Kdy a kam

  • DESKOHRÁTKY

    Čtvrtek 16.8 13:00 až 18:00 - Český Krumlov, Městská knihovna

    Logické, karetní, matematické a dobrodružné hry.

  • Toulky barokními Budějovicemi - netradiční prohlídka

    Čtvrtek 16.8 20:00 - České Budějovice, sraz před radnicí

    Procházka za doprovodu sochaře Josefa Dietricha Budějovicemi v období baroka. Vstupenky pouze na předběžné rezervace.

Zobrazit všechny události
 

Táborská Střelnice žila bleším trhem pro hospic

TÁBOR - Prostory společenského domu Střelnice zaplnily v sobotu 9. dubna tisíce věcí a věciček, které někdo už nepotřebuje a jiný je ještě může upotřebit. A taky spousty lidí. Na bleším trhu se nakupuje za symbolické částky a veškerý výtěžek jde ve prospěch táborského domácího hospice Jordán. Bleší trh se konal už pojedenácté. Naposled v prosinci vynesl 70 tisíc korun. Výtěžek ze soboty organizátoři teprve sčítají.

 

Hospic, jehož zaměstnanci i dobrovolníci umožňují nevyléčitelně nemocným pacientům strávit poslední čas doma a pomáhají také jejich blízkým, existuje už šest let a stále je závislý na darech a podobných akcích. Zdravotní pojišťovny nadále hospicovou péči nefinancují. V loňském roce pečoval domácí hospic Jordán o 39 pacientů, letos už jich bude kolem šedesáti. Celkem však loni prošlo hospicem 723 lidí. Poskytují tu pomoc i pečujícím příslušníkům rodin a také pozůstalým. 

"V průměru se staráme o pacienta necelých 28 dnů a tuto péči by rodiny nikdy nemohly v plné výši uhradit. Proto je nám každý příspěvek vítaný," říká ředitelka hospice Marie Sovadinová. Nejmladšímu pacientovi, o kterého lidé z hospice pečovali v domácím prostředí, bylo jen 32 let. "Většina pacientů jsou lidé v produktivním věku," dodala ředitelka hospice. 

V hospici pracují čtyři lékaři, sedm zdravotních sester, tři pečovatelky, jedna sociální pracovnice a jedna pracovnice v půjčovně kompenzačních pomůcek. Pomáhá ale také na 30 dobrovolníků. Řada z nich se zapojila i na sobotním bleším trhu. Prodávali za symbolické částky hračky, oblečení, sportovní potřeby, nádobí, domácí potřeby, knížky, polštáře, přehozy, spousty věcí, které ochotní lidé věnovali zadarmo - pro hospic. 

"Lidé mají velký zájem. Ještě než ráno otevřeme, už jich tu stojí takových 70 ve frontě," zmínila Marie Sovadinová. Co se neprodá, to organizátoři schovají na další bleší trh, dětské věci většinou posunou k další potřebným organizacím. Příští bleší trh pro hospic bude na podzim. 

Ve středečním Táborsku prozradíme, kolik peněz se sešlo na tomto sobotním trhu. 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace