Kdy a kam

 • Penziopolis Dva dopisy o Písku

  středa 19.12 17:30 - Písek, Městská knihovna Písek

  Uvedení nové knihy autorů Jiřího Vogla a Petra Mano.

 • Koncert pro seniory se souborem Lego

  středa 19.12 14:00 - Milevsko

  Pořádá ZUŠ Milevsko – Klub důchodců, ul. Gen. Svobody.

Zobrazit všechny události
 

Blatná chce udržet všechny kategorie v krajském přeboru

BLATNÁ - Sezona 2018/2019 je pro blatenský fotbal mimořádná. Samozřejmě hlavně díky tomu, že tým mužů postoupil z druhého místa v I. A třídě do krajského přeboru, který už v minulosti okusil. Ale výjimečná je pro celý oddíl hlavně proto, že má v nejvyšších krajských soutěžích všech kategorií zastoupení od přípravek až po zmíněné muže. O náročnosti aktuálního ročníku i cílech blatenského fotbalu hovořil předseda oddílu Michal Vanduch.

 

Jak vnímáte účast všech kategorií v krajském přeboru?
Vnímám to jako velký úspěch celého blatenského fotbalu. Přiznám se, nečekal jsem, že se to povede už tuto sezonu, ale dlouhodobě to bylo naším cílem. Znamená to pro nás velký závazek do budoucna, protože udržet nastavený trend nebude vůbec jednoduché.

Čemu přisuzujete, že se to povedlo? Spíše souhra okolností, nebo vyvrcholení dlouhodobé snahy a činnosti?
Jednoznačně to druhé. I když bez trochy štěstí a příznivé souhry okolností by se nám to nepovedlo. Za vzestupem mládeže stojí především Martin Bulka, který ji má v Blatné na starosti. Cílem interních školení, kempů a ukázkových tréninků je zejména zefektivnění a sjednocení práce trenérů tak, aby na sebe v jednotlivých kategoriích navazovali. U mužů pak obrat po pádu do I. B třídy nastartoval tým trenéra Michala Čadka a kýženého postupu dosáhl Michal Brabec a spol.

Zvažovali jste, zda ve všech kategoriích mít tým, nebo bylo jednoznačné, že ano?
Nikdy jsem neuvažoval o tom, že bychom nějaký tým neměli nebo že bychom zvýhodňovali některá družstva na úkor druhých. Práce s mládeží a výchova mladých hráčů je pro mě stejně důležitá jako jejich uplatnění v mužské kategorii.

Užíváte si to, že všechny kategorie hrají kraj? Přece jen, přibyly vám tím starosti...
Samozřejmě si to užívám. A moc. Těším se z maličkostí, stejně jako z větších úspěchů. V dnešní přetechnizované a hektické době je pro mě velice důležité, udržet si pozitivní přístup a mít radost z toho, co dělám. Jsem nezlomný optimista a pevně věřím, že to tak navždy zůstane. Starosti k této funkci neodmyslitelně patří, což asi nejvíc potvrdí moje rodina, která často odnáší zejména časovou náročnost mých povinností. Díky její podpoře, podpoře mých kolegů, trenérů, vedoucích, sponzorů a fanoušků se to dá zvládnout. Jelikož bych rád udržel nastavenou úroveň, obávám se, že starostí bude přibývat.

Muži postoupili až dodatečně. Přineslo to nějaké komplikace a hrozilo, že byste nakonec z druhého místa na postup nereflektovali?
Po podzimu se s námi moc nepočítalo, ale jarní výsledky a předváděná hra nás vrátily do bojů o postup. Do poslední chvíle jsme věřili, že se nám to povede. Proto pro nás bylo druhé místo zklamáním. Když pak přišla možnost postoupit do krajského přeboru z druhého místa, neváhali jsme.

O kolik náročnější finančně i organizačně pro oddíl nová sezona bude?
V obou případech o dost náročnější. Finančně zajistit oddíl je každým rokem složitější. Věřím, že se nám naší prací a výsledky podaří nejen udržet stávající sponzory, ale zároveň i najít nové. Také stále věřím ve zvýšení finanční podpory ze strany nadřízených fotbalových organizací, bez které to dlouhodobě určitě nepůjde. Organizačně je to pak jiná úroveň. Posílili jsme jak na úrovni vedení klubu, tak jednotlivé trenérské týmy. A stále pracujeme na jejich dalším zkvalitnění a doplnění, zejména v kategorii dorostu. Dalším „oříškem" je pro nás travnaté hřiště, které je vzhledem k počtu aktivních i neaktivních týmů přetížené. Hledáme cesty, jak dosáhnout na novou umělku, zatím však neúspěšně. Další variantou je vybudování druhého travnatého hřiště.

Myslíte, že všechny týmy v kraji můžete udržet dlouhodoběji? Je to reálné v současných podmínkách, za kterých pracujete?
Udělám vše pro to, abychom se stali stálými členy krajského přeboru ve všech kategoriích. Obnáší to spoustu věcí, na kterých musíme neustále pracovat, abychom byli úspěšní. Myslím, že až na druhé hřiště máme podmínky pro udržení v kraji na všech úrovních.

Z jaké účasti máte vy osobně největší radost? Jsou to muži, protože je to nejsledovanější tým?
Doufám, že mi ostatní prominou, ale jsou to přípravky. Paradoxně z nich ale mám největší strach. Žáci, ženy a B-tým potvrdili, že jsou ve svých soutěžích rovnocenným soupeřem ostatním celkům. Dorost vyhrál bez jediné porážky I. A třídu. Muži mají velice kvalitní mladý a skvěle vedený tým, jenž má rozhodně na dlouhodobou účast v nejvyšší krajské soutěži. Přípravky jsou pro mě největší neznámou a zároveň výzvou. Těším se na srovnání s těmi nejlepšími z Jihočeského kraje.

Co se v Blatné odehrálo od doby, kdy áčko mužů před pár lety sestoupilo do I. B třídy, kterou vyhrálo a následně coby „nováček" I. A třídy postoupilo z druhé příčky?
Po sestupu jsem měl jasnou prioritu – začít budovat nový tým složený z hráčů z Blatné a okolí, kteří mají k místnímu fotbalu vztah. Žádná velká jména, žádné velké nákupy, žádné rychlé postupy. Často mi byla předhazována účast Sedlice, Oseku nebo Katovic v krajském přeboru. Trval jsem však na svém a věřil, že do pár let se k nim také zařadíme. Poté, co převzal mužstvo Michal Čadek a úplně jej změnil, se začaly naše šance na postup zvyšovat. Hned první sezonu jsme slavili návrat do I. A třídy. Cílem ale byl postup do kraje, což nám bohužel unikalo, a tak se Michal rozhodl skončit. Oslovil jsem tedy Michala Brabce, který v tu dobu trénoval dorost. Spolu s Romanem Remešem dokázali vytvořit tým, který vybojoval kýžený postup.

Jak vidíte šance jednotlivých družstev ve svých soutěžích?
Vynechám-li přípravky, kde je pro mě prioritní předváděná hra a herní činnosti jednotlivých hráčů, tak budu spokojený s umístěním v klidném středu tabulky. Žáci, dorost, muži i ženy na to svou kvalitou určitě mají.
Kolik fotbalistů od dětí po dospělé TJ Blatná má a kolik je to v porovnání s minulými lety?
V tuto chvíli máme cca 280 aktivních členů, z čehož 150 tvoří mládež. Trend je takový, že se nám mírně daří navyšovat počty mládeže, což je skoro zázrak vzhledem k ostatním lákadlům, která na děti dnes číhají.

Kde vidíte rezervy, v čem by se blatenský klub potřeboval posunout?
Jednoznačně vzdělání a práce s rodiči. Sám mám trenérskou licenci B (uvažuji o zkouškách na licenci A), absolvoval jsem dva kurzy Coerver Coachingu a pravidelně objíždím vzdělávací akce pod hlavičkou FAČR, KFS nebo OFS. Měl jsem to štěstí, že jsem hned v úvodu své funkcionářské a trenérské práce narazil na Tomáše Marušku, Josefa Žižku, Petra Macha, Václava Zábranského a další, kteří mi otevřeli oči a hodně pomohli. Poslední dobou s nadšením sleduji aktivity Michala Prokeše, sportovně-technického ředitele FAČR, jehož přístup a nadšení pro sport je mi hodně blízké. Fotbal se vyvíjí a myslet si v dnešní době, že bez odpovídajícího vzdělání mohu správně vychovávat mládež, je holý nesmysl. Bohužel to kolem sebe stále ještě hodně často vidím. Pomoc tatínků, fanoušků a bývalých hráčů je super, ale každý by měl být soudný a minimálně licenci C absolvovat. Pro mě osobně je u mládeže minimem licence B. Auto taky nezačnete řídit bez odpovídajících znalostí a oprávnění. Abychom v tomto našim trenérům ulehčili a pomohli, děláme interní školení a ukázkové tréninky. Musím říct, že se to vyplácí. Další věcí, která mě trápí, je již zmiňované druhé hřiště. To by nám opravdu moc pomohlo.

Jaké jsou dlouhodobé cíle a vize blatenského oddílu?
Být řádným a respektovaným členem a partnerem pro FAČR, KFS, OFS Strakonice a celé TJ Blatná, dělat dobré jméno městu. Spolupracovat s okolními týmy na udržení krajských soutěží v Blatné a udržení soutěží v okolních klubech. Výstavba druhého hřiště. Vzdělávat sebe i trenéry a tím přispívat k co nejkvalifikovanější výchově mladých hráčů ve městě i okolí. Rozvíjet i nadále komunikaci s rodiči. Bavit fotbalem sebe a všechny ty, kdo jej mají rádi.

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • jan 

  Reagovat

   

  Blatná má krásný sportovní areál, hraje docela atraktivní fotbal. Bohužel, ostudu dělají "fanoušci", kteří urážejí hostující hráče i diváky. Někteří z nich jsou opilí a k vulgaritám nejdou daleko. Je to škoda, dělejte s tím něco !

  Vloženo 2.10.2018 19:37:50

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace