Kdy a kam

 • A tak to tenkrát bylo - autorský muzikál L. Horníka

  Úterý 22.5 18:00 - Písek, Divadlo Pod Čarou

  Parodie z Divokého západu v podání muzikálového kroužku ZŠ J. Husa Písek.

 • Čochtan vypravuje

  Úterý 22.5 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

  Nestárnoucí muzikál J. Voskovce a J. Wericha Divotvorný hrnec v osobité úpravě J. Dvořáka.

Zobrazit všechny události
 

V anketě priorit Zdravého města v Třeboni došlo k pokusu o zmanipulování výsledků. Starostka Jenisová k prioritám

Terezie Jenisová

Terezie Jenisová

TŘEBOŇ - V Kulturním a společenském centru Beseda proběhlo 11. října popáté Fórum Zdravého města Třeboň. Fórum zapojuje obyvatele do veřejného dění. Nabízí deset tematických okruhů života ve městě, v nichž jsou určovány top priority. Do Besedy přišlo zhruba 90 diskutujících. Z jejich debaty vzešly priority, které byly následně zařazeny do takzvané ověřovací ankety. Anketní lístky byly dostupné na podatelně městského úřadu, v Turistickém a informačním centru na Masarykově náměstí, městské knihovně, na poště a na webu města. Teď jsou tedy známy výsledky ověřovací ankety.


Ověřovací anketa potvrdila tyto priority:
* vybudovat venkovní bazén + aquacentrum
* zřízení nové polikliniky
* zachování společenského sálu v Besedě v současném režimu
* realizovat přeložku silnice II/154 a II/155 s napojením na silnici I/34
* zřídit denní stacionář pro seniory
* zachování lékařské služby první pomoci
* výstavba domu se zvláštním režimem.


Celkem bylo shromážděno 416 anketních lístků (21 lístků bylo vyhodnoceno jako neplatných z důvodu zaškrtnutí více možností – pravidla povolují maximálně dvě zaškrtnuté priority). Při vyhodnocování bylo objeveno 100 ks lístků, které byly nakopírovány totožně, vhozeny v balíku do jedné sběrné krabice s identicky označeným problémem „odpady zdarma" a „zachování lékařské služby první pomoci". Podezření, že došlo ke snaze manipulovat výsledky, bylo ihned konzultováno s pracovníky Národní sítě Zdravých měst, která zaštiťuje proces fóra Zdravých měst.

Byl doporučen následující postup: započítat jeden tento lístek do výsledků a zbytek vyznačit do výsledné tabulky. Zásadní ovšem je, že ani tyto hlasy neovlivní výsledky, a to z těchto důvodů: za ověřené problémy lze podle metodiky považovat jen ty, které se v pořadí při hlasování na fóru i při hlasování v anketě dostanou mezi prvních deset. Sleduje se tedy průnik těchto problémů. Priorita „odpady zdarma", která se při hlasování na fóru nedostala do TOP 10, by se ani po započítání těchto hlasů, nemohla stát ověřenou prioritou. Priorita „zachování lékařské služby první pomoci" se do ověřených priorit dostala i bez těchto hlasů.

Starostka Terezie Jenisová shrnuje: „Výsledky letošního Fóra nejsou z mého pohledu nikterak překvapivé. Některé z formulovaných priorit jsou odrazem dlouhodobé potřeby města a jeho obyvatel a objevují se na fóru pravidelně. Přeložku má město ve svém územním plánu již desítky let. Realizace závisí na nalezení její přijatelné podoby pro všechny dotčené strany a poté na investorovi, kterým je v tomto případě kraj. Opakovaná priorita zřízení nové polikliniky vychází z neutěšeného stavu té současné, která je v soukromých rukou. Zajištění zdravotní péče včetně jejího poskytování v důstojných podmínkách je zákonnou povinností státu, krajů a zdravotních pojišťoven, nikoli obcí. Přesto se vedení města Třeboně podílí na zajištění lékařské péče ve městě, dojednalo zde působení několika lékařů. Dva noví stomatologové otevřou v dohledné době ordinace v komplexu hotelů Svět a Regent. Tady by měli v budoucnu ordinovat i další lékaři. V prostorách Lékařské služby první pomoci je občanům Třeboně nově k dispozici praktický lékař z Lomnice nad Lužnicí.

Požadavek na vybudování koupaliště se potkává s investičním výhledem města, které s ním počítá v rámci vytváření sportovní a relaxační zóny v lokalitě na Pláži u Světa. Vystavět dům se zvláštním režimem a optimálně přímo v něm zřídit denní stacionář pro seniory je do budoucna nezbytné. Populace bohužel stárne a Alzheimerova choroba i další obdobné nemoci narůstají geometrickou řadou. Zachování lékařské služby první pomoci je samozřejmostí. Město na ni každoročně přispívá nemalou finanční částkou. Požadavek na zachování společenského sálu v Besedě v současném režimu je emocionální reakcí na snahu vedení města zmapovat současné a možné budoucí využití celého komplexu. Jakékoli změny nebyly a nejsou na pořadu dne."


Fórum Zdravého města probíhá v desítkách měst v rámci České republiky. Eva Poláčková, konzultantka Národní sítě Zdravých měst pro obce a regiony k letošní třeboňské ověřovací anketě dodává: „Pokusy o manipulaci s výsledky jsou v jiných městech, kde se fóra konají, naprosto ojedinělé. "

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Nepříjemná a falešná.

  Vloženo 22.1.2017 21:09:16

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Jenom jestli blondcka není taky zmanipulovaná.

  Vloženo 19.11.2016 18:21:23

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace