Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Swing Band Tábor

    neděle 25.8 19:30 - Milevsko - 1. nádvoří kláštera

    Koncert.

  • Bartolomějské posvícení

    neděle 25.8 13:30 - Milevsko, park Bažantnice

    Neděle v lidovém tónu - Moravanka, Bohemia, myslivecké slavnosti a mnoho dalšího.

Zobrazit všechny události
 

Američtí stihači mají na Budějovicku svůj velký pomník

Pomník amerických pilotů v Boršově nad Vltavou. , Autor: CT24

Pomník amerických pilotů v Boršově nad Vltavou.     Autor: CT24

ČESKOBUDĚJOVICKO – Američtí váleční letci zahynuli tři týdny před koncem války u Boršova nad Vltavou. Od neděle 18. srpna mají v místě sestřelení pomník, sochu pilota s motýlem. Američtí stíhači už svůj pomník mají, ale poslední žijící českoslovenští váleční letci na svůj pomník teprve čekají. Měl stát přímo v krajské metropoli, ale dodnes se umělci s letci a historiky nedokázali domluvit o jeho podobě.

Malé pomníčky, které připomínají sestřelené stíhače nejen u Českých Budějovic, jsou i na dalších místech, například v Číměři a Strmilově na Jindřichohradecku, a to už od devadesátých let. Připomínají účast amerických letců v bojích v době protektorátu. Od neděle mají američtí stíhači nový velký pomník, sochu pilota s motýlem, od sochaře Petra Fridricha na jihu Čech. Stojí u Boršova nad Vltavou, na okraji farského lesa, kde zahynuli v dubnu 1945 dva američtí piloti Raymond Reuter a William Predy. Při přeletu budějovické základny, kde Němci testovali proudové stíhačky, začali dvě z nich pronásledovat. Messerschmitty však americké mustangy zavedly přímo před hlavně protivzdušných kanónů u letiště v Plané. Německá protiletecká obrana americká letadla sestřelila.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace