Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Vánoční koncert sborů

  Čtvrtek 12.12 18:00 - ZUŠ, Dačice

  Koncert dětských pěveckých sborů.

 • Anna K. - Akusticky 2019

  Čtvrtek 12.12 19:30 - Městské divadlo Český Krumlov

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Astronom Pavel Gabzdyl se zamiloval do Měsíce

Pavel Gabzdyl v Táboře. , Autor: Pavel Šácha - Jižní Čechy Teď

Pavel Gabzdyl v Táboře.     Autor: Pavel Šácha - Jižní Čechy Teď

TÁBOR - Víte, jak je Měsíc velký? Které sondy znamenaly průlom do jeho poznání? Co přineslo Apollo? A jaký má Měsíc skutečný vliv na život na Zemi? Na tyto i mnohé další otázky do hloubky odpověděla beseda s Pavlem Gabzdylem, který zavítal do táborské městské knihovny.

 

Návštěva to byla opravdu vzácná – astronom z Hvězdárny a planetária Brno, vystudovaný geolog a zároveň i uznávaný fotograf se coby velký popularizátor astronomie zaměřuje právě na Měsíc. Je autorem několika publikací a za internetového průvodce Prohlídka Měsíce obdržel v roce 2013 cenu Littera Astronomica.

Téměř čtyři desítky návštěvníků besedy, která se řadila do rámce pravidelného cyklu Vesmírný Tábor, nechal Pavel Gabzdyl nahlédnout do tajů našeho kosmického souseda. Na přetřes přišly nejen oficiální výsledky klíčových měsíčních misí, ale také vysvětlení prožitků běžných pozemšťanů obdivujících Měsíc na noční obloze.

Cyklus Vesmírný Tábor zaujal i Romana Béma, který je horlivým návštěvníkem besed. „Kosmonautika je odjakživa mým velkým koníčkem. Tyhle přednášky jsou skvělé a velmi hodnotné, vnímám je jako dobré rozšíření obzoru. Účast je tu vždycky vysoká, rozhodně to stojí za to," nechal se slyšet Roman Bém, který je u Jordánu známý především jako atletický trenér.

„Mám ráda podobné akce, kde se vždycky něco nového dozvím. O Měsíci jsem si už něco přečetla, ale spoustu věcí jsem slyšela až tady," zmínila další návštěvnice Marie Janečková z Tábora. Po skončení přednášky pospíchal Pavel Gabzdyl na vlak, kterým cestuje raději než autem. Přesto si ještě našel chvilku na malý rozhovor.

Jste astronom a fotograf. Jak se vůbec dají obě věci skloubit a co je pro vás víc koníčkem a co prací?
Jsou to v podstatě spojené nádoby a nejde to úplně oddělit. Obě moje vášně se dokonce úzce prolínají, protože jeden z mých nejfotografovanějších objektů je právě Měsíc. S tím jsem vlastně začal a postupně mne to přivedlo i k fotografování dalších věcí.

Nefotografujete ale jen Měsíc a přírodu, ale také další věci, například města, zážitky z cest i lidi...
Díky Měsíci jsem studoval geologii a ta mne zase přivedla k poznávání Brna, které jsem fotografoval. Každý ten posun měl nějaký počátek a vývoj.

Kdy u vás propukla vášeň k Měsíci?
Začalo to tím, že mi rodiče koupili malý a jednoduchý plastový dalekohled. S takovým dalekohledem a obzvláště z města toho nejvíc uvidíte právě na Měsíci, takže se stal na mém seznamu okamžitě objektem číslo jedna. Důležitým milníkem byl rok 1991, kdy vyšel Atlas Měsíce od Antonína Rükla. Dodnes je to jeden z nejlepších a podle mne dokonce úplně nejlepší kreslený atlas Měsíce. Tohle dílo mne úplně fascinovalo a motivovalo k tomu, abych si Měsíc dalekohledem co možná nejdokonaleji prohlédl.

Už delší dobu podnikáte besedy o Měsíci. Jaké jste jim vtiskl motto?
Na tyhle besedy a přednášky opravdu moc rád jezdím. Víte, lidé někdy dávají velice jednoduché otázky, na které je mnohdy velmi těžké odpovědět. Trénuje mne to v tom, abych jim dokázal odpovědět stručně a zároveň srozumitelně. Pokud se totiž člověk nějakou dobu daným tématem usilovně zabývá, tak ho ty často ty úplně jednoduché dotazy nenapadnou. Stávají se pro mne zajímavou inspirací. Navíc mne samozřejmě těší už jen to základní, že mají lidé o Měsíc zájem, ať už se bavíme o zatmění, misi Apollo a podobných věcech.

Dokonce je po vás pojmenovaná i jedna z planetek. Jak k tomu došlo?
Za tím stojí kolegové z hvězdárny na Kleti. Inicioval to vlastně tehdejší ředitel naší hvězdárny Zdeněk Pokorný, který na ně určitým způsobem apeloval, a oni byli té lásky, že po mně ono těleso pojmenovali. Okamžitě jsem se díval, zda planetka není na nějakém kolizním kurzu se Zemí, ale naštěstí je to v pořádku.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace