Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Běh městem

  středa 21.8 18:00 - Strakonice, start Letní kino

  25. ročník závodu + bohatý doprovodný program.

 • Jak do Mastné Lhoty přišel čert

  středa 21.8 17:00 - park před budovou Spektrum, Sezimovo Ústí

  Loutková pohádka pro děti.

Zobrazit všechny události
 

Boj o postup do první hokejové ligy vrcholí. Jak podporují své týmy radnice?

TÁBOR - V pondělí 4. dubna čeká táborské hokejisty utkání o postup do první ligy v Jablonci. Doma pak sezonu zakončí ve čtvrtek 7. dubna zápasem proti Frýdku-Místku. Poté bude rozhodnuto, kdo ze trojice do WSM ligy postoupí. V souboji jsou tedy reprezentanti tří měst. Zajímali jsme se, jak tamní radnice hokeji přejí.

 

Podpora měst

Jak to v jednotlivých městech vypadá s podporou hokeje a jak moc tamní radnice o vyšší soutěž stojí? Nejštědřejší je radnice ve Frýdku-Místku. Tamní hokejový klub dostává jen na A tým mužů ročně od města příspěvek 6 milonů. Z šestimilionové dotace se hradí pronájem ledové plochy.

Led například v Táboře ročně vyjde na bezmála tři miliony – ovšem pro všechna klubová družstva i krasobruslařky, které jsou v Táboře začleněny do hokejového klubu. Na první mužstvo tak mohou připadat statisíce a tato relace asi nebude o moc jiná ani na Moravě. Z toho se dá odhadnout, že ve Frýdku-Místku určitě město podporuje svůj první hokejový tým několika miliony.

Tamní klub měl na tuto druholigovou sezonu 14 milionový rozpočet. Jak uvedl manažer klubu Martin Kurajský, šest milionů má moravský klub nasmlouváno od města na tento kalendářní rok, čili pokud by postoupil, měl by z této dotace ufinancovat i podzimní část první ligy.

V Táboře dostává Hockey club od města 3,135 milionu korun jako podporu na činnost pro všechna svoje družstva včetně krasobruslařek. Z toho se hradí náklady na činnost. Město dále dotuje užívání ledu všemi členy klubu, tedy včetně mládeže a krasobruslařek, zhruba ve výši 2,4 milionu ročně, loni klub k tomu 400 tisíc doplácel. Sportovní manažer HC Tábor Štěpán Kadilák odhaduje, že z příspěvku 3,135 milionu představují náklady na A a B mužstvo dospělých zhruba polovinu. Čili druholigovou soutěž Tábor odehrál zhruba za dva miliony korun. „Každopádně na první ligu by bylo potřeba o 10 milionů víc,“ říká Štěpán Kadilák.

Písek si nedávno první ligu okusil, podle tamního předsedy klubu Zdeňka Šťastného se při velmi skromném režimu dá hrát první liga s 10 milionovým rozpočtem na sezonu. „Odehrát se dá, ale udržet se s těmito penězi v první lize nedá,“ okomentoval táborský manažer Štěpán Kadilák fakt, že Písek hned zase sestoupil.

Manažer Petr Cinibulk z Jablonce nad Nisou čísla prozrazovat nechtěl. Řekl jen, že klub má podporu města při druholigové soutěži a předjednanou vůli města, že při postupu by přidalo. V Jablonci hokej funguje v jiném režimu – ledy jsou zcela v režii městské společnosti a hokejisté je tedy neplatí. Hradí však zhruba 30 tisíc ročně nájem za šatny a kancelář na zimním stadionu.

Jak uvedla mluvčí tamní radnice Markéta Hozová, město přímými příspěvky podporuje pouze mládež, v roce 2015 částkou 100 tisíc korun. Na letošek hokejový klub zažádal o 175 000 korun na mládež. Nyní první tým dostal ještě mimořádný dar ve výši 45 000 korun na úhradu dopravy na zápasy do Tábora a Frýdku-Místku při kvalifikaci o první ligu.

Kde mají nejlepší fanoušky?

Důležitá je samozřejmě také velikost měst a sponzorský potenciál tamních firem. Největší z této trojky je Frýdek-Místek s téměř 57 000 obyvateli. Leží navíc v průmyslové oblasti u Ostravy, která dokáže uživit několik dalších extraligových, prvoligových i druholigových týmů. Jablonec nad Nisou má 45 000 obyvatel. Tábor s necelými 35 000 obyvateli doplácí na to, že zde v 90. letech nevznikla průmyslová zóna, kde by se usídlily nové firmy.

Tábor však v západní skupině druhé ligy jednoznačně vede v návštěvnosti – v průměru chodilo na domácí zápasy 1257 diváků, druhý byl Kolín s průměrem 794. V Jablonci, který teď bojuje o postup, navštěvovalo domácí stadion jen průměrně 170 diváků a z 18 klubů skupiny Západ byl v návštěvnosti až na 14. místě. Na nynější bitvu s jabloneckými vlky o postup přišlo v Táboře téměř 4000 lidí! To je zhruba tolik, kolik přišlo v Klášterci nad Ohří na hokej za celou sezonu. Táborský klub si podpory fanoušků cení, na posledním zápase dostali jako dárek nový buben.

Je třeba si však přiznat, že na východě republiky je o hokej ještě o něco větší zájem. V návštěvnosti východní skupiny je na první příčce právě Frýdek-Místek s průměrem na domácí zápas 1719 diváků. Víc než Tábor mají i Vsetín nebo Kopřivnice. Podobná návštěva jako v Táboře chodí v Hodoníně.

Hokej - sport číslo jedna

Každopádně však v Táboře stejně jako ve Frýdku-Místu je hokej sportem číslo jedna. Táborští fanoušci půjdou na poslední zápas sezony ve čtvrtek 7. dubna, kdy přijede právě Frýdek-Místek. Ten na svém ledě kohouty porazil 4:1. Táboráci zas doma roznesli na kopytech Jablonec 8:2 a teď pojedou v pondělí do Jablonce na odvetu. Pak se uvidí, kdo postoupí.

Vstupenky na poslední táborský zápas budou v předprodeji v recepci na zimním stadionu už ve středu 6. dubna od 8 do 20 hodin a pak ještě ve čtvrtek od 8 do 13,30 hodin. 

 

Diskuse k článku - 8 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • Vtip 

  Reagovat

   

  Tak to je vážně vtipné... Malá podpora od města pro HC Tábor? Takových peněz od města v druhé lize nemá téměř žádný klub! Navíc Tábor má mnoho dalších sponzorů, takže je finančně velice vysoko a ten kdo si stěžuji si podpory neváží! Pro srovnání s jinými týmy, někde dostanou dotaci například necelý jeden milion a z toho si klub musí uhradit ledovou plochu, což pochopitelně nestačí a logicky ještě doplácí, takže na svou činnost má v podstatě od města 0. A ve městech kde nejsou ani sponzoři je to úplně špatné. Takže HC Tábor má peněz jako želez!!!

  Vloženo 8.4.2016 17:27:33

 • Taborak 

  Reagovat

   

  anonymní čtenář: Na druhou stranu v Táboře je pěkný a opravený zimní stadion, zato v Písku mají hrůzu. Co je v Soběslavi nevím. V Plané nad Lužnicí otevírali nově zrekonstruovanou Sokolovnu, které bude sloužit širokému využití, nejen pro sport. To se s plánovanou sportovní halou v Táboře nedá srovnávat. V každém městě je něco pěkného a ošklivého. Je to pouze o prioritách a dostupných finančních prostředcích. Ale v tom není žádná spojitost s průmyslovou zónou.

  Vloženo 6.4.2016 23:00:48

  • fanousek 

   Reagovat

    

   Ja tam teda vidim logiku. V prumyslove zone mohli byt firmy ktere by meli za reditele priznivce sportu a mohli sport podporovat. Zato my mame v Tabore vedeni ktery se zabyva jen cyklostezkama a podobnyma blbinama. Takze se tu sice hraje vybornej hokej ale radnici to nezajima. Kdy ste videli naposled starostu na hokeji? Mozna dneska vecer to se tam budou predvadet vsichni kdyz bude stadion nabitej

   Vloženo 7.4.2016 07:58:07

   • Cyklista 

    Reagovat

     

    Ale já a tisíce jiných chceme jezdit na kole a udělat něco pro své zdraví, nechci jenom 6 měsíců v roce na 2,5 hodiny jednou za týden dřepět na zimáku u hokeje. Chci každý den jezdit s dětma po cyklostezce.

    Vloženo 9.4.2016 13:56:18

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Srovnávat se s Ostravou opravdu nejde. Ale zkuste se podívat třeba do Písku, jaký je tam krásný městský fotbalový areál, nebo v Soběslavi. Před několika dny otevírali novou sportovní halu v Plané nad Lužnicí. V Táboře se o ní několik let jen a jen mluví.

  Vloženo 5.4.2016 20:21:26

 • Taborak 

  Reagovat

   

  Jardo, neblabolim. Ostrava a Tábor dvě naprosto odlišná města, která nelze srovnávat. Táborská aglomerace má 50 tis obyvatel, ta ostravská více jak 600 tis obyvatel. A kdyby existovala, ještě to neznamená, že bude sponzorovat zrovna hokej. Navíc je menší průmyslová zóna je na Vožické a kolik firem sponzoruje hokej? Další průmyslová zóna je mezi Sezimovo Ústím a Planou, kde je několik velkých firem.

  Vloženo 4.4.2016 18:57:08

  Vaše reakce:

  Zbývá znaků: 1200
   
 • Jarda 

  Reagovat

   

  Bláboliš ty protože v Ostravě vznikla už za komoušů tak tam uživí dneska sponzoři plno sportu. Tábor se zmůže tak na neziskovou kultúru

  Vloženo 2.4.2016 12:58:34

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace