Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Seniorský večer - Milevská čtyřka

    Čtvrtek 21.11 17:00 - Písek, KD

    Zahraje k poslechu a tanci kapela Milevská čtyřka se zpěvačkou.

  • Miroslav Donutil - Cestou necestou

    Čtvrtek 21.11 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

    Populární herec, bavič, vypravěč Miroslav Donutil Vás navštíví se svojí show Cestou necestou. Skvělé historky, nové příběhy a zážitky nám připomenou, co vše se může přihodit na cestách.

Zobrazit všechny události
 

Bez skvělých fanoušků bychom titul získávali hůř, říká trenér volejbalových mistrů René Dvořák

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Prožili pohádkovou sezonu! Volejbalisté Českých Budějovic letos dokonale opanovali tuzemský sport nad vysokou sítí, když získali double za vítězství v poháru i extralize. Díky tomu se pod Černou věží bude hrát v nadcházejícím ročníku i Liga mistrů, nejprestižnější klubová soutěž, ve které se českým celkům v poslední době tolik nedaří. „Rozdíly tam jsou obrovské a bohužel je to vidět na výsledcích. Navíc pravděpodobně přijdeme o naši největší výhodu – domácí prostředí, protože haly pro Ligu mistrů musí mít minimální kapacitu pro tři tisíce sedících diváků, což naše nemá,“ lituje v rozhovoru po skončení sezony velmi úspěšné sezony trenér VK Jihostroje České Budějovice René Dvořák. Jihočeši sehrají náročné zápasy se světovou elitou pravděpodobně v Budvar aréně.


V nedávno skončeném ročníku jste byli naprosto dominantní, měli jste skutečně nejlepší kádr, nebo se k vám přiklonily i potřebné maličkosti?
Musíme to brát komplexně. Vítězství v základní části jsme si vybojovali asi právě tím, že jsme měli široký kádr, pravděpodobně nejširší v celé soutěži. A kdybychom nevyhráli základní část, určitě bychom pak titul získávali hůř, protože jsme měli v play off výhodu domácího prostředí, kde jsme před skvělými fanoušky ani jednou neprohráli.

Vnímali jste tedy obrovskou euforii na tribuně budějovické sportovní haly i dole na palubovce?
Samozřejmě. To, co letos zažily České Budějovice z hlediska fanoušků, bylo něco neskutečného. Všechny finálové zápasy byly vyprodané, rozhodující utkání dokonce tři dny dopředu, což jsem tady nezažil. Atmosféra byla úplně neskutečná a budějovičtí fanoušci opět ukázali, že mají volejbal rádi. Jsme šťastní, že jsme se jim mohli odměnit za podporu titulem.

Před letošní sezonou vám vyšlo takřka dokonale také posílení ze zahraničí – španělský nahrávač Miguel Angel de Amo patřil k největším hvězdám soutěže a australský ranař Max Staples se v klíčových fázích rovněž zařadil k oporám. Bylo to pro vás hodně důležité?
Moc si toho ceníme, protože přivádět cizince není jednoduché, ale dneska už se bez nich neobejdete a jsou v každém mužstvu. Není to jen o kvalitě, ale i o jejich charakteru, aby ti kluci zapadli do kabiny. Výběr je otázkou hodin, dnů a týdnů práce a stejně to pokaždé nevyjde, několikrát se to nepovedlo třeba Karlovarsku. My jsme se letos trefili dokonale – Miguel byl skutečně naším největším tahounem a myslitelem na útoku, tvořil celou hru a svou obrovskou kvalitou nás strašně pozvedl. Max Staples vypadal první polovinu sezony velmi špatně, ale bylo to dáno i aklimatizací a zraněním, proto jsem s ním měl obrovskou trpělivost. Viděl jsem v něm velký potenciál, protože jsem si ho vybíral na základě videí a referencí, tak jsem jen čekal, kdy se projeví naplno. Nakonec to dokázal ve finále poháru a poté v celém závěru extraligy, kdy nás v těžkých momentech táhl skutečně nejvíce ze všech.

Říkáte, že jste měl se Staplesem velkou trpělivost a podržel ho, když se mu nedařilo. Není pro vás o to větším zklamáním, že hned po sezoně odchází, zrovna když se rozehrál k výborným výkonům?
Určitě mě to mrzí, ale takový je holt život profesionálních sportovců, přestupy k tomu patří. Max dostal výbornou nabídku od Innsbrucku do Bundesligy s tím, že může absolvovat všechny důležité reprezentační akce s Austrálií, což prakticky znamená, že v klubu bude jen nějakých pět měsíců. My bychom to za ty peníze, které stojí, asi ani neakceptovali, takže Innsbruck je pro něho určitě výhodnou volbou. Nicméně rozešli jsme se opravdu v dobrém a jsme ústně domluveni, že když mu od nás v budoucnu přijde další nabídka, bude o ni hodně uvažovat, líbilo se mu u nás. Myslím tedy, že se může v Budějovicích ještě objevit. Uvidíme, co přinesou příští sezony.

Právě dnes jste oznámili příchod čtyřiadvacetiletého bulharského smečaře Martina Mechkarova z francouzského Cannes. Je přímou náhradou právě za Staplese?
Vnímáme jej tak, s tímto záměrem Mechkarova přivádíme, protože je to stejný typ hráče – také má dobrý servis a tvrdý útok. Teď jde jen o to, aby zase zapadl do kolektivu, cítil se mezi námi dobře a měl takové podmínky, aby podával stejné výkony jako ve francouzské lize. Doufáme, že nás dokáže táhnout v důležitých momentech stejně jako Max Staples.

V příští sezoně vás čeká Liga mistrů, kde se v posledních letech českým týmům moc nedaří. Je to pro vás velká výzva, nebo je momentálně rozdíl mezi světovou a českou špičkou tak markantní?
Je to podobné jako v jiných kolektivních sportech u nás. Vždycky je to o penězích a realita je taková, že v Lize mistrů proti vám hraje 20 nejlepších mužstev Evropy, potažmo světa, protože právě v Evropě nastupuje drtivá většina nejlepších světových volejbalistů. České týmy nastupují proti klubům, které mají minimálně desetkrát vyšší rozpočet, většinou ještě více, takže si mohou dovolit mnohem kvalitnější hráče než my. Rozdíly tam jsou obrovské a bohužel je to vidět na výsledcích. Navíc pravděpodobně přijdeme o naši největší výhodu – domácí prostředí, protože haly pro Ligu mistrů musí mít minimální kapacitu pro tři tisíce sedících diváků, což naše nemá. Pravděpodobně budeme muset hrát na zimním stadionu, což nás moc mrzí, protože věřím, že doma bychom někoho mohli potrápit. Takhle budeme hrát de facto v cizím prostředí, kde netrénujeme a dostaneme se tam až den před zápasem. To je obrovský hendikep a rozdíl mezi námi a našimi soupeři se tím ještě zvětšuje. Zůstáváme při zemi, nicméně nic nevzdáváme předem a do soutěže půjdeme uhrát co nejvíce půjde, abychom nezklamali naše diváky.

Úspěchy na palubovce s sebou vždycky nesou i některé příjemné povinnosti mimo halu. Jak jste si užíval třeba včerejší návštěvu u hejtmanky Jihočeského kraje Ivany Stráské?
Vždycky je to příjemné a neformální poděkování politiků a významných osobností za to, jak reprezentujeme naše město, potažmo celý kraj. Bereme to jako zviditelnění před politiky, protože věříme, že nám naše úspěchy mohou pomoci i v tom, abychom pak třeba dostali následně z rozpočtů co nejvíce peněz. Momentálně nám jde nejvíce o to, aby v Českých Budějovicích vyrostl opravdu pěkný volejbalový stánek, třeba nejlepší u nás. Předvádíme pro lidi pěkný volejbal a bylo by moc fajn, kdybychom jim ho mohli předvádět v lepších moderních prostorách, protože nesmíme zapomínat na to, že sport se hraje stále hlavně pro diváky a v nové hale by z něho měli pochopitelně ještě podstatně větší zážitek.

Laťku jste si letos postavili hodně vysoko, jaké cíle budete mít pro příští ročník?
Zase nejvyšší, ostatně v Českých Budějovicích jsou cíle stále stejné. Mužstvo je každoročně skládáno tak, aby hrálo v českých soutěžích na špici a snažilo se vyhrát pohár i extraligu. Příští sezonu to nebude jiné. Navíc nám do toho ještě přibyde ta Ligy mistrů, kde bychom se chtěli pokusit potrápit soupeře a předvést divácky pěkný volejbal.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace