Kdy a kam

  • Taneční pro pokročilé

    Úterý 19.2 19:00 - Písek, KD

  • Večer pod lampou

    Úterý 19.2 18:00 - Planá nad Lužnicí, knihovna

    Beseda s Petrou Steinerovou a péči o pleť.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Miss čtenářů Jižní Čechy TEĎ

Která soutěžící se vám líbí nejvíce?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Aforismus Miloše Mareše při pondělku: Nedělejme ze života vědu. Zvládne ho i negramot

Miloš Mareš , Autor: Libuše Kolářová

Miloš Mareš     Autor: Libuše Kolářová

Krátce před Vánocemi vyšel soubor tří pozoruhodných knížeček od Miloše Mareše. Někoho možná překvapí, že se majitel úspěšné firmy Peří Mareš věnuje ve volných chvílích psaní, někoho zas překvapí téměř zapomenuté žánry - Miloš Mareš píše básně, aforismy a epigramy. Teď je vydalo bratislavské vydavatelství NOXI. Knížka epigramů dostala název A tak si to seru v protisměru, básně jsou pojmenované Než bude ze mě země a kniha aforismů Co slovo to berla.

 

Předmluvu napsala dlouholetá kamarádka Miloše Mareše Marie Formáčková, někdejší šéfredaktorka časopisu Vlasta, kam svého času také přispíval. Svou vlastní rubriku měl jako mladík i v Dikobrazu. Už tehdy měl smysl pro zkratku a břitký humor, jmenovala se D(O)sloviny. 

Marie Formáčková půvabně shrnuje na jedné stránce, jak Miloš Mareš vyrůstal v Milevsku a vracel se tam ze všech svých cest, studia, vojny i práce. Oženil se, vystřídal několik zaměstnání a když to šlo, začal podnikat, prodával textil, švestky, vyráběl svícny. Sám vzpomíná na svůj první podnikatelský pokus, kdy do batohu naskládal pár triček a šel je prodávat na pražskou tržnici. Dnes vlastní největší firmu svého druhu v České republice, která se zabývá renovací starších a výrobou nových péřových výrobků. Z bývalého pivovaru v Milevsku vybudoval krásnou vzorkovou prodejnu. 

Druhý domov si pořídil vysoko v horách, na nepřístupném, ale překrásném místě, kde se cítí opravdu šťastný. "Málokdy se tam za ním někdo vydrápe, zato ho často navštěvují múzy a výsledkem je návrat k podstatě - k duši, k srdci, k poezii, k literární tvorbě," zmiňuje Marie Formáčková v předmluvě knížek. 

Kdo chce zalistovat, může se po souboru knížek poptat v knihkupectví. V redakci jsme knížečky dostali jen tak, pro potěšení, a tak se chceme letos každé pondělí o některou z myšlenek Miloše Mareše podělit.

 

 

Další zprávy z regionu

 
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace