Kdy a kam

  • Ágnes Kutas

    neděle 23.9 19:00 - Strakonice, Kavárna Železářství U Šulců

    Koncert houslistky a zpěvačky.

  • Písně Třicetileté války

    neděle 23.9 18:00 - Synagoga Český Krumlov

    Vokálně instrumentální soubor dobových nástrojů CHAIRÉ PŘÍBRAM.

Zobrazit všechny události
 

Soběslavské slavnosti letos v duchu dožínek

 Autor: Eva Výborná

    Autor: Eva Výborná

SOBĚSLAV – Opět po roce v Soběslavi dnes uspořádali městské slavnosti. Předchozí ročníky byly věnované rodu Rožmberků, letos se nesly ve znamení dožínek. Průvod městem vyrazil od gymnázia na náměstí Republiky za zvuků písní, např. Od Tábora až k nám. Hráli členové dudáckého souboru Jitra na povoze taženém krásnými hnědáky. Před vozem byl nesen prapor města. Při zastavení u nově vysazených lip v blízkosti kostela sv. Petra a Pavla zástupci města Soběslavi, Baráčníků a Sokolů spolu s primátorem spřáteleného slovenského Sabinova Peterem Molčanem symbolicky přihodili hrsť země k našemu národnímu stromu.


Průvodu vévodily bohatě vyšívané blatské kroje. Vedle Baráčníků, Sokolů a mažoretek kráčeli i dobrovolní hasiči. Za ozdobeným povozem nesla dvojice v kroji velký dožínkový věnec. Když se průvod dostal na hradní nádvoří, starosta Jindřich Bláha a primátor Peter Molčan slavnosti zahájili. Následovalo předání dožínkového věnce pantátovi s přáním, aby příští rok opět zasel a sklidil hojnou úrodu. Poté dostala ocenění za úspěšnou reprezentaci ve výtvarné soutěži pořádané Sabinovem žákyně Michaela Pejšová ze základní umělecké školy. Program moderoval ředitel kulturního domu Petr Valeš.

Bohatý program pokračuje až do večerních hodin. Od vystoupení dudáckého souboru Jitra pod vedením Vojtěcha Trubače, který zahrál písně z Pelhřimovska od sběratele Antonína Liperta z Kamenice nad Lipou, přes parádní kuchařskou show Martina Škody s ochutnávkou jím připravených jídel, Hanu a Petra Ulrichovy se skupinou Javory až po závěrečný koncert Miro Žbirky večer.

Na nádvoří čekala na návštěvníky řada stánků, program pro děti také v parku u Hlásky, podzemí hradu bylo přístupné a laděné strašidelně. Každý si mohl vybrat, v areálu byla hlava na hlavě. Přístupné byly rámci Dnů evropského dědictví zdarma nejen věž Hláska, ale i městská věž s výhledem do okolí a obě muzea ve Smrčkově a Rožmberském domě. 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace