Kdy a kam

  • Příhody Maxipsa Fíka

    neděle 22.4 16:00 - Protivín - Dům kultury

    Čihoherní představení Divadla Krapet.

  • Taneční odpoledne s písničkou (netradiční)

    neděle 22.4 15:00 - Strakonice, Dům kultury

    Hudebně zábavný pořad multiinstrumentalisty a zpěváka Jiřího Helekala.

Zobrazit všechny události
 

Výlovy jihočeských rybníků běží na plné obrátky. Právě se loví Bošilecký

 Autor: Eva Taterová

    Autor: Eva Taterová

BOŠILEC - Tradiční výlovy jihočeských rybníků předznamenávají, že Vánoce se kvapem blíží. Třeboňští rybáři mají pořádně napilno. Finišují, aby kapři z jejich rybníků nechyběli na žádném štědrovečerním stole. K rybníkům, které letos loví, patří i ten bošilecký. Rozlévá se v obci Bošilec hned pod kostelem svatého Martina. Rozlohou 200 hektarůje devátým největším rybníkem na Třeboňsku. Napájí jej Zlatá stoka a patří k těm nejstarším a nejúrodnějším. Známý je především díky písni Na tom bošileckém mostku.


Bošilecký rybník svým přítokem zásobuje rybník horusický. Loví se proto zásadně až po něm, vždy po dvou letech v listopadu. Letošní výlov v Bošilci připadá na dny od 13. do 16. listopadu.

Program jednotlivých dnů má tradiční scénář. Každý den začíná brzy ráno prvním zátahem, kterých probíhá za celý den několik. A vždy je na co koukat. Z hráze rybníka nebo mostku mohou diváci sledovat rybářské řemeslo přímo v praxi. Rybáře na lodích i v bahně rybníka, táhnoucí lana sítě či plašící ryby s cílem maximálního úlovku. Mohou obdivovat dostupnou techniku i souhru rybářů při třídění ryb, jejich nakládku do speciálně upravených aut i transport. Nechybí stánky s občerstvením a rybími specialitami, ani prodej živých ryb. Samozřejmostí je živá lidová muzika, produkovaná, kde jinde než přímo - na bošileckým mostku.

Napříč vesnicí je tak několik dní rušno, ale vládne pohoda. A tak není divu, že se při výlovu scházejí nejenom domácí, ale přijíždějí i zvědaví návštěvníci a hosté. Kupříkladu v úterý dorazil i lídr skupiny Keks Štěpán Kojan. Díky probíhající stavbě dálnice z Veselí nad Lužnicí směrem k Českým Budějovicím je třeba dbát při příjezdu do Bošilce zvýšené opatrnosti.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace