Kdy a kam

 • DESKOHRÁTKY

  Čtvrtek 16.8 13:00 až 18:00 - Český Krumlov, Městská knihovna

  Logické, karetní, matematické a dobrodružné hry.

 • Toulky barokními Budějovicemi - netradiční prohlídka

  Čtvrtek 16.8 20:00 - České Budějovice, sraz před radnicí

  Procházka za doprovodu sochaře Josefa Dietricha Budějovicemi v období baroka. Vstupenky pouze na předběžné rezervace.

Zobrazit všechny události
 

Úspěch strakonických studentů s maketou Formule 1 ocenilo Technologické centrum Písek šekem

Ředitel školy Miloslav Pileček převzal šek od náměstka hejtmanky Josefa Knota a jednatele TCP Jaromíra Grégra. , Autor: Ivo Bukač

Ředitel školy Miloslav Pileček převzal šek od náměstka hejtmanky Josefa Knota a jednatele TCP Jaromíra Grégra.     Autor: Ivo Bukač

PÍSEK - Tým studentů a zástupců Střední průmyslové školy a Střední odborné školy řemesel a služeb ve Strakonicích byl včera odpoledne pozván představiteli Technologického centra Písek na mimořádně příjemné setkání. Jednatel TCP Jaromír Grégr a jeho výkonný ředitel Radovan Polanský šekem na 75 000 korun ocenili vynikající úspěch, kterého mladí konstruktéři ze Strakonic dosáhli. Povedlo se jim obhájit titul mistrů republiky v soutěži Formule 1 ve školách, postoupili na mistrovství světa v Kuala Lumpur v Malajsii a velmi dobře tam reprezentovali Českou republiku. To ocenil i první náměstek jihočeské hejtmanky Josef Knot, který zástupcům školy také pogratuloval. Na náklady cesty na šampionát přispěl i kraj.


Projekt F1 ve školách je celosvětová vzdělávací soutěž určená pro studenty středních škol ve věku 15 – 19 let. Tento jedinečný projekt má za cíl podporovat budoucí techniky, inženýry, vědce a obchodní manažery. Jednotlivé týmy jsou sestaveny z řad studentů a mají za úkol vyrobit miniaturu modelu F1, testovat ji a následně s ní závodit v jednotlivých kolech. Studenti se tak učí pracovat s předními konstrukčními a technologickými softwary a lépe se tak orientovat v technických oborech. Zároveň se prověřují jejich marketingové schopnosti - jak svůj projekt propagovat, zajistit reklamní předměty pro mezinárodní setkání, a důležitá je i komunikace v angličtině.

Kluci ze Strakonic byli skromní. Říkali, že až na místě si uvědomili, jak v angličtině ještě musí přidat a přibrat si i technické výrazy. "Viděli jsme také, jak je důležité, když se soutěžním týmem dorazí o podpůrná skupina, z některých zemí to byly i deseti, dvacetičlenné skupiny. A ty například zásobovaly informacemi facebook, což se také hodnotilo. Na to naši dva kluci a jedna dívka, když od rána do pozdního večera plnili své úkoly kolem modelu, už pak v noci neměli síly," litoval pedagog Milan Samec, který studenty v této aktivitě vede, podporuje a v Malajsii s nimi byl.

Sehnat na to peníze nebylo vůbec jednoduché, vše včetně materiálových nákladů, cesty i pobytu přišlo na 300 000 korun. "Všechna oslovená ministerstva nám odpověděla, jak nám gratulují, a končilo to větou - bohužel, na finanční podporu nemáme žádnou kolonku," popsal Milan Samec, že peníze škola dávala dohromady od sponzorů z podnikatelské praxe, podpořil ji také kraj a město. "Je to tak, že jiné týmy mají i obrovskou národní podporu svých zemí," řekl ředitel strakonické školy Miloslav Pileček. Minulý rok školní tým vyhrál národní soutěž také, ale na mistrovství v americkém Austinu se nepodíval, protože se nesehnaly peníze."Tento úspěch je výsledkem dlouhodobé práce našeho pedagoga Milana Samce a dnešní dar je pro nás velice příjemné překvapení," dodal ředitel školy. Zmínil, že škola dělá maximum pro výchovu mladých techniků a má pro to velmi dobré podmínky.

Technologické centrum Písek se dlouhodobě snaží o rozvoj a podporu technického vzdělávání v regionu a protože chce vyzdvihnout a ocenit práci týmu Miracle Engineers, rozhodli se jsme zástupci TCP prostřednictvím finanční a věcné podpory podpořit práci nejen tohoto úspěšného týmu, ale i celé domovské školy ve Strakonicích.
K ocenění vynikajícího úspěchu strakonických studentů se připojil také první náměstek hejtmanky Jihočeského kraje Josef Knot, z jehož rukou byl šek představující finanční podporu předán řediteli školy Miloslavu Pilečkovi.

Jednatel Jaromír Grégr zmínil, že se před tímto úspěchem sklání a s Radomírem Polanským konstatovali, že vlastně mají se sny a touhami mladých konstruktérů hodně společného: "Kdysi jsme tu měli rozpadlou budovu a malovali jsme si na papír věci, které jiným připadaly úsměvné. Tak jako vy jste si začali montovat model formule a ocitli jste se s ním až v Malajsii." Oba také zmínili, že strakonické technické podhoubí je nadějné, v TCP už nyní pracuje přes polovinu zaměstnanců ze Strakonic.

Náměstek hejtmanky Josef Knot poděkoval nejen týmu za reprezentaci kraje, i Technologickému centru, které je průkopníkem SMART projektů a podporuje vše progresivní. Kluci se 43. místem spokojení nebyli, ale v rámci možností svého minitýmu udělali maximum a zahřálo je, že povrchová úprava jejich modelu byla oceněna jako jedna z nejlepších.

Před mladými konstruktéry už stojí další velký sen - příští rok se koná světový šampionát v Singapuru, ovšem napřed je třeba opět nechat za sebou všechny české středoškolské týmy.

 

 

Diskuse k článku - 4 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Jitka 

  Reagovat

   

  To jsou dost zvláštní komentáře. Kdyby náměstek nikam do firem nepáchl, tepali byste to. Když někam chodí, je to taky špatně? Asi dost logicky chodí tam kde se něco děje, ne?

  Vloženo 12.10.2017 20:14:30

 • Zaměstnanec 

  Reagovat

   

  Co anonymove nevymysli....:))))

  Vloženo 12.10.2017 18:11:23

 • V 

  Reagovat

   

  Přesně to mě napadlo, když jsem to viděl. :)

  Vloženo 12.10.2017 16:37:34

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Knot je pořád zaměstnancem TCP?

  Vloženo 12.10.2017 16:22:59

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace