cynicky aplikovat vyhlášku tímto způsobem. K tomu by stačil stroj. Jestliže je vyhláška špatná, měli by její změnu iniciovat jak revizní lékaři, tak odborný posudkový lékař a jiní členové komise. Ale podle toho, co jsem viděl a slyšel, je to ani nenapadne," říká Vladimír Dvořák a dodává: „Chápu, že posudkoví lékaři postupují dle tabulek, kritérií, musí stav nějakým způsobem kvantifikovat a určit nějakou hranici, komu pomůcky poskytnout a za kolik. Jakékoliv tabulky ale nemohou postihnout všechny eventuality života, a proto zdravotní stav hodnotí posudkový lékař či komise, která by měla zvážit všechny faktory včetně aktuálnosti tabulek. Zkrátka zda vyhláška, která má pomoci postiženým, opravdu pomáhá. Byl jsem přítomen na jednání paní Voráčkové jak s revizní lékařkou a lékaři neurologie, tak u odvolací komise. Přestože se mě to vlastě netýká, byl jsem překvapený neochotou pochopit stav pacientky i stylem jednání komise, bez empatie, stroze, někdy až snad nadřazeně. Vyhláška vznikla pro pomoc postiženým lidem. Podobným jako paní Voráčková. Lidský faktor v komisi a v posudkovém lékařství přece musí eliminovat strohost a omezenost technického popisu jednotlivých chorob. Jenže lidé bohužel většinou procitnou, až když musí podobná peripetia a ponížení podstupovat sami nebo se svými rodinými příslušníky," myslí si lékař z Milevska.

Kde selhává stát, třeba pomohou dobří lidé. Třeba se v transparentní sbírce, jejíž výsledky chceme pravidelně zveřejňovat, po malých darech dá dohromady částka na plošinu, kterou se jednou Martina Voráčková přepraví dolů či nahoru u svého domu. Spolu s lékařem Vladimírem Dvořákem tomu věříme a u takového okamžiku bychom rádi byli.

Transparentní účet Martiny Voráčkové je v České spořitelně založen – má číslo 3063108143/0800.

O příběhu paní Martiny budeme dál informovat.

Libuše Kolářová

 

 

Diskuse k článku - 45 příspěvků
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • xxx 

  Reagovat

   

  Máme takové chování zasebou Babička je pozkové mrtvici 24 let ochrnutá na půlku těla,měla ortezu až do půlky stehení kosti měla celkem 4 ortezy v loni jsem žadala o novou ortezu a MUDr v Liberci ortoped rozhodl že ji stačí orteza pod koleno,protože orteza nad koleno je drahá,fatalní nasledky babička si zlomila nohu v kotníku i te orteze co ji byla udělaná na míru ano štete dobře a tím skončil život babičky je ležící v 82 letech!!!!

  Vloženo 11.9.2017 18:40:05

 • čtenář 

  Reagovat

   

  Většina lidí, která má v rodině podobně postiženého, si bezbariérové úpravy bytu, popřípadě výtah v domě hradila ze svých prostředků, a to i před rokem 1989. Mnozí si na to brali půjčky. Tato rodina bydlí v obrovském domě, při troše dobré vůle by šlo postižené paní zřídit jednu denní místnost v přízemí s přímým vstupem na zahradu. Je to především o solidaritě v rodině. Stát nemůže financovat úplně všechno...

  Vloženo 11.9.2017 18:29:56

  • Alena 

   Reagovat

    

   Před rokem 89 by se to nestalo. To až dneska. Zdravotní pojišťovny sedí v palácích, vyhazujou se peníze na to, že záchranka jezdí k lidem s teplůtkou a nikdo jim to nedá k úhradě a potřebný člověk se odkáže do patřičných mezí. Je to hanba. A fakt dojemná je ta rada, jak si má pomoct rodina. Asi proto, aby jiné rodiny mohly rozhazovat. Asi vadí, že paní byla jen dojička ne?

   Vloženo 11.9.2017 22:11:41

   • Martina 

    Reagovat

     

    To teda vůbec nemáte pravdu. Podobné trampoty jsem měla s oběma rodiči před 89.

    Vloženo 12.9.2017 07:11:58

   • čtenář 

    Reagovat

     

    Jestli víte o někom, komu stát zaplatil před rokem 1989 zvedací plošinu nebo výtah, tak ho uveďte. Problémem byl i kvalitní invalidní vozík, něco o tom vím. Museli jsme ho shánět od příbuzných v zahraničí. A nejen vozík. Jehly na jedno použití pro diabetiky byly jen pro někoho, a o lécích ani nemluvě. Vůbec nevíte o čem mluvíte, hlavně že nadáváte.

    Vloženo 12.9.2017 17:15:07

    • Kristýna 

     Reagovat

      

     Zrovna tady jde solidarita v rodině stranou ... Ani jeden vchod do baráku neni bezbarierový ...

     Vloženo 13.9.2017 14:21:16

  • Luca 

   Reagovat

    

   Jenže tady jde o něco jiného, jak jste četl, peníze na to jsou. To je jedna věc. A druhá věc je, že kdyby stát skutečně ty peníze neměl, neřeknu ani popel, ale má je a dává je do naší menšiny, která je de fakto nepotřebuje, To je ten hlavní problém.

   Vloženo 12.9.2017 08:31:35

   • Martina 

    Reagovat

     

    Přesně tak, zajímavé je, že tato ,, minorita" prochází ať už před, nebo polistopadovým režimem, jak nůž máslem.

    Vloženo 12.9.2017 08:38:24

 • Toník 

  Reagovat

   

  Tak jsem se začetl do informací..... . A vůbec nepodopruji různé akce typu...."občane přispěj...., nadace.....", když vidím podporu státu pro "nemakačenky a různé vyloučené lokality...."....kdo je vyloučil.....asi se jim to hodí. Lidé se podíleli a podporovali STÁT a když jsou v tíživé životní situaci- "občane je to na tobě- pomož!!!!" Možná mám štěstí (jsem prase- pracující SENIOR)- nejsem naobtíž společnosti, celá moje rodina maká na blaho naší společnosti (potažmo na dávky pro vyloučené občany, kteří se vyloučili podle svého ????) toto neni příklad pro moji rodinu a hlavně vnuky- ty to budou mít zatraceně složité!!!! Prostě charita státu, ale pro koho podle hesla "Makej budeš se mít.....otázka???

  Vloženo 11.9.2017 16:58:09

 • Petr 

  Reagovat

   

  Strašný.Řešení přes nadace není řešení. Chce to jen zdravý úsudek a zdravý rozum. Nadace zachraňují to, copodělal stát.Hnus.

  Vloženo 11.9.2017 15:49:43

 • ludva 

  Reagovat

   

  Říká se,v nouzi pozníš přítele. Dokud tady bude u vlády levice a komunisti, v nouzi poznají přítele jen jejich lezdozadkové. Komunisti měli a mají plné huby péče o člověka, ale opak je pravdou. Jsou to cynici myslící jen na svá panděra. Však se každý může přesvědčit, z kolika komunistů jsou dens miliardáři.

  Vloženo 11.9.2017 15:09:10

  • ?? 

   Reagovat

    

   Ludvo, ty jsi dement.. Cpát na tuhle stránku tvou nesnášenlivost vůči komunistům... Bavíme se tady o paní a jak pomoct, přestaň si vylívat srdíčko, nikoho to nezajímá..

   Vloženo 12.9.2017 16:08:24

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace