Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Vokální soubor X-TET

  sobota 7.12 18:00 - Kaple Nanebevzetí Panny Marie, Štítného ulice, Jindřichův Hradec

  Koncert.

 • Tim Rice, Andrew Lloyd Webber Evita

  sobota 7.12 19:00 - DK Metropol, České Budějovice

  Muzikál podle životního příběhu Evy Perónové.

Zobrazit všechny události
 

Aktuálně: Tábor zvažuje razantně zdražit poplatek za odpad

V Táboře přibylo v posledních letech podzemních kontejnerů. Jejich otvory ale nelze vkládat větší kusy, takže se kolem často povaluje nepořádek, hlavně kartony - od lidí, kteří učinili pokus třídit...

V Táboře přibylo v posledních letech podzemních kontejnerů. Jejich otvory ale nelze vkládat větší kusy, takže se kolem často povaluje nepořádek, hlavně kartony - od lidí, kteří učinili pokus třídit...

Není pochyb o tom, že městu Tábor budou v příštích letech citelně chybět peníze. Pouští se do několika velkých investičních akcí jako je Centrum pro seniory nebo sportovní hala. Na seniorský dům si bere 200 milionový úvěr a doufá v dotaci, na sportovní halu o dotaci ani nežádá. Radnice bude hledat každou korunu a tam se zřejmě zrodil nápad, využít nynější legislativní možnosti razantně zdražit poplatek za odpad. Velmi zjednodušeno - tím na investiční záměry současného vedení města vlastně povinně přispěje každý a nemůže se cukat.

Návrh na novou vyhlášku, která by upravila poplatek za odpad, se objevil už v materiálech listopadového zastupitelstva. Jenže koalice neměla stoprocentní účast, možná ani jistotu, že by zrovna při zdražování občanům hodili záchranné laso komunisté, kteří tak zkrátka v tomto volebním období pro radnici fungují. Hrozilo, že naopak opozice tento návrh rozcupuje a nakonec vyhláška neprojde. Takže varianty, aby se za odpad v Táboře namísto nynějších 550 korun za osobu začalo platit 650, 700 nebo dokonce 792 korun, pro jistotu vedení města samo stáhlo. S tím, že se ještě bude měsíc diskutovat. 

Že ale zpracovatel nového návrhu vyhlášky místostarosta Václav Klecanda se svým týmem myšlenku na razantní zdražení neopustil, vyšlo najevo při včerejší tiskové besedě po radě města. Místostarosta řekl, že cílem je, aby si město s občany rozdělilo náklady na svoz a třídění odpadu v poměru 2:1. Momentálně při poplatku 550 korun město systém ještě částkou 17,485 milionu korun ročně dotuje. Pokud poplatek zvýší na 650 korun, vybere od lidí o 3,178 milionu víc. Pokud by prošel poplatek 700, vybere se víc o 4,768 milionu a při poplatku 792 Kč, který je rovněž variantou, by se vybralo od občanů už o kýžených 7,693 milionu víc. 

Je jasné, že odpadové hospodářství je velmi drahé a městům, která dostatečně netřídí, hrozí v brzké době hrozivé nárůsty sankcí za ukládání netříděného odpadu na skládky. Případně budou muset odpad vozit do spaloven, což taky nebude levné. 

Na otázku, zda by se Tábor naopak neměl vydat cestou odměňování obyvatel za třídění jako třeba ve Strakonicích, zareagoval místostarosta Klecanda skoro jakoby se řeklo sprosté slovo. "Strakonice to brutálně dotují a nám odborník řekl, že náš současný poplatek 550 korun je jeden z nejnižších," argumentoval. A hned naznačil, s kým se chce Tábor srovnávat. Plzeň podle něj příští rok poplatek zdvojnásobí ze 700 na 1400 korun na občana. 

Plzeň je Plzeň a tady jsou jižní Čechy. V Blatné se platí 480 korun, v Milevsku 456, v Písku 440. Ve Strakonicích platí lidé roční poplatek 260 korun, což město definuje jako odměnu za to, že jsou Strakonice dlouhodobě na předních místech v třídění. Ano, město tam systém silně dotuje - ale co jiného by město chtělo dělat? Je to přece jeden z jeho úkolů, aby zajišťovalo pořádek a čistotu, a jestliže nižší poplatek motivuje lidi ke třídění, proč by se město nemohlo rozhodnout, že zrovna tuto oblast bude dotovat? V Táboře zas narozdíl od Strakonic mohutně podporují různé neziskové organizace - protože se tak rozhodli. 

Tábor patří k nejdražším a naopak v třídění je dlouhodobě mezi jihočeskými městy na chvostu. Míst na třídění papíru, plastů, skla nebo bioodpadu už se zdá dost, ale za celé roky nebyla radnice schopná zajistit, aby se po městě rozšířila místa na třídění nápojových kartonů, což má kdejaká vesnice. Nádoby na bioodpad dostanou některá sídliště až příští rok. 

Tábor také nikdy neuvažoval o cestě spolupráce s občany, jejich pozitivní motivaci nebo odměňování za nárůst tříděného odpadu. Místo toho vydával papírové odpadové kalendáře, vydává tašky na třídění tomu, kdo si pro ně dojde, a teď místostarosta prohlásil, že jako nejlepší způsob vidí instruktážní video, o kterém uvažuje. Jinými slovy - radnice neplánuje s občany partnersky spolupracovat. Bude je školit a inkasovat. 

Místostarostka Michaela Petrová se do debaty zapojila slovy: "Třídění je povinnost. Úvahy, že "vy mi zdražíte, tak já přestanu třídit", jsou špatně. Každý má povinnost třídění ze zákona." A místostarosta Klecanda dodal, že takové úvahy by byly hloupé. 

Nezbývá tedy než čekat, co chytrého vymyslí vedení města do prosincového zastupitelstva, kde přijde návrh na výši poplatku za odpad pro příští rok na pořad jednání. 

Diskuse k článku - 69 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3 4 5 6  | Starší příspěvky »
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Zvláštní je jak se ty věci valí na Piráty. Přitom naprostá většina je dílo T2020 a JINAK!. Piráti jsou na radnici jaksi do počtu a zkušení matadoři z minulých 30 let jim dávaj zálhul. Zdražení popelnic tu bylo už za Tábora 2020 a tehdy se to stálo. Klecanda už podle definice samotné Pirátské už není morálně Pirát. Je to jednoduché odvodit na základě základních postulátu Pirátské strany, které Bartoš celkem ctí: 1. Kontrolu moci a mocných – politikům musí být vidět pod ruce. Občan má právo vědět, jak hospodaří jím volení zástupci s veřejnými penězi vybranými z daní nás všech. 2. Zjednodušení státu pomocí technologií – všechny úřady mají být kompletně dostupné online. Mají obíhat data, ne lidé po úřadech. 3. Ochranu občanů před šikanou 4. Obranu svobody – prosazujeme svobodný přístup občanů k informacím i svobodu projevu a právo na soukromí. Byl bych rád, kdyby se podle Klecandy neposuzovali Piráti jako strana.

  Vloženo 30.11.2019 06:46:57

 • Alena 

  Reagovat

   

  Jestli to zdraží, tak kašlu na nějaký tašky na tříděný odpad: plasty, papír, sklo, hadry, kosti, kůže, všechno naperu do popelnice, ať se banda za ty prachy stará!

  Vloženo 29.11.2019 19:34:57

 • Rcecko 

  Reagovat

   

  No dyť je to pirát,co jiného čekat ????

  Vloženo 29.11.2019 07:58:03

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Je velice jednoduché a slaboduché přenést z moci úřední vše na občana.Úředník neví a občan platí!!!!

  Vloženo 28.11.2019 16:54:09

 • Repete 2 

  Reagovat

   

  A ještě v jednom se Táborské zastupitelstvo plete. Že čtyřčlenná rodina, která má totožně vyváženou 1 popelnici týdně stejného objemu jako tří, dvou či jednočlenná rodina vyprodukuje více odpadu. Tedy čtyř až dvojnásobně. To je holý nesmysl, protože do té jedné popelnice definovaného objemu se prostě víc naplnit nedá a tak si ta rodina musí hledět, aby nevyprodukovala více než jednu tuto popelnici. Přesto platí až 4x více. Zastupitelé jaksi zvrhle tvrdí, že to není pravda a socialisticky kasírují a kasírují a nehledí. Osobně bych jim doporučil, aby si kolektivně snížili platy ty 4 miliony ročně a ušetřili zde, když už se do nedá ušetřit ve smlouvě s Rumpoldem. To by bylo nanejvýš čestné, protože my je volíme proto, aby nás obhajovali a ne proto, aby nás finančně deptali. Stačí si na radnici plošně snížit platy o 2 milióny (asi 833,- Kč hrubého měsíčně na jednoho úředníka) o zbytek se postará snížení SP, ZP a DzFO a PP. Pokud to neudělají, je čas formovat nová volební uskupení a demokraticky je z radnice vyhnat. Je to složité, ale možné.

  Vloženo 28.11.2019 13:08:34

« Novější příspěvky 1 2 3 4 5 6  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace