Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Bedřich Smetana - Prodaná nevěsta

  pátek 6.12 19:00 - DK Metropol, České Budějovice

  Komická opera.

 • Bertolt Brecht Zadržitelný vzestup Artura Uie

  pátek 6.12 19:00 - Bouda, České Budějovice

  Politická komedie.

Zobrazit všechny události
 

Blog: Zlodějka mýdla

Máloco prý v minulých dnech tak zaujalo všechna světová média jako zrušení miniaturních balení mýdel a šamponů v řetězcích hotelů. Prý je k tomu vedou ekologické důvody, nechtějí plýtvat plasty a napříště budou hygienické potřeby pro hosty řešit jinak. Ostatně podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací ČR Václava Stárka tento trend už zasáhl i Česko. Mnozí z nás už našli v hotelovém pokoji místo malého baleného mýdlíčka nádobu s tekutým mýdlem, kterou někdo používal před vámi a bude i po vás.

 

Upřímně - zrušení miniaturních mýdel a šamponků mě zamrzelo. Mám jich doma plný šuplík, protože když cestujete ve dvou, obvykle s jednou sadou vystačíte a druhou si přivezu na památku jako suvenýr. Někdy jde o krásně provedené výrobky jako třeba z luhačovických lázní. A jindy jde o prostě zabalené voňavé mýdélko, které si vkládám do skříní na provonění prádla, nebo po něm sáhnu, když zrovna zapomenu mýdlo dokoupit. Do nejbližší návštěvy drogerie vystačí.

Tématu se chopily i rozhlasové stanice a jedna z nich na toto téma minulý týden rozpoutala celodenní posluchačskou diskusi. Moderátor ji uvedl dotazem, jestli taky kradete v hotelech mýdla nebo fandíte ekologii? Skoro jsem se lekla. Že by můj suvenýrový šuplík mohl posloužit jako důkaz, že jsem zlodějka mýdla? Nebo je to spíš tak, že jsem si mýdla a šamponky zaplatila v ceně hotelové služby a tím, že jsem si je odnesla, je prostě nemohl odnést někdo jiný?

V naší rodině se tradovalo, že když umřela jedna prateta z Prahy, zbyla po ní na půdě obrovská zásoba mýdel. Zřejmě je shromažďovala od války jako zásobu do nejistých časů. Už ani nevím, kdo sbírku mýdel zdědil a co s ní udělal, ale podezření ve mně zahlodalo. Můj šuplík, pratetina půda.., třeba mám shromažďování mýdel v genech. A teď mám díky rozhodnutí hotelových komplexů utrum.

Jen mám obavu, aby ekologický zájem hotelů nešel ještě dál. A aby se kromě plýtvání plasty nechtěly vložit i do plýtvání papírem. Společnou dózu na mýdlo v hotelové koupelně s hosty přede mnou a po mně, to ještě strávím. A určitě si ji neodnesu na památku. Ale takový kolektivní toaletní papír, to vážně nemusím mít.

Diskuse k článku - 8 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Jakub 

  Reagovat

   

  Když opomenu závažnost tématu, je to celkem vtipné čtení. :)

  Vloženo 2.9.2019 10:31:46

 • Marie 

  Reagovat

   

  Hlásím se, jsem taky "zlodějka mýdla", to je vtipný.

  Vloženo 1.9.2019 21:59:01

 • mojmír 

  Reagovat

   

  Ta část optimističtějších vědců, si ještě do nedávna myslela, že naše ekologické problémy vyřeší do budocna nové technologie. Nyní již i oni přiznávají, že je nás lidí na planetě prostě přespříliš. A i oni vidí jediné řešení- že se budeme muset ve spotřebě omezovat. Hlavně lidé z hospodářky vyspělých států (ekologové to tvrdí již mnoho let).
  Zatím je to celé než legrace, asi tak pro váš nedělní "mýdlový blok" (po česku, švejkovský přístup). Jsem zvědavej, co ale budete psát, až opravdu "padne kosa na kámen".
  (Zkuste si p. Kolářová v hotelu vyfotit něco zajímavého, s příběhem. Jen jednu! fotku, a vytisknout s popisem!).

  Vloženo 1.9.2019 09:34:14

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Lidé začnou tyto věci, ostatně jako vše, řešit až se jich to nějakým způsobem přímo negativně dotkne. Do té doby nezájem. Mám peníze, zaplatil jsem, co bych se omezoval. A vůbec - mně nebude nikdo nic nařizovat, jakou mám mít spotřebu a jak se mám chovat.
   Další věc - je normální, aby se běžné produkty (bagety, saláty) z nejmenované výrobny lahůdek na severní Moravě vozily několikrát za týden do jižních Čech, potažmo do CB? Věřím tomu, že spousta lidí řekne, že to normální je, máme přece možnost většího výběru. A přesně o tom to je.

   Vloženo 1.9.2019 12:38:01

   • tom 

    Reagovat

     

    I dříví se dá vozit do lesa

    Vloženo 1.9.2019 15:46:27

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Jo a dnes se do bývalého lesa vozí stromky, aby byl les lesem.

     Vloženo 1.9.2019 17:51:55

     • anonymní čtenář 

      Reagovat

       

      Máte pravdu, lesy chátrají. Bohužel s charaktery mnohých lidí je to stejné.

      Vloženo 2.9.2019 13:11:04

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     To je totéž jako cpát komunistickým miliardářům dotace.

     Vloženo 2.9.2019 13:12:10

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace