Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Vánoční pásmo 4

    neděle 8.12 15:00 - Kino Střelnice, Masarykovo nám. 107, Jindřichův Hradec

    Vánoční pásmo pohádek.

  • Jindřichohradecký symfonický orchestr

    neděle 8.12 19:30 - Kaple sv. Maří Magdaleny, Kostelní I / 20, Jindřichův Hradec

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Blog: Až srovnání s úspěšnými projekty odjinud odhaluje budějovickou bídu

Tomáš Trantina

Tomáš Trantina

Participativní plánování je pojem, který Budějovice a hlavně jeho vedení ještě neobjevili. Více než rok funguje pražský CAMP –Centrum architektury a městského plánování. Dává tak občanům Prahy nejen najevo, že je plánování územního rozvoje důležité, ale že je možné se také o něm otevřeně bavit s veřejností. V útrobách této popularizační a osvětové instituce může ale nalézt mnoho zajímavého i přespolní návštěvník. Já jsem se tam byl informovat o projektu, který je pro Budějovičáka jako spadlý z Marsu – komunitně plánovaná čtvrť vznikající na brownfieldu smíchovského nákladového nádraží.Tento projekt v sobě úspěšně spojuje vše, co v Budějovicích nefunguje –několika stupňová architektonická soutěž, úspěšná komunikace radnice s veřejností, přímé zapojení obyvatel do tvorby nové čtvrti a zdá se zdařilá a všem stranám prospěšná spolupráce se soukromým developerem, který sám aktivně podporuje dialog s občany.

Zpátky z Marsu na Zem. V Budějovicích máme podobný brownfield, je to prostor bývalých Žižkových kasáren ve Čtyřech Dvorech. V roce 2014 byly pozemky převedeny na město a od té doby se tam v oblasti územního plánování nepovedlo téměř nic. Není územní studie, není regulační plán, není Kaplického Rejnok, není vize. Vedení města jako v mnoha jiných případech přešlapuje na místě. Zatím si ale developeři potichu ukusují z této navýsost cenné lokality kousek po kousku na své zatím solitérní stavby bytových domů. Pomalu se tak toto místo mění v tom asi nejhorším modelu jaký může nastat – bez řádu, nahodile, bez zájmu zástupců města, bez chuti řešit s občany jak by měla nová čtvrť vypadat, co by měla obsahovat a jakou funkci by zejména měla plnit.

Přitom řešení tu evidentně je, stačí nebýt zahleděný do vlastního talíře, ale umět se podívat a inspirovat,jak si s tímto problémem poradili jinde.Kromě Prahy je možné zajet pro inspiraci třeba do Brna do lokality Na Kaménkách. To ale současné vedení města nechce, nebo neumí. Zeptejte se,kolik z našich zastupitelůnebo radníchnavštívilo třeba právě zmiňovaný CAMP. Obyvatelé Budějovic tak už léta čekají na radnici, která se s nimi konečně začne opravdu bavit a vést dialog, nebude jen přednášet, poučovat a prezentovat svoje už hotové plány ve stylu „podívejte jaké dobro jsme pro vás vymysleli". Jakožto člen TOP09 na tom také cítím svůj podíl viny, ale hlásím se jednoznačně k užší spolupráci municipality a občanů. Zejména bych rád, aby se konečně naplno využily územní skupiny a dalších aktivní obyvatelé města.

Politici si musí uvědomit, že řízení moderního města, ideálně na principu Smart platformy, není jen o technologiích,ve kterých máme značné rezervy, ale zejména o komunikaci s občany a participativním přístupu. Lidé chtějí spolurozhodovat o podobě svého města a my jakožto politici jim to musíme v rámci profesionálně moderované debaty umožnit.

Pojďme tedy široce otevřít diskuzi o plánování dalšího rozvoje a uzpůsobme k tomu i činnost Útvaru hlavního architekta, který jednoznačně potřebuje personálně posílit. Je navíc nabíledni, že bez městského architekta pracujícího pro město na 100% a nikoliv na současné 4 dny v měsíci, se takováto činnost nedá zvládnout. Začněme tedy třeba právě vznikem nové čtvrti ve Čtyřech Dvorech, chovejme se sebevědomě a ukažme, že i v Budějovicích je možné profesionálně, kvalitně a odpovědně plánovat město se zapojením veřejnosti a soukromých subjektů. Z takového přístupu totiž nakonec budou profitovat všichni a vedení města tím rozhodně neutrpí.

Tomáš Trantina, předseda místní organizace TOP 09 České Budějovice

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace