Kdy a kam

 • A tak to tenkrát bylo - autorský muzikál L. Horníka

  Úterý 22.5 18:00 - Písek, Divadlo Pod Čarou

  Parodie z Divokého západu v podání muzikálového kroužku ZŠ J. Husa Písek.

 • Čochtan vypravuje

  Úterý 22.5 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

  Nestárnoucí muzikál J. Voskovce a J. Wericha Divotvorný hrnec v osobité úpravě J. Dvořáka.

Zobrazit všechny události
 

Změnil se Tábor? Nebo jeho starosta Jiří Fišer?

TÁBOR – Co se stalo s Táborem od doby, kdy pro spoustu lidí byl ikonou vlasatý rocker na kole Jiří Fišer? Jak to, že ho po šesti letech starostování nekatapultovali voliči do Senátu a právě doma v Táboře dostal jen vlažnou podporu a nepostoupil do druhého kola senátní volby? Zkusili jsme hledat odpovědi – v rozhovoru s Jiřím Fišerem (63).

 

Co myslíte – změnil se Tábor od časů vašeho opozičního působení? A změnil jste se vy?

Musím poopravit, že já jsem ve skutečné politické opozici de facto nikdy nebyl, spíš v takové občanské. Od té doby jsem pochopil, že chleba je o dvou kůrkách. Tam, kde si člověk na první pohled může myslet, že řešení problému je otázkou jednoho telefonátu, tak to je ve skutečnosti týdenní martýrium přes tři instituce. Starosta vlastně nemá žádné pravomoci. Kdybych mohl, doporučoval bych, aby měl starosta k dispozici nějaký fond, dejme tomu v řádu statisíců, který by mohl zcela průhledně používat. Uvedu aktuální příklad – vandaly pomalovaný pomník Mistra Jana Husa na Husově náměstí. Pravděpodobně to udělaly děti, je tam zdevastovaná i výsadba kolem. Náprava se teď ale musí vzhledem k tomu, že jde o dílo sochaře Bílka, udělat odborně. Není to věc rychlého amatérského očištění pomníku. Bude to stát desítky tisíc a bleskově to nejde. Musí se to projednat v radě nebo minimálně v poradě vedení města, udělat transparentní poptávka dodavatele těchto prací. A tak je to skoro se vším.

Čili byste byl pro přímou volbu starosty, který by měl víc pravomocí?

To je právě ten problém, že přímá volba by za současné legislativy pravomoci starosty nezvýšila. To by se musel změnit zákon a asi i Ústava. Ano, přímou volbou by mohl zesílit mandát starosty, ale pokud by to mělo fungovat jako na Slovensku, že je zvolen starosta přímou volbou a pak nemá koaliční oporu, tak to zdravé není.

Vraťme se k otázce, jestli jste se za šest let v čele města změnil vy...

Změnila se celkově atmosféra ve společnosti. Je tu vyšší míra skepse. A zásadně se změnily sdělovací a informační technologie. Dřív než někdo napsal nějakou ostřejší kritiku, tak to formuloval na papír nebo do psacího stroje, asi si to po sobě i přečetl, než to odeslal. Dnes se prostřednictvím internetu šíří rychlé emoce v syrové podobě a to dokáže docela zranit. Cítím, že se takové pocity ve mně vrší a mám pak sklony k ublíženosti, to není dobré. Souvisí to i s věkem. Člověk je už méně radikální, spíš přijímá kompromisy a soustředí se víc na cíl než na exibicionistické přestřelky.

A co změny ve městě?

To je setrvalý proces, ve kterém se ukazuje rostoucí prestiž Tábora, daná už geografickou polohou. Díky stále se lepšícímu spojení, kdy vlakem se brzy do hlavního města dojede za hodinu deset, patnáct minut, se Tábor může stát vlídným předměstím Prahy. Prestiž Tábora roste i díky dálnici D3. Vidíme, jací lidé se tu objevují v podnikání, cestovním ruchu, kultuře, žije tu i dost cizinců. A to nemluvím o historii a neobvyklosti Starého města.

 

Jenže vy jste v senátních volbách dostal doma v Táboře necelých 23 procent hlasů. Překvapilo vás to hodně?

Ano, já jsem ty volby prohrál v Táboře. Myslel jsem si, že tady budu mít větší podporu.

Na venkově vás vidět nebylo, myslel jste si, že hlasy Táboráků stačí?

S tím minitýmem čtyř lidí, kteří mi věnovali obrovskou práci, přestože se živí podnikáním a nikdo jim ten čas nezaplatí, se nedalo udělat víc. Dělali to z fandovství. Já jsem taky musel chodit do práce, nemůžu v pracovní době obrážet náměstí. Myslím, že své sehrály vlivy jako uzavřený Švehlův most. K tomu chodily kritické dopisy a přestože jsem stále vysvětloval, že je to akce kraje, možná mi kvůli tomu ubyly stovky hlasů. Všichni také znají můj názor na fotbalový stadion a jeho financování. Nikdy jsem se netajil tím, že to považuji za nevýhodné pro město, to asi byly další stovky hlasů, o které jsem přišel, když moji konkurenti celkem lacině vystupovali na fotbalu.

Zvolený senátor Jaroslav Větrovský říká, že teď chce s městem o vybudování fotbalového stadionu jednat. Jak to podle vás může senátor ovlivnit?

To jsem rád, že to pan senátor říká. Teď si možná ti, co stadion v kampani slibovali, uvědomí, jak je to složité. Všechno se musí soutěžit, řada věcí by se musela přebírat do inventáře a ledacos se možná ještě ukáže. Já jsem vždycky byl pro to, abychom se bavili o jednorázové dotaci na stadion, ale nikoliv o převzetí do majetku města. Nevím, jestli je to pro vlastníky klubu přijatelné. Já stadionu žádné překážky nekladu, navíc je to v rezortu místostarostky Olgy Bastlové.

Ono by stačilo některým vašim koaličním partnerům na zastupitelstvu spolu s opozicí přehlasovat Tábor 2020 a Jinak!, kteří stadion jako prioritu nevidí. Nebo myslíte, že už do komunálních voleb žádná revoluce nehrozí?

Že by odvolali starostu kvůli stadionu? No já už svůj názor měnit nebudu, na to jsem dost starej. Financovat z prostředků města prvoligový fotbalový stadion není priorita číslo jedna. Platí, co už zastupitelstvo slíbilo. Je tu rezervováno 15 milionů korun jako jednorázová injekce, aby tu mohlo vzniknout dobré zázemí pro druhou ligu. Za podporou výkonnostního sportu samozřejmě stojím. Jestli ale máme mluvit o vytápěném trávníku a tribunách pro první ligu, tak se bavíme o 100 milionech a investovat z peněz města do vrcholového sportu, to mi vadí.

Co je tedy pro vás priorita číslo jedna?

V tuhle chvíli výstavba centra pro seniory, rekonstrukce Budějovické ulice a modernizace plaveckého stadionu současně s řešením téměř havarijního stavu sportovní haly na Stadionu Míru. Určitě je potřeba zainvestovat průmyslovou zónu na Vožické a opravit největší táborskou školu v Husově ulici. Myslím, že na těchto prioritách se shoduje i rada města.

Možná od vás Táboráci čekali víc, když jste se kdysi prezentoval hesly o větrání na radnici...

Pro mě to bylo jednoduché v roce 2010, kdy po dvanácti letech – diplomaticky řečeno – lehce rozporuplného vládnutí ODS, jsem cítil pozitivní odezvu veřejnosti. Myslím, že jsme sliby plnili – zveřejnili jsme smlouvy o odbahňování Jordánu, které předtím byly nedostupné, udělali jsme řádné výběrové řízení na Noviny táborské radnice, nový web města, zakázky se zadávají transparentně... Lidi si na to zvykli, stalo se to normou a to je v pořádku. Pak nutně přijde doba, kdy někoho musíte i odmítnout, tak ho naštvete, přibývá lidí, kteří říkají – to jsme si od toho Jirky nepředstavovali... Z toho mi logicky vyplývá, že dvě volební období jsou tak akorát a pak má přijít změna.

Čili už nebudete kandidovat v komunálních volbách za dva roky?

Na starostu už rozhodně ne. A odpovídá to i mému věku. Určitě ale něco budu dělat. Nejspíš se vrátím k projektování.

Na zúročení zkušeností ve vyšší politice už nepomýšlíte?

Nemám konkrétní představu.

Ve stávající radě města se vám s ANO spolupracuje lépe než v předchozím volebním období s TOP 09?

Těžko se to srovnává. Tehdy jsme měli jen 15 člennou koalici, možná jsme byli trochu naivní, ale drželi jsme víc při sobě. Nutila nás k tomu i tehdejší silná opozice, kde byli Miloš Tuháček, Míša Petrová, pánové Šedivý, Zvěřina, Dědič, paní Randová nebo Simona Žirovnická. Teď máme silnější většinu, ale ti lidé jsou akční, někdy je těžké z jejich názorů dát dohromady východisko. Teď i v situaci po vypovězení koaliční smlouvy fungujeme na bázi dohody a pokud se nestane nic mimořádného, tak ty dva roky společně dotáhneme.

Vraťme se k vašemu heslu o větrání na radnici. Občané možná nečekali, že budete chtít realizovat nové pořádky se starými lidmi...

Ale vždyť tady proběhlo personálních změn daleko víc než kdykoliv předtím. Nový jednatel je na Bytesu, na Technických službách, na Tělovýchovných zařízeních, na odborech dopravy, kultury...

Rada města si zadala audit na prověření Správy lesů, který nedopadl ideálně. Z něj taky vyvodíte personální odpovědnost?

Audit řekl, že lesy města jsou v dobrém stavu, i když výnosy by mohly být větší. Ano, můžeme víc vydělávat, když nebudeme investovat do zdokonalení stezek, budování zookoutků. Že by tam byla hospodářská pochybení, která by měla vést k odvolání jednatele, takový výstup v auditu nezaznívá.

Nemáte pocit, že nejen vy, ale celé hnutí Tábor 2002 a posléze Tábor 2020 dřív daleko víc komunikovalo s veřejností?

Je fakt, že jsme dělali besedy k záměrům města investičního charakteru. Ale i teď byla beseda k Budějovické ulici, na jaře chystáme besedu ke kultuře, cestovnímu ruchu a Starému městu. Určitě bychom měli odprezentovat plánované invstice do sportovních zařízení. Fakt je, že já jsem přešel na způsoby komunikace, kde mohu oslovit víc lidí naráz než jen ty, kteří přijdou na besedu.

Co je to za metodu?

Natáčím videa Starostovy starosti.

A kde jsou ta videa k vidění?

Na mojí internetové stránce nebo na stránce Tábora 2020.

Jak to lidé mají tušit? Nebylo dobré je nějak upozornit?

To asi bylo, já se ale bráním dělat si nějakou osobní propagaci třeba v Novinách táborské radnice.

 

Jenže u videa chybí zpětná vazba, která je na besedě. Videem pouze jednosměrně něco sdělujete občanům...

Lidé přece mohou reagovat. Buď se ke mně objednají nebo mi napíšou.

Před pár dny doputoval do médií anonymní dopis o problémech v městské policii. Určitě víte, o čem je řeč, když jste vzápětí reagoval prohlášením, že velitel Petr Svoboda má vaši plnou důvěru a přidal jste větu o mediálních hyenách, které se snaží využít vašeho oslabení po prohraných volbách do Senátu. Nejsou to příliš silná slova?

To byla reakce na ataky televizí Prima a Nova, které mi volaly, že mají anonymní udání k městské policii a chtěly hned mé vyjádření. Odmítám reagovat na anonymy, navíc pro televizi, která v roce 2013 oznámila, že se protrhla hráz Jordánu, zatímco se protrhla staveništní hrázka. Od té doby jsem prostě nastražený, zřejmě chtějí svou senzaci stůj co stůj. Netvrdím, že v městské policii není teď určité pnutí. Jsou tam problémy, které vyplývají z personálního podstavu, za kterého se velitel snaží zachovat akce pro školy a plnit všechny další úkoly. Máme v běhu výběrové řízení na strážníky a minimálně u dvou zájemců už jde do finále. Na radnici prověřujeme i anonymy, ale o tomhle opravdu nevím, co si myslet, protože vzápětí mi přišla podpisová listina všech strážníků, kteří vyjadřují svému veliteli podporu.

Naše redakce taky měla s velitelem strážníků pnutí, když podal trestní oznámení pro pomluvu kvůli článkům reagujícím na podněty čtenářů, že se při kontrole parkování neměří všem stejně. Myslíte, že je ve vedení města vůle třeba pro namátkové a nečekané kontroly strážníků?

To by určitě bylo možné, strážníci by mohli parkující auta nafotit a pak by se dalo zjistit, jestli je placení v pořádku.

To si nerozumíme. Strážníci přece nemohou kontrolovat sami sebe. Ptám se, jestli je tu vůle zkontrolovat strážníky, ale i zastupitele a úředníky. Třeba zpětnou kontrolou, zda auta bez parkovacích lístků měla skutečně uhrazeno prostřednictvím esemesky. Jestli jsou všechny volné parkovací karty pro návštěvy radnice na konci pracovní doby zpátky na úřadu nebo si je někteří lidé nechávají volně k použití...

Kontrola přes výstupy z úhrad esemeskami nebo počtu vrácených návštěvních karet se dá udělat. Osobně si ale nemyslím, že by strážníci někomu nadržovali a soudím podle toho, že já sám jsem dostal na své soukromé auto před radnicí botičku. Přijel jsem v půl šesté a spolehl jsem se, že to tu už nějak do konce placené doby přečkám.

Kolik jste zaplatil?

Neplatil jsem, byl jsem napomenut. Respektovanost parkovacího systému je ale celkově u táborských řidičů ve srovnání s jinými městy neobvykle vysoká, přes 80 procent, to u nás jiná města obdivují a je to výsledek práce strážníků. Vůbec se tím ale nebráním nějaké kontrolní akci.

 

Diskuse k článku - 6 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • JANA 

  Reagovat

   

  PANE STAROSTO,KOUKÁTE SE TAKY KOLEM SEBE? CO SI MYSLÍ NÁVŠTĚVNÍCI KDYŽ PŘIJEDOU DO TÁBORA? PŘED VLAKOVÝM I AUTOBUSOVÝM NÁDRAŽÍM HUMUS...JE UŽ SCHOPEN SE NĚKDO KONEČNĚ POSTARAT O ÚKLID TĚCHTO PROSTOR? HLAVNĚ ŽE MÁTE CYKLOSTEZKY, KLEPETE SI NA RAMENA JAK JSTE DOBŘÍ,ALE MYSLÍM SI,ŽE OD POŘÁDKU SE TÉŽ POZNÁ DOBRÝ STAROSTA, ALE JAK VÁS ZNÁM TOTO VÁM JE JEDNO...

  Vloženo 12.11.2016 23:09:57

 • To je divný, jsem fakt dobrej a lidi mě nechtěj 

  Reagovat

   

  Pane starosto, ohlédněte se a zamyslete se nad tím co se za Vašeho starostování podařilo a co ne.
  Netvrdím, že bylo všechno špatně, jen ty nepovedené věci jsou dost vidět a dlouho budou. Křižíkáč, prostor před zemědělkou, Jordán, naprosto nesmyslné cyklostezky mnohdy vytvářející nebezpečné situace ( Jeronýmova, před nádražím, Blanické předměstí.....)
  Ale určitě je i mnoho povedených věcí, jen nejsou tak vidět.............

  Vloženo 9.11.2016 20:36:56

  • Anonymous 

   Reagovat

    

   Křižíkáč je úplně v pohodě, Jordán je taky super, cyklostezky ve většině případů taky. Tak CO TO FURT DOKOLA OMÍLÁŠ?

   Vloženo 11.11.2016 07:46:15

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Tak se posaď do autobusu za volant a dvacetkrát za den ten úžasnej křižíkáč projeď Ty joudo.
    Do Jordánu se dá pořádně vlezt akorát na plovárně, jinak je to samej šutr nebo lebeda. A cyklostezky si chválej akorát firmy, co je stavěj a pár pumpičkářů, který stejně jezděj ze zásady po silnici. A neomílám tu nic dokola, jen jsem tu JEDNOU napsal svůj názor za kterým si stojím. Takže běž štěkat doprostřed toho dokonalýho křižíkáče a nazdar!

    Vloženo 11.11.2016 20:20:33

    • Anonymous 

     Reagovat

      

     Hlavně aby ti nerupla žilka. Až se naučíš řídit, přijď povídat. Do Jordána se dá lézt všude možně, jen hňupi a snobové jako ty by chtěli všude rudej koberec a zámkovou dlažbu. A že neocení vyžranej pupkatej a línej autobusák možnost jezdit na kole, to je celkem pochopitelný. Tak nazdar!

     Vloženo 15.11.2016 15:25:52

  • táborák 

   Reagovat

    

   Fišer je zlo pro Tábor , pryč s ním ,na smetiště dějin,už teď je z něj politická mrtvola.

   Vloženo 22.11.2016 23:42:37

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace