Kdy a kam

 • Cestou příběhu - vypravěčské představení

  sobota 25.2 18:00 - České Budějovice, Jihočeské divadlo - Studiová scéna Na Půdě

  Chorvatská vypravěčka T. Gašparović zve do světa příběhů a seznámí nás se základními principy storytellingu. Ten nás zavede ke kořenům, je znovuzrozením starého způsobu, jakým byly příběhy předávány v minulosti, nese v sobě sílu srdečnosti, intimity, představivosti a podporuje vědomí sounáležitosti a společenství.

 • Masopustní veselice

  sobota 25.2 14:00 - Restaurant Eggenberg, Český Krumlov

  Tradiční lidová veselice se zabijačkovými hody. Program: od 14.00 - Masopustní průvod v čele s Doudlebskou koledou (koleda projde od městského divadla celým městem až do pivovaru Eggenberg, kde bude od 16.00 hod. pokračovat program v pivovarské restauraci) Od 17.00 - vystoupí českokrumlovská kapela Nakřáplý šišky.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Hlasování - Miss čtenářů portálu Jižní Čechy TEĎ

Která soutěžící se vám nejvíce líbí?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Měly by se zakázat cirkusy?

V Táboře hostuje v těchto dnech cirkus Metropol, který předvádí i drezuru několika druhů divokých zvířat. Během víkendu přelepili ochránci zvířat poutače na program cirkusových vystoupení oznámením, že představení se ruší z důvodu týrání zvířat. Jak se na cirkusy díváte vy? Chodíte do cirkusu? Vadí vám drezura zvířat? Myslíte si, že zvířata v cirkusech strádají, nebo naopak, že je o ně dobře postaráno? Vadil by vám zákaz vystupování cvičených divokých zvířat v cirkusech? Jak se díváte na samotný čin přelepení reklamních cirkusových poutačů? Můžete odpovědět v anketě nebo nám připsat svůj názor do rubriky Diskuse.

 
 
 
 
 
 
 

Vědecký pozdrav do jižních Čech

Bude ze mne patrně po desítkách let ve škole nakonec ještě novinář. Už píšu asi pro čtyři periodika, no ale jižní Čechy mám rád, tak mě redakce tohoto webu ukecala celkem snadno. A aby to mělo souvislost s regionem a vzděláváním a ještě to bylo napoprvé pozitivní nebo dokonce aktuální …

Zmínil bych proto novoroční rozhovor jihočeského rektora Tomáše Matuly v Deníku. Tedy ne že bych se vším souhlasil, ale potěšila mě ochota přímo odpovídat na otázky. Vždyť kolik máme elit (nejen rektorů) – pouze papouškující politicky korektní floskule o „vzdělanostní společnosti“. A o tom jak daňoví poplatníci musí zase přisypat do resortu další peníze, aby Agátka v 27 letech ještě mohla vystudovat sociálně - genderovou kulturologii. A o řadě dalších témat. Zkrátka, koukal jsem při čtení místy jako vrána. Tedy pozitivně překvapená vrána:

Některé studijní obory jen generují lidi do neziskovek, kde parazitují na veřejných penězích.“ „… obory zaměřené na evropské projekty. Tady už se věc zacyklila jako onen mytický had, který požírá sám sebe.“  „Jsem jednoznačně pro povinnou matematiku (na všech středních školách) u maturity a byla chyba ji vyškrtnout.

No, nic – nechme citace i pana rektora panem rektorem. Aby ho ještě nevyrazili, když jsem ho veřejně pochválil. Přidám k tématu tedy raději další, snad zajímavý názor o vědcích a akademickém světě. Podobně lehce kacířského zaměření. Tedy kacířského, s jihočeským rektorem spojuje matematika Vopěnku naopak právě spíše křesťanský pohled na svět.
A já jsem k Vánocům dostal bichli Vyprávění o kráse novobarokní matematiky a teď ji před spaním čtu. Kromě hodně těžké matematiky a teorie množin tam najdeme i rozsáhlé úvahy společenské a historické.

Po skončení války vědci zaměstnaní v neuniverzitních ústavech, byli placeni vlastně za to, že uveřejňovali výsledky své práce v různých vědeckých časopisech. Přesto o smysluplnosti této své činnosti byli skálopevně přesvědčeni. … Rostoucí počet vědeckých pracovníků, pro něž uveřejňování dosažených výsledků bylo zdrojem obživy a společenské vážnosti, měl za následek hrozivý nárůst uveřejňovaných prací. Z nich pak stále více procent bylo takových, které podávaly odpovědi na otázky, které nikdo nepoložil, neboť nikoho – často ani samotného autora takovéto práce – nezajímaly.“

Hm, co dodat. Nějak takhle to asi bude. Nežijeme jenom v době krize rodiny, krize hodnot, krize bezpečnosti, tradic, vlastenectví a tak dále. Žijeme podle mě i v době, která čeká na osvícenství z hlediska přístupu k vědě.
Svobodný život a svoboda myšlení proti myšlení stádnímu a „většinovému“.
Vždyť kolik jen jsme za poslední roky četli o „kolektivně správných názorech“, vědeckém konsenzu a podobně. Pravdy akademických hodnostářů, petiční společné názory a oficiální stanovisko, které musí každý zastávat, jinak se chová „nevědecky“. Podobným bariérám museli čelit i Descartes, Newton či Galileo Galilei.

Tak pokud s novým rokem zasvítilo v jižních Čechách maličké světélko do tmy – je to dobře.

Přeji Vám hezkou mrazivou neděli.

A neplatí, že na jihu bývá tepleji. Největší zima (a rekord) byla naměřena v jižních Čechách (11. února 1929 Litvínovice u Budějovic -42,2 stupně Celsia).

Diskuse k článku - 2 příspěvky

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • vincek 

  Reagovat

   

  má rád Jižní Čechy, asi proto, měl ženu ze Strakonic. Už spolu ale nežijí.

  Vloženo 9.1.2017 07:58:18

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Protože na něj letěly krasavice

   Vloženo 22.1.2017 18:07:31

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace