banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Talkshow s Miroslavem Donutilem

    pátek 19.7 19:30 - Třeboň, sál Aurora

  • Veselská ozvěna 2019 - S písní napříč staletími

    pátek 19.7 19:00 - Drahov, Kostel Nanebevzetí Panny Marie

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Budějovice mají staronového primátora Jiřího Svobodu z ANO

Staronový primátor Jiří Svoboda.

Staronový primátor Jiří Svoboda.

AKTUALIZOVÁNO - 21.9.2015 16:02

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Před pár minutami byl zvolen primátorem v Českých Budějovicích Jiří Svoboda z hnutí ANO 2011, který byl v červnu odvolán. Dohodly se na tom volební strany ANO, KDU-ČSL z předchozí koalice a nově se do vedení města vrací ČSSD a ODS. Ty mají dohromady 23 hlasů ve 45 členném zastupitelstvu. Jištění jim přislíbila KSČM svými šesti hlasy. To se ale už při volbě primátora nenaplnilo.

 

Na zastupitelstvu dnes chybí Stanislav Křída z KSČM, s pěti zbývajícími hlasy komunistických zastupitelů měl primátor dostat 28 hlasů. Měl jich však jen 26.

Hlasovalo 42 ze 44 přítomných zastupitelů, 38 hlasů bylo platných, 4 lístky neplatné. 

Jiří Svoboda se ujal řízení schůze a hned navrhl jména svých čtyř náměstků - Františka Konečného a Petra Holického z ANO, Petra Podholu z ČSSD a Jaromíra Talíře z KDU-ČSL.

Ivo Moravec z Hnutí Občané pro Budějovice, která se dnešním dnem dostává v Budějovicích do opozice, zamotal koalici hlavu. Navrhl protikandidátem Martina Maršíka, na jehož práci dosavadní kolegové z ANO pěli dopoledne chválu. A jeho odvolávání komentovali řečmi o politické realitě. 

Zastupitelé se pustili do diskuse, zda budou volit čtyři náměstky naráz nebo každého zvlášť a každému bude protikandidátem Martin Maršík. Ten poté upřesnil, že by se rád staral nadále o oblast školství, aby ho skutečně nevolili čtyřikrát. 

Volba náměstků začne za chvíli. Ještě před volbou primátora nadhodil Tomáš Bouzek z TOP 09 domněnku, že ANO a lidovci si koupili podporu ODS a ČSSD za výhledové stažení žalob na bývalý management teplárny, konkrétně bývalého ředitele Zdeňka Blažka, člena orgánů Martina Kubu a zmínil i to, že je žalován také jeden člen ČSSD, kterého však nejmenoval. Bývalí představitelé teplárny jsou současnými orgány žalováni o náhradu škody ve výši 170 milionů korun. A Tomáš Bouzek varuje před snahou stáhnout tuto žalobu dřív, než o ní rozhodne odvolací soudní instance. 

Michal Šebek z ODS se ohradil s tím, že o teplárně se nevedla v rámci vyjednávání o nové koalici vůbec diskuse. Nicméně Bouzek řekl, že opozice zůstane v této věci ve střehu. 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace