Kdy a kam

  • Dobrá pomoc

    Čtvrtek 19.4 10:00 - Písek, Městská knihovna

    Setkání dobrovolníků při vyrábění dárkových předmětů pro neziskovky.

  • Já, Tonya - BIO Senior

    Čtvrtek 19.4 15:00 - Milevsko, kino

Zobrazit všechny události
 

V malšické galerii zahájili výstavu Miroslava Petříka z Týna

Miroslav Petřík s Marií Michaelou Šechtlovou pochopitelně hned našli společné téma.

Miroslav Petřík s Marií Michaelou Šechtlovou pochopitelně hned našli společné téma.

MALŠICE - Ve středu vpodvečer se v Galerii Malšice otevřela výstava grafiky, obrazů a fotografií Miroslava Petříka. Ředitel Domu dětí a mládeže z Týna nad Vltavou, který je současně výtvarníkem, ale i fotografem Českého svazu juda, představuje rozsáhlou tvorbu exlibris, novoročních PF, ilustrací a také obrazů, kterými vyjadřuje svůj vztah k hudbě, ať už motivy nebo barvami, v nichž prý rezonuje blues a jazz. Kdo chce vědět, které barvy to jsou, může se v galerii zastavit do 10. března. Otevřeno je vždy v úterý, ve středu a ve čtvrtek odpoledne nebo v pátek od 10 do 14 hodin. Výstava nese název Rezonance.

 

Na výstavě jsou k vidění i fotografie judisty Lukáše Krpálka, kterého Miroslav Petřík fotil daleko dřív, než se stal loni olympijským vítězem a proslavil české judo. "Sám jsem se věnoval judu v Písku a když jsem nastoupil do domu dětí v Týně, uspořádal jsem kurz sebeobrany. To se tak zalíbilo, že z toho vznikl oddíl juda a začali jsme jezdit po závodech. Kdo to zná, ví, že jsou tam dlouhé prodlevy a ty jsem začal využívat k fotografování. Až si mě všimli z Českého svazu juda a pro něj teď fotím," popsal svou cestu ke sportovní fotografii Miroslav Petřík.

Nejrozsáhlější část expozice ale tvoří grafika, tudíž se na vernisáži objevili i další kolegové grafici, z nichž někteří budou v Malšicích ještě letos vystavovat - v březnu Vlastimil Sobota, kterého galerista Pavel Klíma představil jako grafika s největším knírem - poté, co už není Adolf Born. A přijela také táborská Marie Michaela Šechtlová, která bude v květnu v Malšicích vystavovat společně s profesorem Wangem z Institutu abstraktní a digitální tvorby z Číny. Na letošek se v malšické galerii chystá i výstava největšího sběratele ex libris Jiřího Hlinovského, který dnešní vernisáž zahájil, pozdravit autora přišla i starostka Malšic Miloslava Šebková.

"Jsme tady blízko Čenkova, kde žil a tvořil grafik František Peterka, proto je v naší výstavní síni grafika jako doma. František Peterka tu má svou bustu, stálé vzpomínkové zákoutí a je takovým naším supervizorem, jeho duch nad ními bdí, abychom tu drželi úroveň," zavzpomínal ředitel malšické školy, zakladatel galerie v Malšicích a výtvarník Pavel Klíma na známého výtvarníka, který zemřel v roce 2007.

Vernisáž výstavy Rezonance Miroslava Petříka oživila hudba zpěvačky Magdaleny Koberové a kytaristy Marka Petříka, vystoupit přijel i kroužek gymnastek z týnského domu dětí, který vede Lenka Fialová. Zatímco za okny se dalo do hustého sněžení, návštěvníci vernisáže si užili v galerii příjemný kulturní podvečer.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace