Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Tři sestry

  pátek 18.10 19:00 - Prachatice, Hotel Park

  Koncert.

 • Drátkování bedrníků s Petrou Dudákovou

  pátek 18.10 17:00 - Vodňany, U Lípy

Zobrazit všechny události
 

3 otázky: Šije se řešení otáčivého hlediště v Českém Krumlově na míru privátnímu zájmu?

Karel Pražák

Karel Pražák

Na otázky na téma, o kterém se šušká, odpovídá jihočeský poslanec sněmovny Karel Pražák (zvolen za Úsvit, nyní nezařazený). Jde o jihočeský evergreen - otáčivé hlediště v Českém Krumlově. Navštěvuje jej ročně 55 tisíc návštěvníků, tržby přinášejí přes 30 milionů pro Jihočeské divadlo. Výbor pro světové dědictví UNESCO nadále trvá na tom, aby otáčivé hlediště nenarušovalo ráz barokní zámecké zahrady.

Pane poslanče, vy se dlouhodobě angažujete v tom, aby otáčivé hlediště v Českém Krumlově zůstalo na svém místě. Jaký je stav?

Otáčivé hlediště je majetkem města České Budějovice. Mne zneklidňuje, že město místo snahy o zachování otáčivého hlediště v zámecké zahradě vyhlašuje město architektonickou soutěž na otáčivé hlediště někde v Českém Krumlově. To znamená i na majetku, který městu nepatří, což může znamenat likvidaci otáčivého hlediště.

Máte na mysli něco konkrétního?

Nedá se vyloučit, že cílem je odkoupení Kvítkova dvora v Českém Krumlově Národním památkovým ústavem. Myslím, že majitel této dlouhodobě neprodejné nemovitosti by byl za takové řešení hodně vděčný. Naopak veřejné rozpočty by to hodně zatížilo a vůbec si neumím představit, za co by se otáčivé hlediště na novém místě stavělo a pro koho?

Jaké řešení si představujete vy?

Myslím, že jsme s Františkem Mikešem jediní, kdo vlezli do podzemí pod otáčivým hledištěm a důkladně si to tam prohlédli. Z toho, jak je hlediště založeno, je zcela evidentní, že posunout nejde. Mluvit se může jedině o tom, že se současné hlediště odstraní a na jiném místě postaví. Proto si myslím, že by mělo hlediště zůstat na svém místě a mělo by se hledat řešení, aby byl naplněn požadavek a hlediště mimo sezonu nebránilo průhledům v barokní zahradě v čase, kdy se nepoužívá. Tedy aby se buď rozebralo, nebo sklopilo.

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • bílý tesák 

  Reagovat

   

  ach jo, to je smutný čtení . Místo aby pomohli , tak demagogií zabijí kvalitní a zodpovědné řešení. Ale co se musí uznat panu Pražákovi jako bývalému trenérovi, že z tématu umí udělat pro laika opravdu hokej.

  Vloženo 25.4.2017 23:06:05

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace