Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Robert Fulghum - opravář osudů, o jeho tvorbě i životě

  středa 23.10 17:00 - Strakonice, Šmidingerova knihovna

  Beseda.

 • Bachata pro začátečníky

  středa 23.10 17:00 - Strakonice, DDM

Zobrazit všechny události
 

Aktualizováno. ČSSD vyslala studenta z Neplachova do dozorčí rady teplárny. Piráti tvrdí, že funkci zdědil. Radní Mach reaguje

 Autor: Reprofoto web Teplárny České Budějovice

    Autor: Reprofoto web Teplárny České Budějovice

AKTUALIZOVÁNO - 15.5.2018 10:28

Debata občanů na pondělním zasedání budějovických zastupitelů byla výživná nejen kvůli záměru zbourat sportovní halu nebo protestu proti vedení městské hromadné dopravy památkovou rezervací. Piráti, kteří na sněmovní úrovni přicházejí s návrhem, aby se do dozorčích rad státních firem hledali odborníci ve výběrových řízeních, vytáhli v Českých Budějovicích na světlo stranické pašalíky, kterými se obsazují funkce v městských firmách. ČSSD totiž do dozorčí rady Teplárny České Budějovice vyslala 23 letého studenta práv Jaroslava Macha z Neplachova. Podle občanů Jana Hoška a Renaty Žďárkové mladík funkci zřejmě získal jako rodinné dědictví po Jaroslavu Machovi (ročník 1940), který zemřel.

Další Jaroslav Mach (1962) je budějovickým radním. Nával Jaroslavů Machů ve funkcích zkrátka Piráty udivuje a Jan Hošek žádal odpovědi: Je student Jaroslav Mach příbuzný nebo jmenovec radního města Jaroslava Macha? Jak probíhal proces výběru? "Když se ukáže, že je tu rodinná vazba Machů, odvoláte ho z dozorčí rady teplárny a zvolíte někoho kompetentního?," ptal se Hošek. Odpovědi ale nezaznívaly, a tak o chvíli pzději Renata Žďárková žádala o totéž. Aby se vyjasnilo, jestli jsou v Budějovicích funkce předmětem dědictví...

Sociální demokraty to podle všeho rozžhavilo do běla. Záznamový mikrofon nechtěně zaznamenal: "Já jdu do toho, ty vole, už toho mám opravdu dost!" Napřed to ale zkusil náměstek primátora Petr Podhola kulantně. "Jaroslav Mach mladší je člen ČSSD a má naši důvěru, aby vykonával pozici člena dozorčí rady teplárny. Všude jsou do těchto funkcí politické nominace," dal Petr Podhola zřejmě na vědomí, že holobradí Standové Grossové v politice byli, jsou a budou. Za co mohou mít ve 23 letech politické zásluhy, aby student dozíral na chod a hospodaření jednoho z největších podniků ve městě, ale neobjasnil. O zkušenostech už vůbec nemluvě. 

Rázné slovo si vzal předseda dozorčí rady teplárny a další sociální demokrat Miroslav Joch. Napřed se přetřáslo, že trafiky se rozdělovaly v Budějovicích odjakživa, například i dnešní kritik radnice Stanislav Rataj byl do teplárny nominován politicky, vydržel tam ale jen dva dny a pak prý poslal místo sebe svoji přítelkyni. Joch pokračoval: "ČSSD nominuje podle klíče. Starší pan Mach umřel, já jako předseda dozorčí rady jsem měl za úkol to uvolněné místo obsadit, vlatně na pár měsíců, protože po volbách se to zas změní. Mohl se toho ujmout syn, řešili jsme, jestli je to blbý, není to blbý, tak proč ne student práv. Hned na druhém zasedání objevil chyby ve stanovách a teď budeme řešit nápravu, Mladý Mach je tam velmi platný."

"Tak nechte kecy o rodinných klanech a pojďme si najít jiné téma," rozhorlil se předseda dozorčí rady teplárny a radní v jednom. Proč byly "blbě" stanovy a kdo z minulých politických nominantů nebo jimi najatých autorů stanov je za to zodpovědný, už nedopověděl. Pozoruhodností zastupitelstva zůstává i to, že zatímco Ivaně Pokorné a Václavu Pokornému z Litvínovic zastupitelé 19 hlasy odmítli coby nebudějovickým obyvatelům udělit v pondělí na zasedání v diskusi slovo, v městské teplárně, která se Budějovickým stará o teplo, může klidně vykonávat dozor 23 letý občan Neplachova.

Na otázku po rozkrytí těchto příbuzenských vazeb Machů mluvčí radnice Petr Ferebauer odpověděl: "Nepřísluší mi jakkoliv takovéto informace o komkoliv zjišťovat a už vůbec ne šířit. Asi by bylo nejvhodnější oslovit přímo některého z uvedených pánů, aby na to reagovali sami." Což redakce učinila. 

Radní Jaroslav Mach v úterý odpověděl:

Považuji to za politickou akci Pirátů, vedenou snahou se zviditelnit, a to za jakoukoliv cenu s využitím i úmrtí mě blízkého člověka. Pokrytectví Pirátů je snad zřejmé jednak z argumentací na věk, přičemž mají druhého nejmladšího člena Poslanecké sněmovny, který ve 22 letech má mnohem významnější odpovědnost, když může měnit i ústavní zákony a zároveň i ve formě nominací, neboť kde měli možnost, využili svých politických nominací a ve statutárních orgánech sedí jejich političtí zástupci. Jinými slovy, k položeným otázkám znali odpovědi předem. Tuto formu politických nominací již prakticky Piráti několikrát realizovali. Jde tedy pouze o snahu před volbami vytvořit politickou kauzu za každou cenu.

Diskuse k článku - 9 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • Venca 

  Reagovat

   

  Paní Aleno jsou nepoučitelný. Jdou ve stopách ODS, přesně přejali její mafiánský praktiky, kamarádšofty, zabezpečování svý partičky a taky úplně stejně dopadnou. Jen aby se pak z toho vůbec zberchali.

  Vloženo 15.5.2018 23:38:46

 • Alena 

  Reagovat

   

  Ať se ČSSD nediví, že ji volí čím dál míň lidí. Stará se už dneska jen o svoje teplý fleky a lidi jsou jí ukradený.

  Vloženo 15.5.2018 23:08:02

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  "po Jaroslavu Machovi (ročník 1940)"
  A kdyby nezemřel, tak tam sedí na teplém místě do sta let. To je vidět, jak je tato pozice náročná. Pak se nemůže nikdo divit, že se taková místa dědí.

  Vloženo 15.5.2018 21:15:46

 • Josef 

  Reagovat

   

  Mladý poslanec je na tom trochu jinak - byl zvolen ve volbách, kdežto mladý člen dozorčí rady byl zřejmě jmenovaný bez výběrového řízení.
  Pan radní správně postřehl, že jde o politickou akci Pirátů, která si zviditelnění zaslouží. Alespoň to tak podle některých reakcí rady města vypadá.

  Vloženo 15.5.2018 21:06:42

  • Jirka 

   Reagovat

    

   Souhlasím s Josefem

   Vloženo 3.10.2018 11:44:32

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Za komunistů bylo nežádoucí,aby na stejném pracovišti pracovali třeba manželé.Proč to jsem si uvědomila,když jsem se nepohodla s p.ing tehdy mou nadřízenou.Její manžel předseda ZD mi po tomto incidentu dal výpověď.A oni ti komunisti měli pravdu.Takové zaměstnávání není dobré.

  Vloženo 15.5.2018 18:23:16

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Asi nebylo chytré všechno z minulé doby rušit ...

   Vloženo 15.5.2018 19:06:51

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace