Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Postavme se na své nohy

    pondělí 18.11 17:30 - Katolický dům, Dačice

    Přednáška s fyzioterapeutkou Jitkou Jakubcovou. Uvědomme si společně, jak krásné může být, stát na vlastních nohách.

  • Burza škol

    pondělí 18.11 9:30 - Písek, KD

    Prezentace středních škol, odborných učilišť a firem.

Zobrazit všechny události
 

Blatenským fotbalistům už slouží zrenovovaná umělka

Blatenská umělka prošla v minulých měsících renovací , Autor: Miloš Vrátný - Jižní Čechy Teď

Blatenská umělka prošla v minulých měsících renovací     Autor: Miloš Vrátný - Jižní Čechy Teď

BLATNÁ – Dočkali se. Dlouholeté snažení fotbalistů Blatné došlo cíle v podobě renovace hřiště s umělým povrchem, které patřilo k nejstarším v kraji. Původní povrch byl položen v roce 2005, letos v polovině roku došlo konečně k rekonstrukci. A to díky dotaci z ministerstva a příspěvku od města. Rekonstrukce probíhala více než dva měsíce, oficiální certifikaci nové plochy by TJ Blatná měla získat tento týden, jak upřesnil předseda oddílu Michal Vanduch.

 

Kdy začala renovace umělky?
Mimo nezbytných příprav z naší strany započaly hlavní práce poslední týden v červenci a dokončovací práce, drobné úpravy, probíhaly ještě na začátku října. Momentálně už hřiště využíváme, i když ještě čekáme na oficiální certifikaci, kterou bychom měli dostat tento týden.

Z jakých důvodů došlo na začátku roku k problémům s dotací, proč se vše zpozdilo? Rozhodnuto o jejím přidělení mělo být na konci ledna, ale stalo se tak až o více než dva měsíce později...
Rozhodnuto mělo být sice dříve, ale není to první, ani poslední případ, kdy se vyhlášení zpozdilo. Musí být docela složité uřídit vše tak, aby to odpovídalo zákonům a nařízením. Nicméně přesné důvody neznáme. My jsme moc rádi, že jsme na čtvrtý pokus uspěli.

Jak jste v té době „vakua", kdy stále nebylo o ničem jasno, reagovali?
V takových případech vám nezbývá, než čekat. Připravovali jsme se i na variantu dalšího neúspěchu a snažili se udržovat v co nejlepším stavu travnaté hřiště, které je dlouhodobě přetěžováno. Velký dík v tomto směru patří správci Michalu Bláhovi a také okolním vesnicím a městečkům, které nám vyšly vstříc – Sedlice, Lnáře, Škvořetice a další. Nyní můžeme s úsměvem říct, že jsme si na pozitivní zprávu rádi počkali.

Nakolik renovace UMT vyšla, jaká je životnost plochy?
Renovace vyšla na 5,3 milionu korun bez DPH, 70 procent bylo použito z dotace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, 1,5 milionem přispělo město a zbytek částky hradí TJ Blatná. Pokud jde o životnost, hodně bude záležet na kvalitě údržby, ale nový trávník by měl opět sloužit minimálně 12 až 15 let.

O jaký druh umělého povrchu se jedná? Měnila se jen plocha, nebo i zázemí?
Trávník Jutagrass Defender je momentálně jeden z nejlepších trávníků na trhu a je určený k vysokému zatížení. Nejdříve se odstranil starý granulát, křemičitý výsyp a pak starý povrch. Následně se upravil podklad pro nový trávník, který byl již po letech používání nerovný. Spodní vrstvy zůstaly zachovány. Po pokládce trávníku došlo na výměnu poškozených odtokových žlabů okolo hřiště, střídaček, branek a sítí za nimi.

V minulosti jste poukazoval na to, že nemáte dostatek ploch pro trénování. O kolik se vám teď uleví?
Uleví se především hlavnímu hřišti, kterému bychom chtěli v létě dopřát pořádnou údržbu, čímž bychom zvedli jeho kvalitu. Předpokládáme, že více než polovinu tréninkových jednotek přesuneme na novou umělku. Na takto kvalitním umělém povrchu se nechá trénovat většinu roku. Hlavní hřiště s přírodní trávou bude využito převážně k zápasům, tréninkům a turnajům za příznivého počasí. Odpadnou také problémy jednotlivým týmům, kterým když se sešly tréninky, na jedno hřiště se nevešly.

Jak dlouho už byla stará umělka nevyhovující?
Starý povrch nevyhovoval čtyři roky a předtím jsme na něm mohli dva roky hrát pouze na výjimku. Nyní jsme v daleko komfortnější pozici při plánování tréninků. S novou plochou můžeme zkvalitnit tréninkový proces, očekáváme snížení výskytu zranění, která jsme často řešili, a také hezčí prostředí a výkony pro oko našeho diváka. Rád bych také zdůraznil, že UMT bude k dispozici i školám, ostatním oddílům a veřejnosti, pro něž také přináší nový povrch zkvalitnění jejich činnosti. Pevně věřím, že všichni návštěvníci budou dodržovat jasně daná pravidla a nové hřiště nám bude sloužit co nejdéle.

Jaká bude první akce, kterou na novém povrchu uspořádáte? Připravujete na zimu už třeba turnaj?
První „oficiální" akcí bude turnaj nejmenších fotbalistů ročníku 2013 pro oddíly z OFS Strakonice, který pro ně plánujeme jako nevšední zážitek, a to pod umělým osvětlením. Budou následovat turnaje ostatních přípravek a další akce a turnaje jsou v plánu. Po tak dlouhé době se na nový trávník všichni těšíme a budeme jej využívat v co největší míře. V případě potřeby budeme celý areál využívat pro akce organizované OFS Strakonice, KFS Jihočeského kraje, případně FAČRu.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace