Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Hvězda Betlémská!?

  pondělí 9.12 19:00 - Muzeum Jindřichohradecka, budova ve Štítného ulici, Jindřichův Hradec

  Přednáška Ing. Jany Tiché z Hvězdárny a planetária v Č. Budějovicích s pobočkou na Kleti.

 • Pletky s Vlastou

  pondělí 9.12 9:00 - Písek, Senior Point

  Tvořivé setkání.

Zobrazit všechny události
 

Absolutní pohrdání lidským životem, řekla soudkyně o vraždě manželů u Záhoří

 Autor: Petr Eliáš - Jižní Čechy Teď

    Autor: Petr Eliáš - Jižní Čechy Teď

AKTUALIZOVÁNO - 1.8.2019 14:06

ČESKÉ BUDĚJOVICE/PÍSECKO – Vězení 28 a 27 roků, vyhoštění a propadnutí zadržených věcí. Takový verdikt vynesl dnes dopoledne Krajský soud v Českých Budějovicích nad Slováky Jánem Moncoĺem a Michaelou Krajčovou, kteří čelí obžalobě z dvojnásobné vraždy manželů v chatce v osadě Pazderna u Záhoří na Písecku. Došlo k ní na začátku loňského roku. Verdikt soudu je zatím nepravomocný. Obžalovaní, státní zástupce i zmocněnec pozůstalých si ponechali lhůtu na rozhodnutí o případném odvolání k vyšší instanci.


Předsedkyně senátu Krajského soudu Olga Smrčková v rozsudku vynesla trest 28 let odnětí svobody pro Krajčovou a 27 let pro Moncoĺa. Dívka měla být podle soudu iniciátorkou činu, jelikož znala poměry v rodině ubodaných manželů a v jejich firmě, kde pracovala. Také jako jediná věděla o příručním trezoru, pro který se dvojice po vraždě vydala s ukradenými klíči do bytu manželů v nedalekém Záhoří. Ján Moncoĺ byl podle Smrčkové hlavní vykonavatel vraždy, ale čin muselo podle znalců spáchat více lidí. Jde o tresty výjimečné, kde je horní sazba až 30 let vězení. Čin podle soudu nesplňoval podmínky pro udělení doživotního trestu. Uložením těchto trestů se tak soud v podstatě ztotožnil s výší trestů, kterou ve své závěrečné řeči navrhnul státní zástupce Petr Cigánek. 

Jde do tuhého. Žalobce navrhuje za vraždu manželů v mobilheimu výjimečné tresty

Předsedkyně soudního senátu dále popsala, že některá zranění manželů se jevila tak, že vznikla při nátlaku a vyhrožování. Všechna zranění mohl podle znalců spáchat jak muž, tak i žena vzrůstu a síly Michaely Krajčové. Vyjma jednoho silného bodnutí, které prošlo lebkou zavražděného muže, majitele firmy s bílou elektronikou v Záhoří. K vraždě byly použity tři nože – dva kuchyňské z domku manželů, jeden patřil obžalovanému Moncoĺovi. Oba Slováci měli po vraždě do nedalekého rybníka odhodit v taškách věci. V jedné tašce to byly zbraně, ve druhé šálky od kávy a cukřenka. Soud to ohodnotil jako jasné zahlazování stop.

Senát neuvěřil ani druhé verzi o záhadných dvou spolupachatelích z prostředí slovenského podsvětí. S verzí přišel po tři čtvrtě roce vyšetřování Ján Moncoĺ, který se k účasti na smrti manželů prakticky přiznal, ale řekl, že jen bránil sebe a přítelkyni před útokem majitele domku, když si přijeli vyjasňovat neshody okolo mzdy dívky z jejího dřívějšího působení v této firmě. Verzi s dalšími neznámi vrahy se podle soudu nepodařilo ničím podložit a proti ní stojí i ohledání luxusního vypůjčeného Mercedesu, se kterým oba prchli přes Slovensko do Rumunska.

Krajský soud projednává brutální vraždu manželů na Písecku, obžalovaný zásadně změnil výpověď

Na zadních sedadlech se nenašly žádné krevní stopy, i když Moncol´ vypověděl, že dva další vrahy vezl k mobilheimu u Záhoří i od něj. Na předních sedadlech se stopy našly, i když se je někdo pokusil vyčistit. Na Mercedes ze slovenské půjčovny policisté přišli díky svědkovi, který ho natočil palubní kamerou v autě, když jel kolem chaty. Vůz zachytila také kamera při průjezdu křižovatky u Letů na Písecku a v Praze. Pokud by byl navíc příběh o dalších vrazích pravdivý, Ján Moncol´by si tím podle soudu ještě víc přitížil, protože by se v tom příapdě jednalo o útok organizované skupiny.

Předsedkyně senátu Olga Smrčková označila vraždu jako absolutní pohrdání lidským životem. Byla podle ní spáchána z chamtivosti. Čtyři sta tisíc z příručního trezoru si obžalovaní nechali na slovenských hranicích odbornou firmou vyprostit, i když by to podle znalců zvládl i laik za použití jednoduchého nářadí. Peníze si pak směnili a nakoupili v Rumunsku podle soudkyně zbytné a drahé zboží, například mobilní telefony.

Ján Moncol´ od začátku spolupracoval s policií, i když se údajně snažil incident vykládat zavádějícím způsobem, který pak vyvrátily prověrky výpovědí a rekonstrukce na místě činu. Michaela Krajčová nevypovídala.

Manželé byli v mobilheimu u Záhoří zavražděni kvůli trezoru s penězi

Podle soudu došlo v chatce k incidentu mezi obžalovanými a majitelem firmy, oba na něj zaútočili noži. Následně prý dostihli ve dveřích jeho manželku, který se snažila utéct. Útok na ní byl veden převážně zezadu, zemřela na místě po několika desítkách sekund. Její muž podle znalců i soudu trpěl minimálně dvě minuty, vrazi mu zasadili 25 bodnořezných ran do hlavy, krku, hrudníku a paží. Jeho smrt byla označena za trýznivou.

Při zadržení pachatelů v Rumunsku policisté u obžalovaných zajistili také dvě pistole, paralyzéry, pepřové spreje a nože.

Soud také přiznal nemajetkovou újmu pozůstalým – pětkrát 750 tisíc, jednou 400 tisíc a jednou 80 tisíc korun.

 

Diskuse k článku - 16 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • ivo 

  Reagovat

   

  kdo mohl vědět o tom, že ti manželé měli u sebe doma prachy?? to moc lidí asi nevědělo.jsme bohužel v čechách,kde jsou ještě pořád práskači.

  Vloženo 3.8.2019 17:27:30

  • X 

   Reagovat

    

   Kdo? Přeci ta vražedkyně, když s nimi žila skoro jako dcera a i taky trochu něco jiného ve vztahu k pánovi.

   Vloženo 4.8.2019 09:57:46

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Za promyšlenou úkladnou vraždu by měl být trest smrti. Třeba by si spousta takových lidských odpadů rozmyslela někoho zabít. Škoda, že je zrušen....

  Vloženo 2.8.2019 11:38:49

  •  

   Reagovat

    

   To je pravda, ale co mě strašně štve je fakt, že si odsedí půlku a většinou je pustí. To by u těchto hardcore zločinů v žádném případě nemělo být.

   Vloženo 2.8.2019 11:46:51

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Nebo si najde nějakého "dárce spermatu" jako teď nedávno z důvodu těhotenství takovou zrůdičku/vražedkyni propustili ... a zem se po ní slehla.

    Vloženo 2.8.2019 12:23:55

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    U těchto zločinů není podle zákona možnost upuštění od zbytku trestu po jeho polovině ale nejdříve po 2/3. Tím nechci říkat, že je to dobře.

    Vloženo 3.8.2019 14:54:56

 • N 

  Reagovat

   

  Třeba se odvolají a vyfasují doživotí.

  Vloženo 2.8.2019 10:21:54

 • Tipař 

  Reagovat

   

  Nic proti soudkyni, ale tak nízké tresty za lidský život, není to také pohrdání lidským životem?

  Vloženo 2.8.2019 02:10:05

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Máte pravdu, vidím to taky jako pohrdání lidským životem. To paní soudkyně pěkně ustřelila.

   Vloženo 2.8.2019 12:36:56

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Maximální délka trestu odnětí svobody je v ČR 20 let, v případě uložení výjimečného trestu od 20 do 30 let či doživotní trest. Výjimečný trest se uděluje v případě, že pachatel znovu spáchal zvlášť závažný zločin, ačkoliv byl již pro jiný zvlášť závažný zločin potrestán. Tento trest nesmí přesahovat 30 let. I pro uložení trestu doživotí jsou dána jasná pravidla, takže paní soudkyně určitě neustřelila. Soudí se podle zákonů, tak to prostě je.

    Vloženo 9.8.2019 22:47:33

 • Sam 

  Reagovat

   

  Kriminalisté odvedli vynikající práci.

  Vloženo 1.8.2019 18:19:04

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace