banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Swing Band Tábor

  neděle 25.8 19:30 - Milevsko - 1. nádvoří kláštera

  Koncert.

 • Bartolomějské posvícení

  neděle 25.8 13:30 - Milevsko, park Bažantnice

  Neděle v lidovém tónu - Moravanka, Bohemia, myslivecké slavnosti a mnoho dalšího.

Zobrazit všechny události
 

Bude stát v Letech mauzoleum za miliardy? Muzeum romské kultury se ohradilo

Vepřín v Letech na Písecku. , Autor: Petr Eliáš - Jižní Čechy Teď

Vepřín v Letech na Písecku.     Autor: Petr Eliáš - Jižní Čechy Teď

LETY – Jak bude vypadat nové pietní místo v areálu dnes již bývalého vepřína v Letech, není zatím jasné. Kritici výkupu vepřína, který stát odkoupil za 450 milionů, se ptají, kolik ještě Česká republika vynaloží peněz. Diskuzi naposledy rozvířil poslanec za ČSSD Jaroslav Foldyna, který se v televizním pořadu Máte slovo obul do výkupu velkovýkrmny prasat.

 

Místopředseda sociální demokracie při debatě o hrazení školních obědů a hledání financí na tento záměr mimo jiné prohlásil: „Vykupujeme nějaké prasečáky a budeme místo nich budovat mauzolea za miliardy." Podle Muzea romské kultury, které dostalo areál bývalého vepřína do správy, však zatím není o podobě památného místa jasno.

„V rámci vládního usnesení bylo do rozpočtu ministerstva kultury, zřizovatele Muzea romské kultury, alokováno dalších zhruba 111 milionů korun z vládní rozpočtové rezervy na demolici vepřína, archeologický průzkum a další přípravné kroky spojené s vybudováním památníku. Samotná stavba památníku, edukační aktivity na místě, příprava expozice o historii místa a další kroky jsou financovány či spolufinancovány ze zahraničních zdrojů, zejména díky podpoře takzvaných Norských fondů, které na tento předem definovaný projekt přispějí zhruba jedním až 1,5 milionem eur," uvádí Muzeum romské kultury, které se proti výroku poslance Foldyny ohradilo.

Součástí budoucího památníku v Letech u Písku má být prý nejenom prostor k pietnímu uctění památky obětí, ale plánováno je také návštěvnické centrum s expozicí o historii místa a s nabídkou edukačních aktivit. „Představa jakéhosi mrtvého mauzolea je tedy také dezinformací a velmi se liší od záměru živého místa připomínky a vzdělávání prosazovaného Muzeem romské kultury, ostatně v souladu se světovými trendy. Právě na místě utrpení je vhodné nejen vzpomínat, ale také získat informace, vzdělávat se, přemýšlet a případně měnit své názory. Tudy vede také vhodná cesta, kterou je třeba společnost vést k předcházení násilí a zločinům proti lidskosti," popisuje Lucie Horáková z Muzea romské kultury.

Zatím prý není možné zveřejnit, jak by mělo pietní místo vypadat, protože ještě nebyla zadána ani architektonická soutěž. „Situace je nyní taková, že oslovujeme oborníky pro vytvoření poradní skupiny, jejímž prvním úkolem bude tvorba zadání veřejné soutěže na návrhy podoby památníku včetně expozice i přilehlého okolí. Zatím tedy k dispozici vizualizaci nemáme. Toto bude právě cílem připravované soutěže. Současně odborní pracovníci Muzea romské kultury začali pracovat na libretu expozice, edukačních programech a celkové koncepci památníku. Tyto úkoly by měly proběhnout v první polovině tohoto roku. Samozřejmě nadále probíhá archeologický výzkum a v druhé polovině roku 2019 je plánována demolice bývalého objektu vepřína," dodává Lucie Horáková.

Diskuse k článku - 18 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • Zdeněk 

  Reagovat

   

  Lumpárna,která nemá obdoby pěkně si na tom spousta lidí napakovali kapsy a když někdo řekne pravdu potvrzenou historiky o táboru tak ho ženou k soudu za popírání holokauzu a naše nemocné děti spolu z rodiči prosí národ o peníze na léčbu ,jelikož jí pojišťovna neproplatí.A tady se vyhazují stovky miliónů korun.

  Vloženo 6.2.2019 23:50:30

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Zdeňku, je mi líto tvých nemocných dětí, snad je někdo v budoucnu nepošle do podobného ozdravného tábora, jako býval v letech.

   Vloženo 7.2.2019 11:52:46

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Cos chtěl říci Tvou větou? Ona to byla léčebna ?.....možná trochu

    Vloženo 7.2.2019 12:56:45

 • Václav 

  Reagovat

   

  No konečně snad bude na místě stát důstojný památník! Peníze nehrají roli.

  Vloženo 6.2.2019 14:32:53

 • Bonis 

  Reagovat

   

  Kde je ten 1,5 milionů eur z Norských fondu...???? Demolici - zaměstnání pro nepřizpůsobivé, měl by se nad tím někdo zamyslet... Jen další věc jak se neziskový organizace a ostatní napakují bez práce... Stejně se tam nic nenajde a pak se zjistí, že to bylo jinde... To by po celé ČR mohli obnovit pracovní tábory jako památníky... A jednouza rok se tam sejí s novináři a ještě se nechat dovést a odvést objednaný autobusem

  Vloženo 6.2.2019 12:57:56

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Demolice vepřína - vyhozené peníze, archeologický průzkum - nic tam stejně není (taky po kom), vybudování památníku - ani noha tam nepáchne.
  Muzeum romské kultury - žádnou nemají. Ještě, že tam teď nikdo neruší ty krávy při pastvě na sousedním pozemku, rozumně využitý prostor.

  Vloženo 6.2.2019 11:06:39

 • Mili 

  Reagovat

   

  Jezdím do Letů několikrát za týden, je tam památník, nikdy jsem u něho nikoho neviděla. Zajímalo by mne , kolik rómů z Tábora tento " jejich " památník navštívilo.

  Vloženo 6.2.2019 09:39:20

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Nikdo, do těchto míst se jezdí na objednávku s novináři, pak to lépe zájmovým skupinám sype.

   Vloženo 6.2.2019 10:36:13

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Je to moc daleko. Na OSSZ a ÚP je to blíž.

   Vloženo 6.2.2019 14:55:04

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace