Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Bertolt Brecht Zadržitelný vzestup Artura Uie

    Čtvrtek 5.12 19:00 - Divadelní areál Bouda, České Budějovice

    Politická komedie.

  • Mikulášský průvod

    Čtvrtek 5.12 17:00 - Od hasičské zbrojnice v Netolicích

Zobrazit všechny události
 

Blog jihočeské kuchařky Karolíny: Chřestová sezona je tu

Chřestová sezona je v plném proudu, proto by byla škoda, abychom si neukázali, jak na chřest neboli špargl. Chřest totiž dovede pěkně potrápit, když nevíme co a jak a nemáme vyzkoušený recept.

 

Šparglu, jak se mu taky lidově říká, existuje přes 200 druhů, ale jen několik jich je jedlých. Málokdo ví, že bílý chřest získáme, když zhruba měsíc před sklizní přihrneme hlínu k tomu zelenému nebo ho celý přikryjeme černou folií. Na pěstování je velmi náročný a je s ním spousta práce, to se také odráží na jeho ceně. Dříve býval dostupný jen pro bohaté, to se stalo minulostí a dnes si ho můžeme dopřát i my.

O této zelenině jsou dochované prameny dokonce ze starého Egypta (2500 l. př. n. l.), z oblasti Asie anebo z Ruska.

Vzpomínám si, že jsem ho poprvé ochutnala z přítelova talíře na Moravě v rádoby nóbl restauraci asi tři sekundy předtím než si celý talíř zvrhl do klína. Úplně jsem si ho zamilovala. Vlastně oba. U nás doma se chřest nikdy nevařil a já jsme z něj měla trošku strach. Nevěděla jsem, jestli loupat nebo neloupat. Jak dlouho vařit, k čemu se vůbec podává, Postupem času jsem všechno vypilovala a dnes vás zasvětím do tajemství chřestu.

První věc, kterou musíme udělat pro dokonalý efekt, je loupání. Hned jak si přinesete svazek bílého chřestu, je potřeba vzít škrabku a oškrábat po celé délce. Jinak budete na talíři bojovat s nerozkousatelnými vlákny. Proto je lepší brát vždycky silnější výhonky, z těch hubených by vám toho moc nezbylo. Obecně platí, že spodní čtvrtina přijde odříznout a škrábat budete až ke špičce, maximálně dva centimetry od ní. Na špičku dávejte pozor, je to ta nejkřehčí a nejlahodnější část chřestu. U zeleného chřestu stačí odkrojit konec a oškrábat jen 2-3 cm. 

Když máme všechno pečlivě očištěné, přijde na řadu blanšírování. To znamená, že chřest kraťoučce povaříme (opravdu stačí 1-2 minutky) ve vroucí a osolené vodě, kterou dochutíme ještě pepřem, bobkovým listem, kapkou bílého vína a oříškem másla. A následně chřest hned přendáme do ledové vody aby se zastavilo vaření a zůstal křehký. 

Tenhle postup by měl následovat vždycky hned po koupi svazku. Takto oblanšírovaný a osušený chřest vydrží v lednici v uzavíratelné nádobě až pět dní v mrazáku dokonce šest měsíců. Kdybychom ho tam dali syrový, bude v lednici zbytečně tvrdnout a dřevnatět. 

 

Vepřová pečeně s kaší a chřestem

Vepřové maso na pečení (jaké máte rádi, já použila pečeni) osolím, opepřím a osmahnu na pánvi dozlatova, aby se mi maso pěkně zatáhlo a drželo šťávu. Přendám do pekáčku, podliji vodou a přidám větvičku čerstvého tymiánu. Peču za občasného polévání cca 2-3 hodiny (podle velikosti masa) na 165 stupňů Celsia.

Připravím si brambory na kaši a přidám k ním 2 - 3 výhonky oblanšírovaného chřestu, osolím a dám vařit. Po změknutí brambory rozšťouchám s máslem a přišlehávám teplou smetanu s mlékem.  

Nakonec blanšírovaný chřest osmahnu na másle a můžu podávat s masem a kaší. Výpek z masa si zredukuji na pánvičce, kde jsme opékala chřest a při podávání s ním přeliji maso.

Teď už jen dobrou chuť.

Více mých receptů najdete na facebookovém a instagramovém účtu U Pelíšků v kuchyni.

 

 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace