Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Trash Nightmare festival - Vol. 7

    sobota 19.10 17:00 - Písek, Divadlo pod čarou

    Hudební festival.

  • Barbora Poláková - Tour 2019

    sobota 19.10 19:00 - Strakonice, MěKS

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Budějovická nemocnice má dva nové primáře. Jaké mají plány?

Primář Lubor Mrzena.

Primář Lubor Mrzena.

ČESKÉ BUDĚJOVICE - První čtvrtrok ve funkcích mají za sebou dva noví primáři Nemocnice České Budějovice. Chirurgické oddělení vede Petr Pták, který zde zastával pozici specialisty, v čele oddělení ušního, nosního a krčního je Lubor Mrzena, který na jih Čech přišel z Fakultní nemocnice v pražském Motole. Oba nahradili primáře, kteří odešli do důchodu.

 

Petr Pták vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Plzni. V českobudějovické nemocnici pracuje s dvouroční přestávkou od roku 1986, kdy byl zaměstnán na chirurgickém oddělení nemocnice Sušice. Je specialistou v oboru cévní chirurgie. Jeho cílem v pozici primáře chirurgického oddělení je zvýšená spolupráce s gastroenterologickým a kardiochirurgickým oddělením. 

„Pod vedením primáře Loudy dosáhlo oddělení vysoké odborné úrovně. V každé specializaci se vyškolilo několik odborníků. Vysokou odbornou úroveň bych chtěl zachovat a rozšířit počet specialistů. Další odborný rozvoj závisí nejen na materiálním vybavení, ale zejména na lidském potenciálu. Všichni víme, že nastává těžká doba, kdy bude nouze o lékaře i sestry. Chirurgie je doposud v Česku medicínská disciplína, o kterou ze strany absolventů ještě stále zájem je a neochota pracovat v tomto náročném oboru se neprojevuje tak intenzivně jako v zahraničí,“ uvedl nový primář Chirurgického oddělení Nemocnice České Budějovice Petr Pták.

Ten upozornil ještě na jeden aspekt, který chce ve své nové funkci sledovat. „V létě 2017 je plánováno přestěhování chirurgického oddělení do Pavilonu C. Lékaři chirurgie budou intenzivněji spolupracovat s kolegy oddělení gastroenterologického a kardiochirurgického. Reálným cílem zvýšené spolupráce je nastavit maximální úroveň odbornosti, provázanosti, vzájemné informovanosti a zpětné vazby. To by mělo vést v konečném důsledku k větší profesionalitě a spokojenosti našich pacientů nejen s diagnosticko-léčebným procesem, ale i s redukcí cestování po nemocnici,“ doplnil primář chirurgie.

Druhý z nových primářů Lubor Mrzena vystudoval medicínu na Univerzitě Karlově v Praze a ještě donedávna pracoval v tamní Fakultní nemocnici Motol, kde byl vedoucím onkologického oddělení Kliniky otorhinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku a vedoucím ORL oddělení. Jeho odborné aktivity byly zaměřeny především na onkologii a onkochirurgii v oblasti hlavy a krku a dále pak na laryngologii, fonochirurgii a chirurgii štítné žlázy. Tomu se věnoval i ve své vědecké činnosti. „Po čtyřiadvaceti letech působení na jednom pracovišti jsem cítil potřebu změny a nové výzvy, proto mě oslovila možnost přihlásit se do konkurzu na primáře ORL oddělení Nemocnice v Českých Budějovicích. Uvítal jsem možnost pracovat ve městě, kde jsem se narodil a kde mám většinu příbuzných,“ řekl Lubor Mrzena.

Nový primář ORL oddělení českobudějovické nemocnice se v následujících letech chce zaměřit na to, aby zařízení poskytovalo kvalitní moderní péči v celém rozsahu oboru a posílilo svou pozici v rámci jihočeského regionu. „Rádi bychom rozšířili spektrum prováděných operací zejména o výkony, které se dosud v Jihočeském kraji neprovádějí. V oblasti onkologické chirurgie již nyní zavádíme resekční výkony v oblasti orofaryngu – tedy odstranění nádorů v části krku za dutinou ústní, nové typy operací příušní žlázy a ve spolupráci s oddělením plastické chirurgie plánujeme zavedení rozsáhlých resekčních výkonů s rekonstrukcemi pomocí volných mikrovaskulárních laloků. Plánujeme i spolupráci s chirurgickým oddělením v oblasti operací štítné žlázy, kde se chceme podílet zejména na chirurgické léčbě karcinomů štítné žlázy a jejich krčních metastáz. Chceme se zaměřit i na rozvoj moderní miniinvazivní a endoskopické chirurgické léčby časných nádorů. Plánujeme rozšíření a modernizaci chirurgických technik uší, jak v oblasti sanační, tak zejména v oblasti rekonstrukční ušní chirurgie. V souvislosti s plánovaným nákupem elektromagnetické navigace dojde ke zpřesnění, zkvalitnění a rozšíření chirurgické péče u zánětů a nádorů vedlejších nosních dutin a spodiny lební,“ vyjmenoval hlavní cíle ORL oddělení primář Lubor Mrzena.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace