Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Vánoční pásmo 4

    neděle 8.12 15:00 - Kino Střelnice, Masarykovo nám. 107, Jindřichův Hradec

    Vánoční pásmo pohádek.

  • Jindřichohradecký symfonický orchestr

    neděle 8.12 19:30 - Kaple sv. Maří Magdaleny, Kostelní I / 20, Jindřichův Hradec

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Bolech připravuje dobročinný koncert. Tentokrát pro táborský hospic

Italská klavíristka Irene Veneziano je hostem letošního benefičního koncertu

Italská klavíristka Irene Veneziano je hostem letošního benefičního koncertu

TÁBOR – Další benefiční koncert chystá v dubnu táborský dobrovolný hudební spolek Bolech. Koná se už tuto neděli 27. dubna od 19 hodin v Divadle Oskara Nedbala.

 

Předsedou hudebního spolku Bolech je od roku 2009 Vladimír Vancl, který hraje v oddělení druhých houslí. „Je nás pětapadesát muzikantů z Tábora a širokého okolí, kteří hrají dobrovolně kvůli lásce k hudbě. 

Bez jednoho hoboje máme plné symfonické obsazení. Scházíme se na zkouškách a jednou za rok jezdíme na soustředění. Loni jsme byli celý víkend na Rožmberku, zahráli jsme tam paní kastelánce, přišlo se podívat asi sto lidí, ona byla nadšená a letos nás pozvala znovu. Jinak koncertujeme jenom v Táboře, čtyřikrát do roka. První koncert je vždy ten dobročinný, další je 21. června na Evropský svátek hudby, třetí koncert probíhá v rámci Táborských setkání a poslední je vánoční koncert, který bývá vždycky vyprodaný,“ vyjmenovává Vladimír Vancl. „Chybí nám v orchestru hobojista, to je ale dost specifický nástroj, rádi uvítáme i někoho do smyčců, hodil by se i hornista. Já hraju v oddělení druhých houslí. Profesně je tam hodně učitelů, lékařky, máme v orchestru kuchařku, která hraje nádherně na violu, také plno studentů s námi hraje,“ dodal předseda spolku.

 Čtvrtý dobročinný koncert komorního orchestru Bolech je věnovaný táborskému Domácímu hospicu Jordán. „První dva koncerty jsme věnovali Lions Clubu, loňský výtěžek putoval do Kaňky a letos jsme se rozhodli pro hospic,“ poznamenal Vladimír Vancl. Hvězdou benefičního koncertu bude mladá italská klavíristka Irene Veneziano, která už získala spoustu ocenění na celém světě. „Hezky vypadá a krásně hraje. Poznal jsem ji na veletrhu v Itálii, kde koncertovala, oslovil jsem ji s nabídkou a ona souhlasila. Je muzikantka tělem i duší, když jsme se na koncertu domlouvali, hned říkala, že jakmile přijede, tak už potřebuje klavír, aby mohla cvičit,“ směje se předseda Vancl.  Z repertoáru klavíristky Bolech převzal Beethovenův Klavírní koncert, který zazní v první části večera. „K tomu jsme dodali i druhou část, například nádherné melodie z Carmen a West Side Story. S tím nám zase pěvecky pomůže táborská rodačka Karolína Bubleová a Petra  Pavlíková se Štěpánem Pavlíkem z kapely Tábor Superstar Band. Ti do druhé části koncertu přinesou jiskru. Koncert bude koncipovaný hodně pestře, aby si každý přišel na své. Jako sólista vystoupí také Vojtěch Vrtiška s kytarou,“ přibližuje Vladimír Vancl program koncertu.

Před každým vystoupením čeká členy orchestru deset zkoušek, před samotným koncertem se sejdou všichni i se sólisty na dvou zkouškách a generálce. „Pro každý koncert připravujeme vždy do první části nové věci. Dvakrát už jsme hráli směs filmových melodií, které na letošním dobročinném koncertě také zahrajeme. Chceme, aby tam byly věci svižné, rytmické, až skoro populární. To je třeba příklad filmových melodií, ty už jsou dneska šlágrem. Benefiční koncert určitě osloví i ty, kteří běžně na koncerty nechodí. Snažíme se do toho dát srdce a i nezasvěcený posluchač pozná, jestli se hraje z povinnosti, třeba i dokonale,  a nebo jestli se najde tu a tam nějaký kaz, ale hráči do toho dají srdce. Buď to z jeviště teče do publika, a nebo ne,“ podotýká předseda.

 Benefiční koncert pro Domácí hospic Jordán se koná ve velkém  sále Divadla Oskara Nedbala v Táboře. „Vstupenky za 200 a 170 korun jsou už v prodeji v pokladně divadla. Byli bychom moc rádi, kdyby se jich prodalo hodně a kdyby se našel někdo takový, jako loni pan Hora, který vybranou částku ze vstupného hodně zaokrouhlil,“ zve na koncert Vladimír Vancl.

 Lucie Váchová

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace