banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Bomberos

    Úterý 16.7 16:00 - Tábor, Rajský dvůr

    Hasičská groteska.

  • Enkaustika aneb Krácení dlouhé chvíle pana Josefa Novotného

    pondělí 1.7 až Úterý 31.12 - Strakonice - Šmidingerova knihovna

    Obrázky tvoření žehličkou a voskem

Zobrazit všechny události
 

Agentura ochrany přírody a krajiny vybojovala od církve u krajského soudu chráněné pozemky u Křemže

ČESKÉ BUDĚJOVICE/KŘEMŽE – Další z mnoha restitučních sporů dnes řešil Krajský soud v Českých Budějovicích. Tentokrát se jednalo o pozemky o výměře větší než 22 kilometrů čtverečních v katastrálním území Křemže na Českokrumlovsku. V souhrnu tvoří pozemky ornou půdu vhodnou k zemědělskému obdělávání a zároveň jsou součástí chráněného území. Parcely doposud patří Římskokatolické farnosti Křemže, území jí připadlo rozhodnutím Státního pozemkového úřadu, jenže proti tomu podala žalobu jako státní instituce Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky (dále jen AOPK ČR). Uspěla. Pozemky podle rozsudku neměly být farnosti vydány.

 

Argumentace u soudu se soustřeďovala na definici funkční souvislosti, tedy, zda parcely spolu souvisejí a mají pro farnost účelné využití. Podle žalobce spolu pozemky nemají souvislost, proto není důvod, aby je nadále církev držela. „My jsme ale utrpěli majetkovou křivdu. Při pochybnostech by vždy měl být favorizován restituent,“ míní za žalovaného Petr Stukbauer, zároveň vedoucí restitučního oddělení. Původně parcely patřily církvi, kterou vyvlastnil stát. Jenže pozemky nejsou u sebe, proto v tomto případě ani předsedkyně krajského soudu Kamila Drábková nenacházela funkční souvislost. Zákon říká, že je třeba uchovat funkční celky.

Církev spor prohrála, i když zdůvodňovala, že území měla v úmyslu využívat pro svou zemědělskou, pastorační a komunitní činnost. AOPK ČR uvedla, že by na daných územích, která jsou součástí CHKO Blanský les, prováděla ochranná opatření a případně pozemky propachtovala. Žalobci teď musí farnost zaplatit náklady řízení, nebo se odvolat u Vrchního soudu v Praze. K tomu se ale při soudním jednání nevyjádřila, i když je pravděpodobné, že dnešním dnem spor neskončí.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace