Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Seniorský večer - Milevská čtyřka

    Čtvrtek 21.11 17:00 - Písek, KD

    Zahraje k poslechu a tanci kapela Milevská čtyřka se zpěvačkou.

  • Miroslav Donutil - Cestou necestou

    Čtvrtek 21.11 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

    Populární herec, bavič, vypravěč Miroslav Donutil Vás navštíví se svojí show Cestou necestou. Skvělé historky, nové příběhy a zážitky nám připomenou, co vše se může přihodit na cestách.

Zobrazit všechny události
 

Alžběta Pezoldová se dále soudí o rodový majetek s Karlem Schwarzenbergem

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Spor o určení dědického práva ke majetku Adolfa Schwarzenberga trvá bezmála jedenáct let. Nevlastní sestra Karla Schwarzenberga, šlechtice a někdejšího ministra zahraničí, se dožaduje miliardového majetku včetně zámků Hluboká a Český Krumlov. Alžběta Pezoldová chce Schwarzenberga zbavit statusu dědice svého otce Jindřicha Schwarzenberga. Okresní soud nyní musí rozhodnout, zda Karel Schwarzenberg usiluje o navrácení státem zabraného majetku hlubocké větve rodu, který mu byl odebrán. Toto mu právě uložila závěť otce Jindřicha. Pokud tak podle přání otce dle soudu nečiní, může o nárok na majetek přijít. V rámci restitucí v roce 2009 Alžběta Pezoldová uspěla u Ústavního soudu, který tehdy uznal, že je třeba rodině vrátit hrobku v Domaníně u Třeboně.

 

Čtyři hodiny se dnes okresní soud v Českých Budějovicích probíral listinnými důkazy. „Žalovaný nic pro znovuzískání majetku neudělal, porušil příkaz otce v závěti, usiloval o navrácení majetku jen formálně,“ uvedl právní zástupce Alžběty Pezoldové Petr Meduna. „V podstatě jde o to, kdo má právní a morální právo být dědicem Adolfa Schwarzenberga.“

Právní zástupce Karla Schwarzenberga Vít Berka argumentoval tím, že právě Karel byl uveden jako univerzální dědic a Alžběta Pezoldová má pouze „nárok z odkazu“. Jenže požadavek zachovat rodinný majetek jako celek Schwarzenberg podle Pezoldové prý nesplnil. Před lety se ho údajně snažila kontaktovat dopisy, ale on své restituční úsilí o majetky Adolfa Schwarzenberga brzy ukončil a mínil, že majetek určený k restituci nejde navrátit. Jenže Alžběta Pezoldová z hlubocké větve rodu se nechce vzdát a bojuje o majetek rodiny. Spolu s nevlastním bratrem Karlem kvůli tomu nemluví už roky.

Jak zmínil před soudem Petr Meduna, v roce 1994 Karel Schwarzenberg ani nereagoval na výzvu norimberského úřadu, zda chce scheinfeldský archív zpět do svého vlastnictví. „Žalovaný mohl tento majetek získat zpět, ale nároku se vzdal, sestru o této nabídce ani neinformoval.“ Kauza bude pokračovat znovu na konci července.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace